Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście
II-423/12/06/MB
z 6 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
II-423/12/06/MB
Data
2006.06.06



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszt kwalifikowany
koszty uzyskania przychodów
potrącalność kosztów
znak
znak bezpieczeństwa


Pytanie podatnika
Czy wydatki na uzyskanie znaków CE mogą stanowić koszty uzyskania przychodów w okresie obowiązywania znaków, czy powinny być odniesione w ciężar kosztów roku podatkowego, w którym zostały poniesione ?


W dniu 15.05.2006r. jednostka złożyła w tut. organie wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych w przedstawionej indywidualnie sprawie.

Spółka będąc producentem wyrobów medycznych jest zobowiązana od dnia wejścia do Unii Europejskiej, tj. 01.05.2004r. do oznakowywania swoich wyrobów znakiem CE. Stosowne wydatki jednostka zaczęła ponosić od 01.01.2004r. nie zaliczając ich w tym okresie do kosztów uzyskania przychodów. Znaki CE na poszczególne wyroby Spółka uzyskała w 2005r. i od miesiąca obowiązywania znaku jednostka rozpoczęła rozliczanie poniesionych wydatków, obciążając nimi koszty uzyskania przychodów. Zapytanie jednostki dotyczy poprawności przyjęcia momentu zakwalifikowania poniesionych kosztów związanych z uzyskaniem znaków CE do kosztów uzyskania przychodów tj. w okresie obowiązywania znaków lub też do roku podatkowego w którym wydatki zostały faktycznie poniesione.

Przedstawiony we wniosku stan faktyczny regulują poniższe przepisy:

* ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.):

- art. 15 ust. 1 mówiący, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (...);

- art. 15 ust. 4 stanowiący, iż "koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione";

* oraz ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o wyrobach medycznych (Dz. U. z 2004r. Nr 93, poz. 896):

- art. 5 ust. 1 mówiący, iż "Do obrotu i do używania mogą być wprowadzane wyroby medyczne oznakowane znakiem CE".

Oznakowanie CE zostało wprowadzone przez Komisję Europejską, która ustaliła warunki stosowania znaku CE w zakresie różnych dyrektyw dotyczących tego znaku. Znak CE stanowi deklarację producenta, że wyrób wprowadzany do obrotu spełnia zasadnicze wymagania określone we właściwej ustawie (w przypadku wyrobów medycznych jest to ustawa z 20 kwietnia 2004r. o wyrobach medycznych Dz. U. Nr 93, poz. 896) - wprowadzających do polskiego prawa tzw. dyrektywy nowego podejścia.

Wszystkie wyroby objęte przepisami przenoszącymi do polskiego prawa dyrektywy nowego podejścia przed ich wprowadzeniem do obrotu są poddawane ocenie zgodności z zasadniczymi wymaganiami, które są ustalone w celu przeciwdziałania zagrożeniom jakie produkt może powodować ze względu na swoje właściwości fizyczne i chemiczne. Niektóre wymagania dotyczą też materiałów , z jakich wyrób powinien być wykonany, sposobu jego konstruowania i jego produkcji.

Do podstawowych obowiązków producenta w celu uzyskania znaku CE jest sporządzenie dokumentacji technicznej wyrobu jak również sporządzenie deklaracji zgodności z zasadniczymi wymaganiami. Warto podkreślić, że znak CE nie jest handlowym świadectwem jakości ani certyfikatem bezpieczeństwa, ponieważ jego znaczenie jest szersze - oznacza zgodność z zasadniczymi wymaganiami. Konsument kupując w dowolnym państwie Unii Europejskiej wyrób oznakowany CE, zyskuje pewność, że może go bezpiecznie i bezproblemowo używać.

W ustawie o wyrobach medycznych (Dz. U. z 2004r. Nr 93, poz. 896) art. 5 ust. 1 mówi, że "Do obrotu i do używania mogą być wprowadzane wyroby medyczne oznakowane znakiem CE". Biorąc powyższe pod uwagę S.A. będąc producentem wyrobów medycznych był zobowiązany do oznakowania swoich wyrobów znakiem CE z dniem wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Na gruncie przepisów o podatku dochodowym funkcjonują dwie metody zaliczania wydatków do kosztów uzyskania przychodów - metoda kasowa (kwalifikacja do kup w momencie poniesienia wydatku) i metoda memoriałowa. Metoda memoriałowa stosowana jest przez wszystkich podatników podatku dochodowego od osób prawnych, a jej istota jest zawarta w art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mówiącym, iż "koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego(...)" a więc nie koniecznie w roku, w którym te wydatki zostały poniesione.

Zasada zaliczania kosztów podatkowych faktycznie poniesionych albo zaksięgowanych w danym roku do kosztów innego roku podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przypadku, gdy dany koszt dotyczy konkretnego przychodu osiągniętego przez podatnika w innym roku podatkowym. W przypadku wydatków poniesionych na uzyskanie znaków CE istnieje możliwość określenia dokładnego momentu uzyskania i wprowadzenia do obrotu wraz z produktem właściwym znaku CE a co za tym idzie powiązania z konkretnym przychodem. w tym konkretnie przypadku znany jest też czas obowiązywania znaku co daje możliwość proporcjonalnego rozliczenia poniesionych wydatków z czasem osiągania przychodu.

W przepisach prawa podatkowego dla uznania określonego wydatku za koszty uzyskania przychodów między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowo-skutkowy, nie ma natomiast wyraźnie określonego warunku o istnieniu pomiędzy tymi kategoriami ścisłego związku czasowego. Należy zwrócić uwagę, iż ciężar udowodnienia poniesienia konkretnych wydatków związanych z nabyciem znaku CE dla poszczególnych wyrobów medycznych spoczywa na stronie, gdyż to ona z tego faktu wywodzi skutki prawne w postaci zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów.

W świetle przytoczonych przepisów prawa podatkowego stanowisko zaprezentowane przez Spółkę w rozpatrywanym wniosku należy uznać - za prawidłowe.

Podkreślić należy, że podana interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę we wniosku z dnia 12.05.2006r. (data wpływu do Urzędu 15.05.2006r.) i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia opisanego we wniosku.

Interpretacja ta wiąże właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj