Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1424/2150/4111/415/38/06
z 12 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1424/2150/4111/415/38/06
Data
2006.06.12



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku


Słowa kluczowe
pobór podatku
podatek dochodowy od osób prawnych
podmiot zagraniczny
umowa międzynarodowa
usługi pośrednictwa
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Czy usługi pośrednictwa sprzedaży eksportowej świadczone przez firmy spoza Polski podlegają przepisom art. 21 i art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. czy od wypłat należności z tego tytułu należy potrącać podatek dochodowy i odprowadzać go do polskiego urzędu skarbowego ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.),
po rozpatrzeniu wniosku Pani X. Y. zam. Pionki, ul. Z. z dnia 18.03.2006r. (data wpływu 23.03.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem dochodowym usług pośrednictwa sprzedaży eksportowej świadczonych przez firmy spoza Polski, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że
stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

W części dotyczącej podatku od towarów i usług odpowiedź zostanie udzielona odrębnym postanowieniem.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 18.03.2006r. (data wpływu 23.03.2006r.) Pani X. Y. wystąpiła do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę oraz stanowisko w sprawie:

W celu rozszerzenia eksportu swoich wyrobów w grudniu 2004r. zawarłam umowę pośrednictwa sprzedaży ze spółką mającą siedzibę w USA, a następnie spółką z Finlandii i Izraela. Firmy wystawiały mi faktury, których wartość uzależniona była od ilości sprzedaży wyrobów danego rodzaju na terenie kraju trzeciego (poza Unią).
Z przepisów art. 21 i art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że od wypłaty należności z tytułu usług pośrednictwa wykonywanych przez zagraniczne osoby prawne nie miałam obowiązku pobierać zryczałtowanego podatku dochodowego. Tym samym nie musiałam żądać od pośrednika certyfikatu rezydencji podatkowej. Z kolei art. 28 ust. 5 pkt 2 lit. c) ustawy o podatku od towarów i usług z 11.03.2004r. (do 01.06.2005r. przepis § 4 Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 27.04.2004r.), stanowi, że miejscem świadczenia usług pośrednictwa w dostawie towarów jest miejsce dokonania tej dostawy, co w tym wypadku oznacza, że miejscem świadczenia tych usług tj. pośrednictwa w sprzedaży towarów eksportowanych było terytorium Polski, należałoby do nich zastosować 0% stawkę podatku VAT.
W dniu 03.04.2006r. oraz 30.05.2006r. Pani X. Y. w odpowiedzi na wezwanie tut. organu podatkowego z dnia 27.03.2006r. (data doręczenia 31.03.2006r.) znak: 1424/1110/446/188/2006/IW, uzupełniła przedmiotowy wniosek w zakresie stanu faktycznego, własnego stanowiska w sprawie oraz zakresu pytania:
Moje przedsiębiorstwo produkuje wyroby włókiennicze. Sprzedajemy je w kraju, dostarczamy do krajów unijnych oraz eksportujemy przez Unię. Ze względu na silną konkurencję na krajowym rynku jedynym sposobem zwiększenia sprzedaży produkowanych wyrobów było znalezienie nowych odbiorców poza granicami kraju. W tym celu zawarłam umowę w grudniu 2004r. ze spółką z siedzibą w USA, która miała kontakt z odbiorcą na Białorusi. Umowa dotyczyła transportu, zabezpieczenia towaru w trakcie transportu, uczestniczenia w moim imieniu w jakościowym odbiorze towaru, uzgadniania dostaw pod kątem terminów, rodzajów zamawianego towaru i wymagań jakościowych. Wynagrodzenie firmy pośredniczącej jest ściśle uzależnione od ilości sprzedanego towaru i stawki określonej dla każdego rodzaju towaru.
Bez pomocy pośredniczącej firmy nie mogłabym dokonywać sprzedaży eksportowej na tym rynku.
Sprzedaż ta wynosi 35% wartości sprzedaży ogółem mojego przedsiębiorstwa. W trakcie realizacji eksportu w 2005r. zmieniały się firmy pośredniczące, spółkę amerykańską zastąpiła spółka z Finlandii, a następnie z Izraela. Ze spółkami tymi zawierałam takie same umowy. Spółki pośredniczące w eksporcie za realizację dostaw eksportowych wystawiały faktury. Wypłacałam należności wynikające z tych faktur w pełnej wysokości. Wykonanie usług świadczonych przez firmy pośredniczące w handlu na Białorusi traktowałam jako nie podlegające podatkowi VAT ze względu na miejsce świadczenia tych usług.
Usługi wykonywane przez spółki pośredniczące w eksporcie nie są wymienione a art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych, wobec czego nie obowiązywał mnie art. 26 tejże ustawy, co oznacza, że od wypłaty należności z tytułu usług pośrednictwa wykonywanych przez zagraniczne osoby prawne nie miałam obowiązku pobierać zryczałtowanego podatku dochodowego. Tym samym nie musiałam żądać od pośrednika certyfikatu rezydencji podatkowej.
Z kolei art. 28 ust. 5 pkt 2 lit. c) ustawy o podatku od towarów i usług z 11.03.2004r. (do 01.06.2005r. przepis § 4 Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 27.04.2004r.) stanowi, że miejscem świadczenia usług pośrednictwa w dostawie towarów jest miejsce dokonania tej dostawy, co w tym wypadku oznacza, że miejscem dokonania jest terytorium kraju trzeciego, w związku z czym, usługi te nie podlegają podatkowi VAT w Polsce. Gdyby miejscem świadczenia tych usług tj. pośrednictwa w sprzedaży towarów eksportowanych było terytorium Polski, należałoby do nich zastosować 0% stawkę podatku VAT (art. 84 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 27.04.2004r.
W związku z powyższym prosi Pani o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania:
1. czy usługi pośrednictwa sprzedaży eksportowej świadczone przez firmy spoza Polski podlegają przepisom art. 21 i art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. czy powinna Pani od wypłat należności z tego tytułu potrącać podatek dochodowy i odprowadzać go do polskiego urzędu skarbowego ?
2. czy miejscem świadczenia usług w pośrednictwie sprzedaży eksportowej jest miejsce faktycznej dostawy, tj. w tym wypadku terytorium kraju trzeciego, w związku z czym takie usługi nie podlegają podatkowi VAT w Polsce ?
3. czy w przypadku, gdyby te usługi podlegały podatkowi VAT w Polsce, obowiązywałaby na nie stawka 0% ?

Stanowisko organu podatkowego:

Zakres przedmiotowy opodatkowania dochodów podmiotów opodatkowanych podatkiem dochodowym jest pełny lub ograniczony w zależności od tego, jakiego rodzaju obowiązek ciąży na danym podmiocie.

Zgodnie z zasadą nieograniczonego obowiązku podatkowego, opodatkowaniu w danym państwie podlegają podmioty (osoby prawne, osoby fizyczne, jednostki organizacyjne będące podatnikami) które są rezydentami danego państwa, tj. mające miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium danego państwa, bez względu na miejsce osiągania przez te osoby dochodów, czyli bez względu na położenie źródła przychodów.

Zgodnie z zasadą ograniczonego obowiązku podatkowego, państwo na terytorium którego znajduje się źródło uzyskiwania przychodów, ma prawo do opodatkowania podmiotów niebędących jego rezydentami podatkowymi, w zakresie dochodów uzyskiwanych z takiego źródła, czyli w zakresie dochodów uzyskiwanych na terytorium tego państwa.

W ustawach o podatku dochodowym, tj. odpowiednio w ustawie z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) oraz w ustawie z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) powyższe zasady zawarte zostały w przepisach art. 3 ust. 1 i ust. 2a pierwszej z wymienionych ustaw oraz art. 3 ust. 1 i ust. 2 drugiej wymienionej ustawy.

Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W stosunku do niektórych dochodów uzyskanych na terytorium Polski przez podmioty zagraniczne, obowiązek potrącenia podatku od tych dochodów, ustawodawca nałożył na podmiot polski dokonujący wypłaty należności będącej źródłem tego dochodu. Przypadki te wskazują przepisy art. 21 ust. 1 i art. 22 ust. 2 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stosownie do treści art. 21 ust. 1 i 2 wymienionej ustawy podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2 przychodów:
1) z odsetek, z praw autorskich lub praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego, za informacje związane ze zdobytym
2) z opłat za świadczone usługi w zakresie działalności widowiskowej, rozrywkowej lub sportowej, wykonywanej przez osoby prawne mające siedzibę za granicą, organizowanej za pośrednictwem osób fizycznych lub osób prawnych prowadzących działalność w zakresie imprez artystycznych, rozrywkowych lub sportowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
2a) z tytułu świadczeń: doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze
- ustala się w wysokości 20% przychodów,
3) z tytułu należnych opłat za wywóz ładunków i pasażerów przyjętych do przewozu w portach polskich przez zagraniczne przedsiębiorstwa morskiej żeglugi handlowej, z wyjątkiem ładunków i pasażerów tranzytowych,
4) uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez zagraniczne przedsiębiorstwa żeglugi powietrznej
- ustala się w wysokości 10% tych przychodów.

W myśl art. 21 ust. 2 wymienionej ustawy, przepisy ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Stosownie zaś do treści art. 22 ust. 2 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatek dochodowy od dochodów, o których mowa w ust. 1 (dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych) od osób wymienionych w art. 3 ust. 2 ustala się w wysokości 19 % przychodu, chyba że umowa w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu zawarta z krajem miejsca siedziby lub zarządu podatnika stanowi inaczej.

Obowiązek pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego z w/w tytułów, wynika z treści przepisów art. 26 ust. 1 i ust. 1a cyt. ustawy.

W myśl przepisu art. 26 ust. 1 cytowanej ustawy, osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22, są obowiązane jako płatnicy pobierać z zastrzeżeniem ust. 2 w dniu dokonania wypłaty zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania siedziby podatnika do celów podatkowych, uzyskanym od niego zaświadczeniem (certyfikat rezydencji), wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej. T

Natomiast przepis art. 26 ust. 1a ww. ustawy stanowi, że zryczałtowanego podatku dochodowego, o którym mowa w ust. 1, nie pobiera się jeżeli podatnicy wymienieni w art. 17 ust. 1, korzystający ze zwolnienia w związku z przeznaczeniem dochodów na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, złożą płatnikowi najpóźniej w dniu dokonania wypłaty należności oświadczenie, że przeznaczą dochody z dywidend oraz z innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych - na cele wymienione w tym przepisie.

Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego, wynika że w celu zwiększenia sprzedaży zawarła Pani umowy z firmami - osobami prawnymi mającymi siedzibę za granicą. Umowy te dotyczyły transportu, zabezpieczenia towaru w trakcie transportu, uczestniczenia w Pani imieniu w jakościowym odbiorze towaru, uzgadniania dostaw pod kątem terminów, rodzajów zamawianego towaru i wymagań jakościowych. Wynagrodzenie firm pośredniczących jest ściśle uzależnione od ilości sprzedanego towaru i stawki określonej dla każdego rodzaju towaru.

Treść przepisów art. 21 ust. 1 i art. 22 ust. 2 cytowanej ustawy nie wymienia przychodów uzyskanych przez podmioty zagraniczne za świadczone podmiotom polskim usługi pośrednictwa.

Tym samym z tytułu świadczonych przez podmioty zagraniczne usług pośrednictwa nie miała Pani obowiązku pobierania zryczałtowanego podatku dochodowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 w związku z art. 26 ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Pouczenie:

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.Na niniejsze postanowienie zgodnie z przepisem art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu w terminie 7 dni od daty jego doręczenia (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa).Zażalenie, zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie. Zażalenie podlega opłacie skarbowej w wysokości 5,00zł uiszczanej w znakach opłaty skarbowej.Niniejsze postanowienie może zostać zmienione lub uchylone w drodze decyzji przez organ odwoławczy w trybie art. 14b ust. 5 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj