Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PDI/415-42/06
z 6 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDI/415-42/06
Data
2006.07.06



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
fundusz unijny
podatek dochodowy od osób fizycznych
pomoc bezzwrotna
program pomocowy
środki pomocowe
wynagrodzenia
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
Czy wynagrodzenia pracownika zatrudnionego przy realizacji programu, finansowanego ze środków Unii Europejskiej są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, działając na podstawie art. 216 par. 1, art. 14 a par. 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu pisma z dnia 10 maja 2006 roku, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i zastosowania prawa podatkowego stwierdza, że stanowisko przedstawione przez Pana w kwestii zwolnienia od opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodów uzyskanych na podstawie umowy o pracę w firmie .... - jest nieprawidłowe .

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 10 maja 2006 roku, zwrócił się Pan do tutejszego organu podatkowego z wnioskiem w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, w kwestii opodatkowania dochodów uzyskiwanych na podstawie umowy o pracę zawartej z firmą ..., współfinansowanych ze środków bezzwrotnej pomocy z Unii Europejskiej, tj. z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Z przedłożonych dokumentów oraz złożonego wniosku wynika następujący stan faktyczny.

W ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich 2004-2006 została zawarta umowa nr ... o dofinansowanie Projektu : "Lotny konsultant – pilotażowy model współdziałania instytucji rynku pracy w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich 2004-2006" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego pomiędzy:

  • Ministerstwem Gospodarki i Pracy, zwanym "Instytucją Wdrażającą"
    a
  • ..., zwanym "Beneficjentem".

Na warunkach określonych w umowie, Instytucja Wdrażająca przekazuje Beneficjentowi środki finansowe w łącznej kwocie nie przekraczającej ... na realizację Projektu.
Całkowite wydatki Projektu nie przekraczają ..., w tym:

  1. przyznana kwota dofinansowania nieprzekraczająca : ... i stanowiąca nie więcej niż 100% całkowitych wydatków kwalifikowanych Projektu;
  2. wkład własny nieprzekraczający: 0 PLN, zgodnie z podziałem źródeł finansowania wkładu własnego stanowiącym załącznik nr 1 do umowy.

Okres realizacji Projektu: od 1.08.2005 do 31.10.2006.
Ponadto Instytucja Wdrażająca przekazuje Beneficjentowi środki na realizację Projektu w formie dotacji.
Zgodnie z informacjami zamieszczonymi we wniosku, Projekt realizowany jest wg. Priorytetu 1. Rozwój i modernizacja instrumentów i instytucji rynku pracy, schemat b) rozwój oferty usług instytucji rynku pracy. Na realizację tego Programu przewidziano środki w wysokości ... zł.

Celem tego Programu jest pozyskanie 1500 nowych miejsc pracy na terenie Polski poprzez wspólne działanie, współpracę agencji doradztwa personalnego – firmy prywatnej i powiatowych urzędów pracy, czyli jednostek publicznych.

Pierwszym etapem Projektu było stworzenie sieci piętnastu oddziałów ... w całej Polsce. Utworzenie na poziomie regionalnym zespołów fachowców dysponujących dużą wiedzą z zakresu doradztwa personalnego pozwoliło na przeprowadzenie szczegółowej analizy problemów lokalnych rynków pracy i określenie profilu każdego z nich. W tym celu nawiązana została bliska współpraca z urzędami pracy w każdym regionie, które są zaangażowane przy realizacji całego projektu..

Posiadając obraz lokalnego rynku pracy, trzyosobowe zespoły działające w każdym oddziale odpowiedzialne są za realizację twardych założeń w postaci znalezienia założonej liczy miejsc pracy, stałych kontaktów z pracodawcami z określonego obszaru oraz doradztwa dla osób poszukujących pracy.

W praktyce z pomocy konsultantów firmy ... korzystają:

  • pracodawcy - konsultanci pomagają pracodawcom w określeniu ilu pracowników firma potrzebuje, w stworzeniu profilu idealnego kandydata i w procesie rekrutacji, który doprowadzi do znalezienia pracowników najlepiej odpowiadających potrzebom pracodawcy,
  • pracownicy - poprzez fachowe pośrednictwo i zindywidualizowane doradztwo, pomaga się osobie poszukującej pracy odnaleźć się na rynku pracy i podjąć kroki, które doprowadzą do znalezienia zatrudnienia,
  • urzędy pracy – poprzez wymianę doświadczeń oraz stworzenie zasad współpracy, przy wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi zarządzania zasobami ludzkimi, poprawia się sytuacja na lokalnym rynku pracy, a urzędy zyskują niezawodnego, zorientowanego na współpracę i solidnie przygotowanego do realizacji projektów rekrutacyjnych partnera.
    Pracownicy biur ... kontaktują się z pracodawcami poszukując wolnych miejsc pracy w ich zakładach i instytucjach (...) .

Zgodnie z przedłożoną umową o pracę zawartą w dniu 28 lutego 2006 roku między ... z siedzibą w ... a Panem, został Pan zatrudniony w pełnym wymiarze pracy i powierzono Mu obowiązki konsultanta ds. rekrutacji. Miejscem wykonywania pracy jest biuro w ... . Terminem rozpoczęcia pracy jest ....2006 roku.

Do obowiązków pracownika w ramach wykonywanej pracy należy:

  • samodzielne prowadzenie projektów rekrutacyjnych,
  • pozyskiwanie klientów,
  • profesjonalna obsługa klienta,
  • właściwa organizacja stanowiska pracy i przestrzeganie dyscypliny pracy, przepisów bhp i przeciwpożarowych.

Natomiast zgodnie z aneksem z dnia 14 marca 2006 roku do ww. umowy o pracę dodano w ww. umowie pkt 4 w par .4, z którego wynika, że pracownik został poinformowany, że jest zatrudniony w ramach realizacji Projektu pt. "Lotny konsultant – pilotażowy model współdziałania instytucji rynku pracy" i z tego tytułu jego pensja jest współfinansowana z Europejskiego Funduszu Społecznego.

W opinii Pana wynagrodzenia, które wypłacane są przez pracodawcę są wolne podatku dochodowego od osób fizycznych na mocy art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t.Dz.U. z 2000 roku Nr 14, poz.176 ze zm.).

Stosownie do postanowień art. 21 ust. 1 pkt 46 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:

  1. pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielenia środków bezzwrotnej pomocy oraz
  2. podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca – bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

    Zwolnienie z opodatkowania zawarte w powołanym przepisie może być zastosowane w sytuacji, gdy spełnione zostaną łącznie dwie przesłanki, tj.
  1. środki finansowe pochodzą od podmiotów wskazanych w analizowanym przepisie i zostały przekazane na podstawie, o której mowa w tym przepisie, oraz
  2. podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy.

By możliwe było spełnienie pierwszej z przesłanek, dochody otrzymane przez podatnika winny być finansowane środkami bezzwrotnej pomocy, w tym środkami programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, pochodzącymi od: rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych . Zastosowanie omawianego zwolnienia z opodatkowania uzależnione jest również od podstawy ich przyznania, którą może być: - jednostronna deklaracja, - lub umowa zawarta z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez: Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, - w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków dokonywane jest za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielenia środków bezzwrotnej pomocy.

W przypadku spełnienia drugiej z przesłanek, ze zwolnienia z opodatkowania korzystają dochody uzyskane przez osoby, które zawarły umowę z bezpośrednim beneficjentem pomocy – podmiotem, który pierwszy otrzymał środki bezzwrotnej pomocy, także w sytuacji, gdy otrzymał je za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielenia tych środków i bezpośrednio realizują cel programu pomocowego wykonując w ramach programu czynności o charakterze merytorycznym, a nie pomocniczym. W tym przypadku nie ma znaczenia rodzaj umowy, na podstawie której realizowane są zadania programu pomocowego, może to być umowa o pracę , umowa zlecenie, umowa o dzieło.

Z przedstawionej umowy nr ..., wynika, że Projekt firmy ... realizowany jest w ramach Programu – Sektorowy program Operacyjny Rozwój Zasobów Ludzkich 2004-2006, który przyjęty został rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 1 lipca 2004 roku w sprawie przyjęcia Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich 2004-2006 (Dz.U. Nr 166, poz. 1743) wraz z Uzupełnieniem Programu przyjętym rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 11 sierpnia 2004 roku w sprawie przyjęcia uzupełnienia Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich 2004-2006 (Dz.U. Nr 197, poz.2024 z późn. zm.)

Z wymienionych aktów prawnych, a w szczególności z rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 11 sierpnia 2004 roku w sprawie przyjęcia uzupełnienia Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich 2004-2006 wynika, że w ramach ww. Programu realizowane jest Priorytet 1: Aktywna polityka rynku pracy oraz integracji zawodowej i społecznej. Następnie w ramach tego Priorytetu realizowane jest Działanie: 1.1 Rozwój i modernizacja instrumentów i instytucji rynku pracy. Priorytet 1 realizowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, publicznych środków krajowych, wkładu środków prywatnych. W ramach Działania 1.1 realizowany jest właśnie Projekt firmy ..., której jest Pan pracownikiem.

Określony w ww. rozporządzeniu przepływ środków finansowych w ramach poszczególnych działań objętych programem wskazuje, że beneficjent otrzymuje środki na realizację w formie dotacji, co też ma miejsce w przypadku firmy S – potwierdza to przedłożona umowa nr ... (par. 5). Ponadto w celu umożliwienia przekazywania środków w formie dotacji- zgodnie z powołanym rozporządzeniem, wypłaty dla beneficjentów pochodzą ze środków budżetu państwa, które następnie po weryfikacji na szczeblu Instytucji Wdrażającej, Instytucji Zarządzającej, Instytucji Płatniczej zostaną zrefundowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Środki pochodzące z refundacji przekazywane są w pierwszej kolejności na rachunek bankowy Instytucji Płatniczej (Minister Finansów), a następnie na rachunek Instytucji Zarządzającej ...w Narodowym Banku Polskim. Następnie Instytucja Zarządzająca ... ze swojego rachunku ... w narodowym Banku Polskim dokonuje refundacji faktycznie poniesionych wydatków w ramach poszczególnych Działań. Zatem refundacja nie odbywa się na szczeblu Beneficjenta, co wynika również z przedłożonej umowy nr ... (par. 11).

Podsumowując, należy stwierdzić, że ciężar oczekiwania na zwrot środków z Unii Europejskiej spoczywa na instytucjach odpowiedzialnych za wdrażanie ..., a nie na beneficjencie (firmie ...). Beneficjent nie musi oczekiwać na środki europejskie, ponieważ płatności na rzecz beneficjenta są całkowicie finansowane ze środków krajowych – w przedmiotowej sprawie – w formie dotacji. Beneficjent nie jest zaangażowany w proces rozliczeń finansowych z Unią Europejską.

Wskazanie natomiast w aneksie do umowy o pracę z dnia 14 marca 2006 roku, że Pana pensja współfinansowana jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oznacza, iż środki unijne w związku z realizowanym Projektem otrzymały instytucje odpowiedzialne za wdrażanie ...., a nie pracodawca, który otrzymał środki krajowe w formie dotacji.

Biorąc pod uwagę fakt, że środki na Pana wynagrodzenie nie pochodzą bezpośrednio z Europejskiego Funduszu Społecznego, lecz pochodzą z prefinansowania środkami krajowymi, tym samym wynagrodzenia nie korzystają ze zwolnienia w świetle art. 21 ust. 1 pkt 46 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji powyższego, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu nie podziela stanowiska zajętego przez Pana we wniosku.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, że interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b par.1 ustawy Ordynacja podatkowa udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli płatnik podatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art.14a par.4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art.14a par.4 ustawy – Ordynacja podatkowa przysługuje zażalenie .

Zażalenie, zgodnie z przepisami art. 236 par.2, art. 220 i 223 w związku z art .239 ustawy Ordynacja podatkowa, wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu.

Zażalenie, winno zgodnie z przepisem art. 222 Ordynacji podatkowej, zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj