Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PP II 443/1/275/339/05
z 28 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP II 443/1/275/339/05
Data
2005.11.28



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
nabycie wewnątrzwspólnotowe
towar


Pytanie podatnika
W złożonym wniosku, Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy w stanie prawnym obowiązującym przed dniem 01.06.2005 r. był zobowiązany do rozliczenia podatku od towarów i usług z tytułu importu usług pakowania, których wartość zwiększała podstawę opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, ustaloną na podstawie art. 31 ustawy o podatku od towarów i usług.


Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, Spółka prowadzi działalność w zakresie sprzedaży części samochodowych, które najczęściej sprowadzane są z krajów Unii Europejskiej w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Jak wskazuje Podatnik, jeden z jego dostawców ujmuje koszt pakowania towarów w odrębnej pozycji na wystawianej przez siebie fakturze, doliczając ten koszt do ceny towarów. Spółka dokumentuje wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów wystawiając fakturę wewnętrzną, a do podstawy opodatkowania tej czynności wlicza - zgodnie z art. 31 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług - koszt pakowania. Uzupełniając wniosek, Spółka wyjaśnia, że pakowanie nabywanego towaru jest zamawiane przez dostawcę i wykonywane na jego zlecenie, a Spółka obciążana jest kosztem tego pakowania, ujmowanym na fakturze wystawianej przez podmiot dokonujący dostawy.

Zdaniem Podatnika, w stanie prawnym obowiązującym przed dniem 01.06.2005 r. nie był on zobowiązany do rozliczenia podatku od towarów i usług z tytułu importu usług pakowania, których wartość zwiększała podstawę opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, ustaloną na podstawie art. 31 ustawy o podatku od towarów i usług.

W ocenie Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu, przedstawione przez Podatnika stanowisko w sprawie, jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Jak stanowi art. 31 ust. 1 powołanej ustawy, podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić. Zgodnie z ust. 2 cytowanego artykułu, podstawa opodatkowania, o której mowa w ust. 1, obejmuje:

  1. podatki, cła, opłaty i inne należności płacone w związku z nabyciem towarów;
  2. wydatki dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu oraz ubezpieczenia, pobierane przez dostawcę od podmiotu dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia.

Z powyższych przepisów wynika, iż cechą charakterystyczną wydatków dodatkowych, stanowiących podstawę opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest to, że są one pobierane przez dostawcę towarów.

Ze złożonego wniosku wynika, że dostawca towarów obciążał Podatnika dodatkowo za koszty pakowania nabywanego towaru. Tym samym, ponieważ dodatkowe koszty pobierane były przez dostawcę, zgodnie z przytoczonym art. 31 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, powiększały one podstawę opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. W takim przypadku, wartość tego świadczenia (pakowania) wraz z wartością zakupionych towarów stanowiła łącznie kwotę, jaką nabywca był obowiązany zapłacić dostawcy. Świadczenia te były zatem ściśle związane z nabyciem towarów i w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług podlegały opodatkowaniu łącznie, jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

W przedstawionej sytuacji, świadczenie polegające na pakowaniu towaru nie należy traktować jako oddzielną czynność, z tytułu wykonania której Spółka obowiązana byłaby do rozliczenia podatku z tytułu importu usług. Dopiero w przypadku, gdy dodatkowe koszty pobierane są przez inny podmiot, należy je traktować jako odpłatność za odrębną czynność, dokonywaną przez odrębny niż dostawca podmiot. Przyjęcie odmiennej interpretacji omawianych przepisów skutkowałoby podwójnym opodatkowaniem tej samej czynności (jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów oraz import usług).

Podsumowując, w stanie prawnym obowiązującym przed dniem 01.06.2005 r. Podatnik nie był zobowiązany do rozliczenia dodatkowo podatku od towarów i usług z tytułu importu usług pakowania, których wartość zwiększała podstawę opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, ustaloną na podstawie art. 31 ustawy o podatku od towarów i usług. Bez znaczenia przy tym jest okoliczność, iż w stanie prawnym obowiązującym w okresie od dnia 01.05.2004 r. do dnia 31.05.2005 r., nie zostały w sposób wyraźny wyłączone z podstawy opodatkowania importu usług, wartości tych usług, które zostały wliczone do podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów zgodnie z art. 31 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, jak to ma miejsce w stanie prawnym obowiązującym od dnia 1 czerwca 2005 r. (art. 29 ust. 17 ustawy). Mając bowiem na uwadze uwzględnienie przez ustawodawcę kosztów pakowania w podstawie opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz konieczność uniknięcia podwójnego opodatkowania - należy wykluczyć w przedstawionym stanie faktycznym dodatkowe rozliczenie przez Podatnika importu usług.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w okresie od dnia 01.05.2004 r. do dnia 31.05.2005 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj