Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1424/1110/443/43/2006/IW
z 24 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
1424/1110/443/43/2006/IW
Data
2006.07.24



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu


Pytanie podatnika
Czy przy sprzedaży w/w lokalu jest zwolniona od podatku od towarów i usług?


POSTANOWIENIE
W dniu 08.06.2006r. Pani Renata ...... wystąpiła do tut. Organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Wniosek dotyczy podatku od towarów i usług.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w grudniu 2000r. Podatniczka w drodze przetargu nabyła od Spółdzielni Mieszkaniowej lokal gospodarczy usytuowany na parterze budynku mieszkalnego, uzyskując w ten sposób własnościowe prawo do lokalu spółdzielczego. W dniu zakupu w lokalu tym funkcjonował sklep spożywczy, który pozostał tam do końca czerwca 2005r. Lokal ten Podatniczka wynajmowała, rozliczając się na zasadach ogólnych z podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług wraz z prowadzoną działalnością gospodarczą. W okresie od lipca do 17 października 2005r. lokal pozostawał wolny. Od 18 października 2005r. ponownie został wynajęty przedsiębiorstwu, które prowadzi w tym lokalu sprzedaż zachodniej odzieży używanej.
Obecnie Podatniczka zamierza sprzedać przedmiotowy lokal. Budynek, w którym mieści się w/w lokal został wybudowany w roku 1992, a od chwili jego nabycia upłynęło pięć i pół roku. W momencie zakupu Podatniczka nie dokonała żadnych odliczeń podatku, gdyż nie przysługiwało jej prawo do odliczenia podatku naliczonego. Podatniczka nie ponosiła również nakładów na remont tego lokalu.
Pytanie Podatnika:
Czy przy sprzedaży w/w lokalu jest zwolniona od podatku od towarów i usług?
Stanowisko Podatnika:
Zdaniem Podatniczki sprzedaż przedmiotowego lokalu jest zwolniona od podatku od towarów i usług?
Stanowisko Organu Podatkowego:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Definicja zawarta w art. 2 pkt 6 w/w ustawy, wskazuje, iż przez towar rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
Przez dostawę towarów, w myśl przepisów art. 7 ust. 1 pkt 5 w/w ustawy o VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.
Przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług stanowi, iż zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych z zastrzeżeniem pkt 10 pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.
Przepis art. 43 ust. 2 pkt 1 cytowanej ustawy stanowi, że przez towary używane rozumie się budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów minęło co najmniej 5 lat.
Zgodnie z przepisem art. 43 ust. 6 cyt. ustawy, zwolnienia od podatku od towarów i usług dostaw towarów używanych nie stosuje się do dostawy towarów w postaci budynków, budowli i ich części - jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:
- miał prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków,
- użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.
Analizując powołane przepisy, w szczególności zapis art. 7 ust. 1 pkt 5 cyt. ustawy należy uznać, iż spółdzielcze prawo do lokalu zostało zrównane (dla celów podatkowych) z prawem do rozporządzania tym lokalem jak właściciel. Wspomniany przepis art. 7 ust. 1 pkt 5 w/w ustawy nie zawiera bowiem wyczerpującego określenia dostawy w zakresie dotyczącym spółdzielczych praw do lokali. Treść ust. 1 art. 7 cyt. ustawy, którego rozwinięciem jest pkt 5 poprzez posłużenie się sformułowaniem "w tym również" wyraźnie wskazuje, iż jest to jedynie wyliczenie przykładowe.
Dlatego też przeniesienie w/w prawa do lokalu w drodze sprzedaży należy traktować również jako dostawę towarów.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego zostało ustanowione ponad 5 lat temu (tj. od końca roku, w którym zakończono budowę obiektu i ustanowiono przedmiotowe prawo do lokalu, minęło 5 lat) oraz w stosunku do tego prawa nie przysługiwało zbywcy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Również w trakcie użytkowania lokalu, właściciel spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nie ponosił wydatków na ulepszenie obiektu w rozumieniu przepisów art. 43 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług.
Zatem na podstawie cytowanego powyżej art. 43 ust. 1 pkt 2 i ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, sprzedaż przedmiotowego spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego jest zwolniona z podatku od towarów i usług.
Pouczenie:
Niniejsze postanowienie wydane zostało na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej -do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Zgodnie z art. 14b § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Zażalenie, zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 cyt. ustawy z dnia 29.08.1997r. powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.
Zgodnie z art. 236 § 2 pkt. 1 cyt. ustawy zażalenie podlega opłacie skarbowej we właściwej wysokości.
Niniejsze postanowienie może zostać zmienione lub uchylone w drodze decyzji przez Organ odwoławczy w trybie art. 14b § 5 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj