Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZP/443-60/4/06
z 27 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZP/443-60/4/06
Data
2006.06.27



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania czynności maklerskich lub innych o podobnym charakterze


Słowa kluczowe
import (przywóz)
nabycie wewnątrzwspólnotowe
podstawa opodatkowania


Pytanie podatnika
W ocenie Podatnika, podstawa opodatkowania przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obejmuje podatki cła opłaty i inne należności o podobnym charakterze, związane z nabyciem towarów. Jednakże, Spółka podnosi, iż w opisanym stanie faktycznym należności celne związane z importem towarów nie są pobierane przez dostawcę i nie należny wliczać ich do podstawy opodatkowania z tytułu dokonanego wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.Spółka zwróciła się z wnioskiem o potwierdzenie słuszności Jej stanowiska w tej sprawie.


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać pogląd Podatnika, wyrażony w złożonym wniosku, w części dotyczącej określenia podstawy opodatkowania przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów, za nieprawidłowy.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka, będąca zarejestrowana jako podatnik VAT UE nabywa z Japonii towary służące do wykonywania przez Nią czynności opodatkowanych. Spółka dokonuje importu towarów na terytorium Niemiec, korzystając z usług przedstawiciela podatkowego, który dokonuje na terytorium Niemiec odprawy celnej. Następnie towar jest przemieszczany do Polski. Wnioskująca otrzymuje fakturę dokumentującą dostawę towarów z Niemiec do Polski od kontrahenta japońskiego z adnotacją, iż odprawa celna dokonywana jest przez przedstawiciela podatkowego wraz z podaniem jego numeru identyfikacyjnego VAT UE DE. Spółka ponosi koszty cła związane z importem towarów oraz koszty odpraw celnych, których rozliczaniem zajmuje się przedstawiciel podatkowy. W związku z importem towarów na terytorium Niemiec, należne opłaty celne oraz wynagrodzenie z tytułu wykonywania czynności przedstawiciela podatkowego, Spółka przekazuje wskazanej przez niego agencji celnej.

W ocenie Podatnika, podstawa opodatkowania przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obejmuje podatki cła opłaty i inne należności o podobnym charakterze, związane z nabyciem towarów. Jednakże, Spółka podnosi, iż w opisanym stanie faktycznym należności celne związane z importem towarów nie są pobierane przez dostawcę i nie należny wliczać ich do podstawy opodatkowania z tytułu dokonanego wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Spółka zwróciła się z wnioskiem o potwierdzenie słuszności Jej stanowiska w tej sprawie.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, należy stwierdzić co następuje;

Zgodnie z odpowiedzią tut. organu podatkowego, udzieloną Wnioskującej w postanowieniu nr ZP/443-60/1/06 z dnia 27 czerwca 2006 r., dokonywana przez Nią czynność stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Stosownie do art. 31 ust. 5 ww. ustawy, w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 11, podstawą opodatkowania jest cena nabycia, a jeżeli cena nabycia nie istnieje – koszt ich wytworzenia. Przepisy ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.

Zgodnie natomiast z art. 31 ust. 2 ww. ustawy, podstawa opodatkowania, o której mowa w ust. 1, obejmuje:

1) podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze związane z nabyciem towarów, z wyjątkiem podatku;

2) wydatki dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu oraz ubezpieczenia, pobierane przez dostawcę od podmiotu dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia.

Jak wynika z powyższych przepisów, w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów, o którym mowa w art. 11 ust.1 ww. ustawy, ceną nabycia jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić w związku z objęciem nad towarem prawa do rozporządzania nim jak właściciel. W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, ww. elementy uszczegółowione zostały w art. 31 ustawy o VAT. Podatnik zobowiązany jest zaliczyć do podstawy opodatkowania wszelkie koszty związane z nabyciem towarów stanowiących przedmiot wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, w tym opłaty o charakterze danin publicznych (cła, podatki, opłaty o podobnym charakterze), za wyjątkiem podatku. W związku zatem z faktem, iż cena nabycia przez Podatnika towarów, które stały się następnie przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, związana jest z ich importem, do podstawy opodatkowania zaliczyć należy wszelkie opłaty z nim związane, zgodnie z powoływanym przepisem art. 31 ww. ustawy. Przy określaniu podstawy opodatkowania, należy zatem uwzględnić wydatki poniesione przez Podatnika a w szczególności podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze związane z importem towarów, z wyjątkiem podatku, jako koszty poniesione w związku z nabyciem przedmiotowych towarów, za wyjątkiem kosztów które nie spełniają warunków wskazanych w art. 31 ww. ustawy.

W związku z powyższym, stanowisko Podatnika należało uznać za nieprawidłowe i postanowić, jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj