Interpretacja Urzędu Skarbowego w Mielcu
US.VI/443-13/06
z 31 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.VI/443-13/06
Data
2006.05.31



Autor
Urząd Skarbowy w Mielcu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Rejestracja --> Czynni podatnicy podatku od towarów i usług


Słowa kluczowe
podatnik VAT UE
termin zwrotu
transakcja wewnątrzwspólnotowa
zbycie udziału


Pytanie podatnika
Czy Spółce przysługiwać będzie prawo do zwrotu różnicy podatku w terminie 60 dni w sytuacji, gdy Spółka zarejestruje się jako podatnik VAT UE, a nie prowadziła żadnej działalności polegającej na sprzedaży i zakupach?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu działając na podstawie art. 14a § 1, oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 5 oraz art. 97 ust. 5 i ust. 6 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki, który wpłynął do tut. Urzędu w dniu 23.03.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego - z zapytaniem, czy Spółce przysługiwać będzie prawo do zwrotu różnicy podatku w terminie 60 dni w sytuacji, gdy Spółka zarejestruje się jako podatnik VAT UE, a nie prowadziła żadnej działalności polegającej na sprzedaży i zakupach - postanawia uznać, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

W dniu 23.03.2006 r. Spółka z o.o. złożyła do tut. organu podatkowego wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, uzupełniony pismem z dnia 10.04.2006 r.

Z przedstawionego przez Spółkę we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka z o.o. została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w 2001 r. Od daty rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym tj. 26.02.2001 r. Spółka nie prowadzi żadnej działalności polegającej na sprzedaży i zakupach, wykazując obroty 0 i składa deklaracje VAT-7. Spółka nadmienia w ww. wniosku, iż Wspólnicy podjęli decyzję w przedmiocie sprzedaży posiadanych w Spółce udziałów. Po wykupieniu udziałów przez nabywcę ( na dzień dzisiejszy nabywca nie jest określony) Spółka nadal będzie funkcjonować. Może natomiast wystąpić zmiana nazwy Spółki, może zmienić się też siedziba Spółki. Z wniosku wynika również, że w miesiącu marcu 2006 r. Spółka zarejestruje się jako podatnik VAT UE.

Zdaniem podatnika Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, działa dłużej niż 12 miesięcy i w związku z tym, jeżeli nabywca Spółki w miesiącu marcu 2006 r. zarejestruje Spółkę jako podatnika VAT UE i będzie dokonywał wewnątrzwspólnotowych nabyć i dostaw, wówczas będzie obowiązywał go 60 dniowy termin zwrotu podatku VAT.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu po zapoznaniu się z przedstawionym przez podatnika stanem faktycznym wyjaśnia:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

    1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
    2) eksport towarów;
    3) import towarów;
    4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
    5) wewnątrzwsólnotowa dostawa towarów.

Przepis art. 97 ust. 5 ww. ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że w przypadku podatników rozpoczynających wykonywanie czynności, o których mowa w art. 5 oraz podatników, którzy rozpoczęli wykonywanie tych czynności, w okresie krótszym niż 12 miesięcy przed złożeniem zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, i którzy zostali zarejestrowani jako podatnicy VAT UE, termin zwrotu różnicy podatku, o którym mowa w art. 87 ust. 2, 4-6, wydłuża się do 180 dni. Zdanie drugie i trzecie art. 97 ust. 2 stosuje się odpowiednio.

Zgodnie z art. 97 ust. 6 cyt. wyżej ustawy o podatku od towarów i usług w stosunku do podatników, o których mowa w ust. 5, zasady i terminy zwrotu określone w art. 87 ust.2-6 stosuje się począwszy od rozliczenia za okres rozliczeniowy następujący po upływie 12 miesięcy lub po upływie 4 kwartałów, za które podatnik składał deklaracje podatkowe, oraz rozliczał się terminowo z podatków stanowiących dochód budżetu państwa, w tym również jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych.

W związku z tym, iż Spółka nie rozpoczęła wykonywania czynności, o których mowa w art. 5 (jak Spółka wskazuje w przedmiotowym wniosku od daty rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym nie prowadziła żadnej działalności polegającej na sprzedaży i zakupach), w przypadku gdyby w miesiącu marcu 2006 r. zawiadomiła naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze rozpoczęcia wykonywania czynności wewnątrzwspólnotowej dostawy lub wewnątrzwspólnotowego nabycia - Spółce nie będzie przysługiwało prawo do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w ciągu 60 dni od dnia złożenia deklaracji VAT-7, ponieważ nie są spełnione warunki z art. 97 ust. 6 ww. ustawy o podatku od towarów i usług. Spółce przysługiwać będzie zwrot ww. nadwyżki w terminie 180 dni.

Nadmienić należy, iż zgodnie z art. 97 ust. 7 ww. ustawy o podatku od towarów i usług przepisu ust. 5 nie stosuje się, jeżeli podatnik złoży w urzędzie skarbowym kaucję gwarancyjną, zabezpieczenie majątkowe lub gwarancje bankowe na kwotę 250.000 zł., zwane dalej "kaucją". W przypadku gdyby Spółka złożyła taką kaucję, zwrot różnicy podatku następowałby w terminie 60 dni.

Zatem w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego oraz w oparciu o przedstawiony przez podatnika stan faktyczny tut. organ podatkowy stwierdza, że przedstawione stanowisko podatnika jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj