Interpretacja Urzędu Skarbowego w Siedlcach
1426/US210/GK/443-28/06
z 25 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1426/US210/GK/443-28/06
Data
2006.07.25



Autor
Urząd Skarbowy w Siedlcach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
nieruchomość niemieszkalna
sprzedaż nieruchomości
towar używany
ulepszenie
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż nieruchomości (towar używany) jest zwolniona od podatku od towarów i usług ?Nakłady na ulepszenie budynku poniesione od dnia zakupu do chwili oddania obiektu do użytku w dniu 25.02.1999r. przekroczyły 30% wartości początkowej, a podatek zawarty w cenie zakupu materiałów i usług budowlanych był rozliczany na bieżąco. Budynek był używany przez Podatnika, przez okres ponad pięciu lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku ze złożonym przez FHU " X" wnioskiem z dnia 28.06.2006r. (data wpływu) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego - Naczelnik Urzędu Skarbowego uznaje stanowisko wnioskodawcy, iż sprzedaż nieruchomości (towar używany) jest zwolniona od podatku od towarów i usług - za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego działając na podstawie art. 14 a § 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) udziela pisemnej interpretacji na wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Składając wniosek, podatnik płatnik lub inkasent jest zobowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie (art. 14a § 2).

Stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę oraz jego stanowisko w sprawie.

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym Pan X jest podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej i wkrótce zamierza dokonać sprzedaży nieruchomości związanej z tą działalnością. Podatnik nabył nieruchomość w dniu 28.04.1998r., jako towar używany za łączną cenę - bez wyodrębniania wartości gruntu i budynku. Nakłady na ulepszenie budynku poniesione od dnia zakupu do chwili oddania obiektu do użytku w dniu 25.02.1999r. przekroczyły 30% wartości początkowej, a podatek zawarty w cenie zakupu materiałów i usług budowlanych był rozliczany na bieżąco. Budynek był używany przez Podatnika, przez okres ponad pięciu lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

W ocenie Wnioskodawcy do przedstawionej sytuacji planowana transakcja będzie możliwa do przeprowadzenia za łączną cenę, bez wyodrębniania wartości gruntu i budynku niemieszkalnego oraz będzie zwolniona od podatku VAT, bowiem od zakończenia inwestycji upłynęło 5 lat, a nieruchomość przez ten czas była wykorzystywana dla celów prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, przez co nadal ma charakter towaru używanego dla potrzeb tego podatku.

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska Podatnika, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa, tut. Organ stwierdza, co następuje:

Zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług określa art. 5 ust. 1 ustawy o podatku VAT. Zgodnie z tym przepisem opodatkowaniu podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Ustawodawca przewidział jednak szereg zwolnień przedmiotowych od tego podatku. Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze

Przez towary używane, zgodnie z przepisem art. 43 ust. 2 ustawy o VAT, rozumie się:

1. budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat;

2. pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Z uwagi jednak na przepis art. 43 ust. 6 ustawy o VAT zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej, a podatnik:

1. miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;

2. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych

Przedmiotem pytania Wnioskodawcy jest kwestia zwolnienia od podatku od towarów i usług sprzedaży nieruchomości zabudowanej (grunt wraz z budynkiem niemieszkalnym) jako towar używany. Na podstawie art. 29 ust. 5 ustawy o VAT w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Jak słusznie zauważył Wnioskodawca grunty zabudowane podlegają opodatkowaniu według stawek właściwych dla budynków i budowli trwale z gruntem związanych w przypadku ich jednoczesnej dostawy. Tym samym, gdy sprzedaż budynków i budowli trwale związanych z gruntem będzie zwolniona od podatku od towarów i usług, także sprzedaż tego gruntu będzie zwolniona

Jak wynika z brzmienia wyżej cytowanych przepisów ustawy o VAT, aby dostawa towarów została zwolniona od podatku od towarów i usług jako dostawa towarów używanych, w stosunku do tych towarów nie powinno przysługiwać Podatnikowi prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego. Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, w związku z zakupem nieruchomości w 1998r. Podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług.

Również warunek uznania towarów za używane, stosownie do art. 43 ust. 2 ustawy o VAT, został spełniony - towary (budynki i budowle) będące przedmiotem dostawy zostały nabyte w 1998r., a od końca roku, w którym zakończono budowę minęło 5 lat.

Z punktu widzenia przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego szczególnie istotne są zapisy art. 43 ust. 6 ustawy o VAT. Z uwagi na przepisy tego artykułu nie stosuje się zwolnienia do dostawy budynków i budowli lub ich części jako towarów używanych wówczas, gdy wydatki poniesione przez Podatnika na ulepszenie (w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym) stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej ww. towarów. Jak ocenił Wnioskodawca "wydatki na modernizację przekroczyły poziom 30% wartości początkowej".

Ustawa o VAT w kwestii pojęcia "ulepszenia" odsyła do przepisów o podatku dochodowym. Pomocne w tym przypadku będą przepisy art. 16g ust. 13 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), w myśl których środki trwałe ulegają ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji. Zatem pojęcie modernizacji mieści się w kategorii ulepszenia.

Wyłączenie zwolnienia od podatku wystąpi jednakże wówczas, gdy spełnione zostaną dodatkowo łącznie warunki w postaci:

- po pierwsze, prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków na ulepszenie,

- po drugie, użytkowania przez okres krótszy niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Jak oświadczył Wnioskodawca, Podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w fakturach dokumentujących te wydatki (podatek ten odliczono w poszczególnych okresach realizacji inwestycji).

Jednakże użytkowanie przez Podatnika budynków i budowli lub ich części w okresie co najmniej 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych wyłącza zastosowanie przepisu art. 43 ust. 6 ustawy o VAT, a tym samym stanowi podstawę do zwolnienia dostawy towarów od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Podatnik używał budynek jako siedzibę przez okres ponad pięciu lat. Wnioskodawca zaznaczył, że ostatnia modernizacja została wykonana w grudniu 1999r., jednakże określony w art. 43 ust. 6 pkt 2 ustawy o VAT pięcioletni okres użytkowania towarów w celu wykonywania czynności opodatkowanych obejmuje cały okres wykorzystywania budynku, budowli czy ich części przez dokonującego ich dostawy, a nie okres, którego bieg rozpoczyna się od momentu dokonania ulepszeń.

Zatem, w ocenie tut. Organu, użytkowanie przez Podatnika budynków i budowli lub ich części przez co najmniej 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych wyłącza stosowanie przepisu art. 43 ust. 6 ustawy o VAT, w stosunku do tych towarów, i stanowi podstawę do zwolnienia od podatku od towarów i usług, przy zachowaniu pozostałych warunków dotyczących dostawy towarów używanych. Podatnik nie będzie zatem obowiązany naliczyć podatku od towarów i usług w związku z planowaną sprzedażą przedmiotowej nieruchomości zabudowanej.

Zatem na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT z tytułu sprzedaży przedmiotowego budynku wraz z gruntem będzie miało zastosowanie zwolnienie od podatku od towarów i usług

Mając na uwadze cytowane na wstępie przepisy prawne tutejszy organ podatkowy stwierdza, że stanowisko jednostki wyrażone w niniejszym wniosku jest prawidłowe.

Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, że niniejsza interpretacja została wydana w oparciu o przedstawiony przez pytającego stan faktyczny i zawiera ocenę prawną z uwzględnieniem stanu prawnego na dzień jej sporządzenia

Udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej- do czasu jej zmiany lub uchylenia w myśl przepisów art. 14 b § 2 ustawy Ordynacja Podatkowa.

Na postanowienie niniejsze Podatnikowi przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni licząc od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj