Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/IPdg2/415/429/53/2006
z 19 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/IPdg2/415/429/53/2006
Data
2006.05.19



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu --> Wykaz zasad


Słowa kluczowe
cła
księga przychodów i rozchodów
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy pominięcie w księdze przychodów i rozchodów operacji wynikających z opisanej transakcji a dotyczących cła i podatku vat jest prawidłowe?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 217 oraz art. 14 a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r nr 8 poz. 60 ze zm. ),Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany, po rozpatrzeniu wniosku z 23.02.2006r. ( data wpływu do urzędu ), w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego uznaje stanowisko przedstawione we wniosku za nieprawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


Z opisu stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych dokonując zapisów zdarzeń gospodarczych dla potrzeb podatku dochodowego od osób fizycznych w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Jest Pan również podatnikiem podatku Vat dokonującym transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia i sprzedaży towarów i usług. Z treści wniosku wynika, że w grudniu 2005r nabył Pan, od kontrahenta z siedzibą w Wielkiej Brytanii, towary wyprodukowane w Korei. Zgodnie z uregulowaniami wynikającymi z przepisów ustawy o podatku Vat, transakcję potraktował Pan jako nabycie wewnątrzunijne naliczając podatek vat 22% po stronie zakupów i rozliczając go po stronie sprzedaży na podstawie wystawionej faktury wewnętrznej.
Kosztami nabycia ( za cło, podatek vat i transport ) obciążył Pan kontrahenta z Wielkiej Brytani wystawiając odpowiednie refaktury.
Poniesione wydatki ( podatek vat i cło ), którymi obciążył Pan kontrahenta z Wielkiej Brytanii nie zostały zaewidencjonowane w księdze podatkowej; ani w momencie dokonania wpłaty w Urzędzie Celnym ani w momencie wystawienia refaktury jak również po uiszczeniu należności przez kontrahenta.

Treść pytania
Czy pominięcie w księdze przychodów i rozchodów operacji wynikających z opisanej transakcji a dotyczących cła i podatku vat jest prawidłowe?

Stanowisko przedstawione we wniosku
Według opinii wyrażonej we wniosku przedstawione księgowania transakcji wewnątrzunijnej są zgodne z ustawą o Vat.

Stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego W myśl uregulowań zawartych w art. 24 a ustawy z 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r nr 14 poz. 176 ze zm. ), osoby fizyczne wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, z zastrzeżeniem ust. 3 i 5, albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy...

Zasady ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, mających związek z wykonywaną działalnością, określa rozporządzenie Min.Fin. z 26 sierpnia 2003r w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów opublikowane w Dz. U. z 2004r nr.152 poz.1475 ze zm.
Zgodnie z § 11 tego rozporządzenia zapisy odzwierciedlające stan rzeczywisty stanowią o rzetelności księgi, na podstawie której obliczany jest wynik finansowy działalności oraz wysokość zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych.
W przypadku regulowania należności w walutach obcych wystąpią różnice kursowe, które w myśl przepisu art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991r o pdof zwiększają lub obniżają koszty dotyczące nabycia. Pominięcie ewidencji operacji gospodarczych związanych z nabyciem towarów w ramach opisanej transakcji wewnątrzwspólnotowej zniekształca prawidłowy obraz wyniku działalności oraz zobowiązania podatkowego przedstawianego w deklaracjach podatkowych.

Biorąc pod uwagę wymienione wyżej przepisy podatkowe należy uznać, iż stanowisko przedstawione we wniosku nie jest prawidłowe.
Odpowiedź w zakresie podatku Vat zostanie udzielona odrębnym postanowieniem.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj