Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce
TD/423-7/06
z 30 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
TD/423-7/06
Data
2006.06.30



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
podatek od nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy podatek od nieruchomości, wykorzystywanych dla celów prowadzonej działalności gospodarczej, jest kosztem uzyskania przychodów?


W dniu 26.05.2006r. Spółdzielnia złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym zwróciła się z zapytaniem, czy podatek od nieruchomości, wykorzystywanych dla celów prowadzonej działalności gospodarczej, jest kosztem uzyskania przychodu?

Wnioskodawca przedstawił własne stanowisko w sprawie, twierdząc, że podatek od nieruchomości, używanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, zalicza się do kosztów uzyskania przychodów, gdyż nie został wymieniony w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych jako wydatek nie stanowiący kosztów uzyskania przychodów.

Ustosunkowując się do stanowiska Podatnika, tutejszy organ podatkowy stwierdza co następuje:

Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. (...).

Zasadą jest, że kosztami podatkowymi mogą być koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, jednakże z zastrzeżeniem, że nie zostały ujęte w katalogu kosztów nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów, wyszczególnionym w art. 16 ust.1 cytowanej wyżej ustawy. Oznacza to, że aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodów, to pomiędzy tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowo-skutkowy, a poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu, bądź na funkcjonowanie źródła przychodu.

Podatek od nieruchomości wynika z faktu posiadania nieruchomości. Podatek ten ma zatem charakter majątkowy, gdyż obowiązek jego uiszczenia uzależniony jest od posiadanego majątku, a nie od dochodów, które przynoszą nieruchomości. Niemniej jednak u podatników prowadzących działalność gospodarczą, na potrzeby której wykorzystują nieruchomość, opłacony podatek stanowi element kosztowy. Wprawdzie nie ma on bezpośredniego związku z uzyskiwanymi przychodami, lecz stanowi racjonalny i gospodarczo uzasadniony wydatek związany z prowadzoną działalnością. Ponadto nie jest wymieniony w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jako wydatek nie stanowiący kosztów uzyskania przychodów.

Zatem wydatek spełniający ww. warunki, w świetle art. 15 ust. 1 powołanej ustawy o podatku dochodowym, stanowi koszt uzyskania przychodów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj