Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krośnie
PDP 4211/IN/CIT/15/2006
z 18 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDP 4211/IN/CIT/15/2006
Data
2006.05.18



Autor
Urząd Skarbowy w Krośnie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
integracja pracowników
szkolenie pracownicze
świadczenia na rzecz pracowników


Pytanie podatnika
Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki poniesione na zorganizowanie spotkania integracyjnego dla części załogi połączonego ze szkoleniem, które to wydatki sfinansowane zostaną ze środków obrotowych firmy oraz czy będą one stanowiły przychody pracowników?


Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 15 ust. 1, art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 13.04.2006 r. (...) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych, stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe.

Pismem z dnia 13.04.2006 r. Z. spółka z o.o. zwrócił się z wnioskiem do tut. organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji z zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie - czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki poniesione na zorganizowanie spotkania integracyjnego dla części załogi połączonego ze szkoleniem, które to wydatki sfinansowane zostaną ze środków obrotowych firmy oraz czy będą one stanowiły przychody pracowników. Przedstawiając stan faktyczny wnioskodawca poinformował, iż spółka chce zorganizować spotkanie integracyjne dla części załogi połączone ze szkoleniem. Imprezę tę spółka ma zamiar sfinansować ze środków obrotowych. Zdaniem wnioskodawcy, spotkanie, którego celem jest szkolenie oraz jednoczesna integracja załogi ma wpływ na uzyskiwane przez firmę przychody. W związku z tym wydatki zawiązane z jego organizacją można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu spółki, a ponieważ nie ma możliwości przypisania kosztów imprezy osobno dla każdego pracownika, nie stanowią one przychodu dla poszczególnych pracowników.

W przedstawionym wniosku wnioskodawca zwrócił się również z zapytaniem w zakresie możliwości odliczenia podatku VAT zawartego w fakturze za organizację imprezy integracyjnej. Uwzględniając powyższy wniosek oraz biorąc pod uwagę, iż w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie po zapoznaniu się ze stanem faktycznym przedstawionym przez wnioskodawcę informuje, iż stanowisko tut. organu podatkowego w przedmiocie zapytania jest następujące:

Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. - o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Uwzględniając powyższe za koszt uzyskania przychodów mogą być uznane tylko takie wydatki, które spełniają jednocześnie dwa warunki, tj.:

  1. zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów,
  2. nie zostały wyszczególnione w art. 16 ust. 1 ustawy.

Ocena czy w konkretnym przypadku pomiędzy poniesieniem kosztu związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz możliwością uzyskania przychodu zachodzi związek przewidziany w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, winna doprowadzić do ustalenia, czy poniesiony wydatek przyczynił się lub mógł się przyczynić do osiągnięcia przez podatnika przychodu z danego źródła. Ustawodawca w omawianym przepisie nie stawia wprost wymogu, by poniesiony koszt przyniósł określony przychód, lecz był poniesiony w celu jego osiągnięcia. Zatem kosztem uzyskania przychodu są uzasadnione racjonalnie i gospodarczo nakłady i wydatki związane z działalnością gospodarczą podatnika, który przez ich poniesienie zmierza do osiągnięcia przychodów z tego źródła.

Biorąc powyższe pod uwagę należy zauważyć, iż w katalogu wydatków nieuznawanych za koszt uzyskania przychodu dla celów podatkowych, tj. w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawodawca nie wyszczególnia wydatków poniesionych przez podatnika na rzecz pracowników ponoszonych w związku z organizacją spotkania integracyjnego. Wobec powyższego uwzględniając zapis art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, w sytuacji, gdy tego rodzaju spotkania mają na celu zwiększenie przychodów (poprzez zwiększenie efektywności pracy pracowników), to tym samym należy uznać, że ich poniesienie stanowi koszt uzyskania przychodu. Jednocześnie należy zauważyć, iż kosztami podatkowymi są między innymi tzw. koszty pracownicze, które to koszty obejmują przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników. Tego rodzaju koszty mogą również obejmować wydatki ponoszone na rzecz pracowników w postaci organizacji dla nich spotkań integracyjnych. Wydatki te związane są bowiem z prowadzoną przez podatnika działalnością oraz mają na celu poprawę atmosfery pracy i zintegrowanie pracowników z pracodawcą (podatnikiem), a przez to zwiększenie efektywności pracy.

Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie informuje, iż wydatki poniesione ze środków obrotowych pracodawcy, związane z organizacją spotkania integracyjnego połączonego ze szkoleniem (przyczyniającego się do uzyskania lub zwiększenia przychodu) pod warunkiem prawidłowego udokumentowania, stanowią zgodnie z zapisem art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych koszt uzyskania przychodu. Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie informuje, iż w sytuacji, gdy nie jest możliwe określenie kwoty wydatku przypadającej na pracownika, wydatki poniesione przez pracodawcę nie powodują powstania przychodu u pracownika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj