Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NUR1/443-88/06/AP
z 22 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NUR1/443-88/06/AP
Data
2006.05.22



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zasady wymiaru i poboru podatku z tytułu importu towarów --> Podatek z tytułu importu towarów

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
decyzja
decyzja celna
import towarów
należności celne
obniżenie podatku należnego
odliczenie podatku od towarów i usług
prawo do odliczenia
termin odliczenia podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Kiedy powstaje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z decyzji określającej prawidłową wysokość zobowiązania podatkowego wydanej przez naczelnika urzędu celnego?


Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawnypostanawia uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Spółka wystąpiła do urzędu celnego o uznanie zgłoszenia celnego SAD nr E13/141100/00/000040 z dnia 04.01.2001r. za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej towaru w związku z nieprawidłowo zadeklarowaną wartością celną towaru. Decyzją z dnia 26.07.2001r. roszczenie zostało uznane za zasadne. Postanowieniem z dnia 12.12.2005r. Naczelnik Urzędu Celnego II w Warszawie wszczął postępowanie w stosunku do w/w zgłoszenia celnego SAD w zakresie dotyczącym określenia prawidłowej wysokości zobowiązania podatkowego. W dniu 02.02.2006r. Naczelnik Urzędu Celnego II w Warszawie wydał decyzję określającą wysokość zobowiązania podatkowego z tytułu podatku od towarów i usług wobec towarów sprowadzonych z zagranicy wg. w/w zgłoszenia celnego. W dniu 09.02.2006r. Spółka, zgodnie z w/w decyzją, zapłaciła różnicę pomiędzy podatkiem zapłaconym a naliczonym wraz z odsetkami.

Zdaniem Spółki prawo do obniżenia podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym Spółka otrzymała decyzję określającą prawidłową wysokość zobowiązania.

Zgodnie z art. 33 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) jeżeli organ celny stwierdzi, że w zgłoszeniu celnym kwota podatku została wykazana nieprawidłowo, naczelnik urzędu celnego wydaje decyzję określającą podatek w prawidłowej wysokości. Naczelnik urzędu celnego może określić kwotę podatku w decyzji dotyczącej należności celnych.

W myśl art. 37 ust. 1 w/w ustawy podatnik jest obowiązany zapłacić różnicę między podatkiem wynikającym z decyzji naczelnika urzędu celnego, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34, a podatkiem pobranym przez ten organ w terminie 10 dni od dnia doręczenia decyzji. Różnica, o której mowa w ust. 1, dotycząca podatku stanowi podatek naliczony w rozumieniu art. 86 ust. 2. (ust. 2 art. 37).

Zgodnie natomiast z art. 86 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług kwotę podatku naliczonego stanowi w przypadku importu - suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego.

W myśl art. 86 ust. 10 pkt 1 w/w ustawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18.

Stosownie do ust. 11 w/w art. 86 jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.

Zgodnie zaś z art. 86 ust. 13 ustawy o VAT jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, 16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

W związku z powyższym w opisanym stanie faktycznym prawo do obniżenia podatku należnego powstaje z chwilą otrzymania decyzji celnej określającej kwotę zobowiązania podatkowego z tytułu importu towarów.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj