Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik
PB/415/267/05/BM
z 10 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB/415/267/05/BM
Data
2006.02.10



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
członek zarządu
delegacja służbowa
koszty uzyskania przychodów
wydatki na rzecz udziałowca


Pytanie podatnika
Czy wydatki związane z podróżą służbową krajowa lub zagraniczną współników (tj. przejazd, nocleg, wyżywienie ) nie zatrudnionych w spółce na podstawie umowy o pracę, nie związanych ze spółka na podstawie zawartych innych umów cywilnoprawnych, nie wchodzacy w skład zarządu stanowią dla spółki koszt uzyskania przychodów?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Prądnik działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 18 listopada 2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 listopada 2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Prądnik wpłynął wniosek o udzielenie informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Wniosek ten Jednostka uzupełniła w dniu 12 grudnia 2005 r. o znaki opłaty skarbowej. W wyżej wymienionym piśmie Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:
Wspólnicy Spółki z o.o. (nie związani ze spółką umową o pracę, inną umową cywilnoprawną oraz nie wchodzący w skład zarządu) w ramach działalności tejże spółki często odbywają podróże służbowe (krajowe oraz zagraniczne) w celu pozyskania kontrahentów. Wydatki związane z podróżą dotyczą przede wszystkim przejazdów, noclegów w zależności od uzasadnionych potrzeb oraz kosztów wyżywienia. Zdaniem Jednostki wyjazdy wspólników mają na celu osiągnięcie przychodów i nie są one związane z dokonywaniem jednostronnych świadczeń na rzecz udziałowców spółki. Tym samym wydatki te stanowią dla Jednostki koszt uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

Naczelnik tut. Urzędu w odpowiedzi na pismo informuje, iż zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy. Równocześnie w myśl art. 16 ust. 1 pkt 38 ustawy pdop za koszty uzyskania przychodów nie uważa się wydatków związanych z dokonywaniem jednostronnych świadczeń na rzecz udziałowców (akcjonariuszy) lub członków spółdzielni nie będących pracownikami w rozumieniu odrębnych przepisów, z tym że wydatki ponoszone na rzecz członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i innych spółdzielni zajmujących się produkcją rolną są kosztem uzyskania przychodów w części dotyczącej działalności objętej obowiązkiem podatkowym w zakresie podatku dochodowego.

Ponieważ ustawa o podatku dochodowym jak również Kodeks cywilny nie zawierają definicji "jednostronnego świadczenia" należy przyjąć dosłowne jego rozumienie w języku polskim. Zobowiązanie (świadczenie) jednostronne to zobowiązanie, przy którym tylko jedna z objętych nim stron jest uprawniona (Słownik języka polskiego PWN, Warszawa 1978, tom l, str. 836).

Odnosząc powyższe do treści art. 16 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - aby wydatek na rzecz udziałowców (akcjonariuszy) lub członków spółdzielni mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów musi dotyczyć jednostronnych świadczeń na rzecz udziałowców (akcjonariuszy) lub członków spółdzielni będących pracownikami w rozumieniu odrębnych przepisów lub być wydatkiem związanym z dokonywaniem dwustronnych świadczeń na rzecz udziałowców (akcjonariuszy) lub członków spółdzielni nie będących pracownikami w rozumieniu odrębnych przepisów.

W spółkach kapitałowych występuje zasada domniemania kompetencji organu zarządzającego. Regulacje dotyczące tworzenia, organizacji, funkcjonowania, rozwiązywania, łączenia, podziału i przekształcania spółek ( w tym także spółek z.o.o.) zawierają przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.). Zgodnie z art. 201 § 1 ww. ustawy - zarząd spółki jest organem, który prowadzi sprawy spółki i reprezentuje spółkę. Oznacza to, iż zarząd prowadzi sprawy spółki we wszystkich obszarach niezastrzeżonych wyraźnie do kompetencji innych organów spółki oraz reprezentuje spółkę. Prowadzenie spraw spółki dotyczy sfery wewnętrznej funkcjonowania spółki (podejmowania decyzji organizacyjnych i gospodarczych w spółce), natomiast reprezentacja odnosi się do relacji zewnętrznych (składania oświadczeń woli wobec innych niż spółka uczestników obrotu prawnego). W sytuacji, gdy zarząd jest wieloosobowy to w myśl art. 208 § 2 oraz § 3 ww. ustawy każdy członek zarządu ma prawo i obowiązek prowadzenia spraw spółki, przy czym każdy członek zarządu może prowadzić bez uprzedniej uchwały zarządu sprawy nieprzekraczające zakresu zwykłych czynności spółki.

Zatem wydatki o których mowa w piśmie Jednostki poczynione na rzecz wspólników nie będących pracownikami Spółki możnaby zakwalifikować jako świadczenia dwustronnie zobowiązujące, przez co stanowiłyby koszt uzyskania przychodów jeśli spełniałyby podstawowy wymóg określony w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. miały związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i uzyskaniem przychodu a wspólnicy byli jednocześnie członkami zarządu lub mieli zawarte ze spółką stosowne umowy cywilnoprawne.

Ponieważ czynności wspólników o których mowa w piśmie Jednostki wykraczają poza określony przepisami ustawy Kodeks Spółek Handlowych zakres praw i obowiązków wspólników - nie będących członkami zarządu - gdyż nie mają oni prawa do reprezentowania Spółki, zdaniem tut. Organu podatkowego wydatki poniesione przez Jednostkę na rzecz tychże wspólników nie stanowią dla Niej kosztów uzyskania przychodów w myśl art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podmiotu podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Prądnik w terminie 7 dni od daty otrzymania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj