Interpretacja Lubelskiego Urzędu Skarbowego
PD.423-24/06
z 10 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD.423-24/06
Data
2006.07.10



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
impreza
integracja pracowników
koszty uzyskania przychodów
podatek dochodowy od osób prawnych
środek obrotowy


Pytanie podatnika

Pytanie podatnika
Czy wydatek poniesiony na organizację imprezy integracyjnej - sfinansowany ze środków obrotowych firmy - może stanowić koszt uzyskania przychodów?


P O S T A N O W I E NI E

Na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. nr poz. 60 z późn. zm.) stwierdzam, że stanowisko Spółki zawarte we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 12.04.2006r. spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Pismo zostało uzupełnione w dniu 11.05.2006r. Jak wynika z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego:Spółka zamierza zorganizować imprezę integracyjną, która zostanie sfinansowana z środków obrotowych firmy.

Pytanie podatnika: Czy wydatek poniesiony na organizację imprezy integracyjnej - sfinansowany ze środków obrotowych firmy - może stanowić koszt uzyskania przychodów?

Stanowisko podatnika: Spółka uważa, że zorganizowanie dla pracowników imprezy integracyjnej lub okolicznościowej stanowi koszt uzyskania przychodów, gdyż sprzyja to poprawieniu atmosfery w środowisku pracy, co wpływa na wydajność i efektywność pracy pracowników, a więc w sposób pośredni ma związek z przychodami firmy.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Definicja kosztów uzyskania przychodów zawarta jest w art. 15 ust 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz.U z 2000r. nr 54 poz.654 z późn. zm.). Z powołanego powyżej przepisem kosztami uzyskania są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust.1. Konstrukcja kosztów uzyskania przychodów zawarta w powołanym powyżej artykule oparta jest na klauzuli generalnej, zgodnie z którą podatnik ma możliwość odliczania dla celów podatkowych wszelkich kosztów, pod warunkiem, że wykaże ich bezpośredni lub pośredni związek z prowadzoną działalnością a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.

Zgodnie z utrwalonym w orzecznictwie poglądem, możliwość zaliczenia konkretnego wydatku do kosztów uzyskania przychodów uzależniona jest od powiązania poniesionego wydatku z działalnością podatnika, który zalicza ten wydatek do kosztów istnienia bezpośredniego lub nawet tylko potencjalnego związku przyczynowego między wydatkiem a uzyskanym przychodem oraz właściwego udokumentowania tego wydatku przy czym przesłanki te muszą być spełnione łącznie.

W związku z tym, muszą zostać spełnione następujące warunki, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił koszt uzyskania przychodów:- został poniesiony przez podatnika,- jest definitywny (rzeczywisty),- pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,- poniesiony został w celu uzyskania przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,- został właściwie udokumentowany.

Odnosząc się do powołanego powyżej przepisu art. 15 ust 1 w/w ustawy, organizowanie przez podatnika imprezy okolicznościowej z środków obrotowych firmy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z wyjątkiem kosztów określonych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wydatek ten podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli spełnia warunki określone w art. 15 ust. 1 powołanej ustawy a zatem jeżeli został poniesiony w celu osiągnięcia przychodów - czyli jego poniesienie ma lub może mieć wpływ na osiągane przez podatnika przychody, oraz ma on związek z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą.

Do kosztów podatkowych można zaliczyć też tzw. koszty pracownicze. Koszty te obejmują przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie, i diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników. Mogą one obejmować również wydatki ponoszone na rzecz pracowników w postaci organizacji dla nich imprez integracyjnych. Wydatki te są związane z prowadzoną na rzecz podatnika działalnością oraz mają wpływ na poprawę atmosfery pracy i zintegrowanie pracowników z pracodawcą ( podatnikiem) a przez to zwiększenie efektywności pracy.

Reasumując powyższe wydatki poniesione przez pracodawcę (podatnika) mogą stanowić dla niego koszt uzyskania przychodu, gdyż nie zostały one wymienione w art. 16 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, czyli w katalogu wydatków wyłączonych z kosztów.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta natomiast wiążę organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy- do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14 a § 4 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj