Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
I USB III/436/14/1/2006/br
z 4 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I USB III/436/14/1/2006/br
Data
2006.05.04



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
środki pomocowe


Pytanie podatnika
Czy w ramach przyznanej dotacji, którą dzieli się na dwie części, tj. koszty ponoszone ze środków PHARE i ze środków budżetowych, Państwo jako beneficjent ww programu wykonując w tym zakresie tylko działalność statutową może wystąpić o wydanie zaświadczenia odmowy rejestracji jako podatnika ?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź - Bałuty, działając na podstawie:

  • art. 14 a § 1 i § 4, art. 217 § 1,art. 306 a - ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa ( Dz.U. z 2005 r.Nr 8, poz. 60 ze zm.),
  • art. 96 ust. 4, ust. 13 - ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.),

uznaje za prawidłowe stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 01.02.2006r.uzupełnionym w dniu 19.04.2006r. i 21.04.2006 r.co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług,dotyczące wydania przez tut. Organ "zaświadczenia odmowy rejestracji jako podatnika VAT ".

W dniu 03.02.2006 r. wpłynął do tut. Organu wniosek złożony w trybie art. 14 a ustawy Ordynacja podatkowa co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług i w podatku dochodowym od osób prawnych.

Stan faktyczny przedstawiony przez Podatnika w części dotyczącej podatku od towarów i usług:

Towarzystwo Przyjaciół Niepełnosprawnych działa jako stowarzyszenie i jest podatnikiem podatku od towarów i usług wykonując czynności zwolnione i opodatkowane podatkiem VAT.Zgodnie z § 5 załączonego do wniosku statutu celem Stowarzyszenia jest:- udzielanie bezinteresownej pomocy osobom cierpiącym na zaburzenia psychiczne w sprawach dotyczących warunków socjalnych, ich sytuacji materialnej i adaptacji w społeczeństwie ludzi zdrowych,- aktywizowanie społeczeństwa na rzecz osób niepełnosprawnych, a zwłaszcza na rzecz osób z przewlekłymi zaburzeniami psychicznymi i rozwijanie samopomocowego ruchu osób niepełnosprawnych i ich rodzin,- podejmowanie działań zmierzających do przystosowania osób z zaburzeniami psychicznymi oraz ich rodzin do życia w warunkach zdrowego środowiska naturalnego poprzez wdrażanie szeroko pojętej edukacji ekologicznej.

W § 6 statutu postanowiono, że realizacja ww. celów następuje m.in. poprzez organizowanie i prowadzenie środowiskowego domu samopomocy społecznej i prowadzenie dla podopiecznych różnych form działalności w zakresie świadczenia usług opieki zdrowotnej oraz przystosowania do pracy zawodowej.W ramach działalności statutowej Stowarzyszenie prowadzi m.in. całodzienny ośrodek sprawujący okresową pomoc osobom chorym psychicznie po przebytej hospitalizacji.

Stowarzyszeniu jako podmiotowi uprawnionemu przyznano dotację na realizacje przedsięwzięcia pod nazwą "Max- koń, który leczy"przeprowadzenia hipoterapii dla grupy swoich podopiecznych, osób z zaburzeniami psychicznymi, w ramach ich późniejszej rehabilitacji i stworzenia w tym celu modelowego ośrodka . Okres trwania projektu wynosi 8 miesięcy, tj. styczeń - sierpień 2006 r. W ramach realizacji tego projektu nie wystąpi sprzedaż, a wszystkie czynności Stowarzyszenie będzie wykonywało nieodpłatnie.

Przyznane Stowarzyszeniu na ten cel środki pochodzą z budżetu Programu Phare 2003 "Organizacje pozarządowe na rzecz zrównoważenia rozwoju" i zostały przyznane na podstawie umowy o numerze PL 2003/004-379.01.01.01./ri/45/07 zawartej z Fundacją Fundusz Współpracy, Jednostka Finansująco - Kontraktująca z siedzibą w Warszawie ul. Górnośląska 4 A, która jednocześnie reprezentuje występujący w imieniu Rządu RP Komitet Integracji Europejskiej.

Umowa przewiduje dotację na pokrycie kosztów przedsięwzięcia do maksymalnej wysokości 75 % (refundacja z funduszu PHARE jak również z budżetu Państwa). Pozostałe zaś 25 % przedsięwzięcia stanowić będzie wkład własny Stowarzyszenia.

Dofinansowanie z ww. środków jest związane z celami statutowymi Stowarzyszenia. Z ww. dotacji i środków własnych pokryte zostaną koszty: osobowe (zatrudnienie lekarzy,beneficjentów, hippo - terapeutów, badań lekarskich), przewozu beneficjentów, sprzętu i wyposażenia, biurowe i eksploatacji budynku (miejscu wykonywania pracy z beneficjentami, remontu budynku i przystosowania go do hipoterapii, ubezpieczenia beneficjentów).Jak wynika z umowy i aneksu nr 1 do ww umowy w przypadku dokonywania zakupów przez beneficjentów posiadających rejestrację w podatku od towarów i usług, finansowanych z programu Phare 2003 i Budżetu Państwa podatek naliczony:

  • od kosztów ponoszonych z PHARE nie jest kosztem kwalifikowanym,
  • od kosztów pokrywanych ze środków pochodzących z budżetu państwa i ze środków własnych jest uznany za koszt kwalifikowany, gdy podatnik nie może odzyskać/rozliczyć podatku naliczonego i fakt ten potwierdzi w formie oświadczenia.

Ponadto z zawartej umowy wynika, że środki finansowe będą przekazywane bezpośrednio Stowarzyszeniu które jednocześnie ponosi pełną odpowiedzialność za realizację przedsięwzięcia.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego Podatnik sformułował zapytanie czy w ramach przyznanej dotacji, która dzieli się na dwie części, tj.: koszty ponoszone ze środków PHARE i ze środków budżetowych Państwa jako beneficjent ww. programu wykonując w tym zakresie tylko działalność statutową może wystąpić o wydanie zaświadczenia "odmowy rejestracji jaka podatnika VAT".Zdaniem podatnika organ podatkowy nie może wydać takiego zaświadczenia.

Stanowisko tut. Organu:

W przedstawionym stanie faktycznym dla oceny stanowiska Strony w przedmiotowym zakresie istotny jest fakt, że Towarzystwo Przyjaciół Niepełnosprawnych działa jako zarejestrowany i czynny podatnik podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 306 a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa organ podatkowy wydaje zaświadczenie na żądanie osoby ubiegającej się o zaświadczenie.

Zaświadczenie wydaje się, jeżeli:

  1. urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego wymaga przepis prawa,
  2. osoba ubiega się o zaświadczenie ze względu na swój interes prawny w urzędowym potwierdzeniu określonych faktów lub stanu prawnego (art. 306 a § 2).

Zaświadczenie potwierdza stan faktyczny lub prawny istniejący w dniu jego wydania (art. 306 a § 3 ww. ustawy).

Zaświadczenie wydaje się w granicach żądania wnioskodawcy (art. 306 § 4 ww. ustawy).Jak wynika z powyższego organ podatkowy jest obowiązany wydać zaświadczenie na żądanie strony ze względu na jej interes prawny potwierdzający stan faktyczny lub prawny istniejący w dniu jego wydania.Jednocześnie należy zauważyć, że w ramach realizacji ww. projektu pod nazwą "Max - koń, który leczy"mieszczącego się w działalności statutowej nie występuje odrębna od podmiotowości Podatnika podatku VAT , podmiotowość Stowarzyszenia jako organizacji członkowskiej. Jako pozarządowa organizacja członkowska Stowarzyszenie jako podmiot prowadzący działalność gospodarczą zgłosiło obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług.

Na podstawie art. 96 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie jako "podatnika VAT czynnego " lub w przypadku podatników, o których mowa w ust. 3 (tj. zwolnionych od podatku podmiotowo lub przedmiotowo) - jako "podatnika VAT zwolnionego".

Stosownie do art. 96 ust. 13 ww. ustawy o podatku od towarów i usług na wniosek zainteresowanego naczelnik urzędu skarbowego jest obowiązany potwierdzić, czy podatnik jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny lub zwolniony. Zainteresowanym może być zarówno sam podatnik, jak i osoba trzecia mająca interes prawny w złożeniu wniosku.

Wobec faktu, że Strona jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT i figuruje w ewidencji tut. Organu" jako podatnik VAT czynny" Naczelnik tut. Organu na podstawie ww. przepisów może jedynie potwierdzić ten fakt stosownym zaświadczeniem.

Wobec powyższego tut. Organ stwierdza, że brak jest podstaw do wydanie zaświadczenia dotyczącego odmowy rejestracji Towarzystwa Przyjaciół Niepełnosprawnych jako podatnika VAT, które posiada status "podatnika VAT czynnego".

W związku z tym stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 01.02.2006r. należy uznać - za prawidłowe. Ponadto tutejszy Organ informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ww. ustawy Ordynacja podatkowa przedstawiona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14 a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Interpretacja, o której mowa w art. 14 a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może być zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj