Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PDII/415-42-2/06
z 27 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDII/415-42-2/06
Data
2006.07.27



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
integracja pracowników
koszty uzyskania przychodów
świadczenia na rzecz pracowników
wydatki na rzecz pracowników


Pytanie podatnika
Osaba prowadząca działalność gospodarczą w zakresie handlu planuje zorganizować poza siedzibą firmy spotkanie integracyjne dla właściciela i pracowników firmy. Celem spotkania ma być omówienie wyników finansowych firmy oraz dyskusja na temat wzajemnej współpracy pracowników odpowiedzialnych za jakość obsługi klientów. Czy w związku z powyższym faktem poniesione wydatki stanowić będą koszt uzyskania przychodu, gdyż są ściśle związane z prowadzoną działalnością gospodarczą i z uzyskanymi przychodami.


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, działając na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zmianami ) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 23.06.2006r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie zaliczenia w poczet kosztów uzyskania przychodu wydatków poniesionych na imprezę integracyjną pracowników stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U Z A S A D N I E N I E

Działając, zgodnie z przepisem art. 14a § 1 ww. Ordynacji podatkowej, stosownie do swojej właściwości, m.in., naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Natomiast, zgodnie z § 2 tegoż art. 14a, składając wniosek podatnik, płatnik lub inkasent jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.

Z dokumentów będących w posiadaniu tut. organu podatkowego oraz z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan samodzielną działalność gospodarczą w zakresie handlu pod nazwą -x . Planuje Pan w dniu 15.07.2006r, poza siedzibą firmy, zorganizować spotkanie dla właściciela i pracowników firmy.
Celem spotkania ma być omówienie wyników finansowych firmy za 2005 rok, przekazanie pracownikom informacji na temat otrzymanych wyróżnień przez firmę na Międzynarodowych Targach, omówienie wyników finansowych za I półrocze b.r. oraz dyskusja na temat wzajemnej współpracy pracowników odpowiedzialnych za jakość obsługi klientów.

Zdaniem Pana, poniesione w związku z organizacją spotkania integracyjnego wydatki, stanowić będą koszt uzyskania przychodu, gdyż są ściśle związane z prowadzoną działalnością gospodarczą i z uzyskiwanymi przychodami. Stwierdza Pan, iż tego typu spotkanie pozwoli na utrzymanie właściwej atmosfery pracy, poprawę efektywności pracy i wzajemnych relacji między pracownikami, wymianę doświadczeń i wzrost poczucia wspólnoty, co przyczyni się do zwiększenia przychodów firmy . Nadmienia Pan, iż firma nie prowadzi Gwarantowanego Funduszu Świadczeń pracowniczych i organizacja spotkania sfinansowana zostanie ze środków obrotowych .

Mając na uwadze zaistniały stan faktyczny i prawny stwierdza się, iż powyższe stanowisko jest prawidłowe.

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm./ kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu, winien w myśl powołanego artykułu spełniać łącznie następujące warunki :

  • pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub ze źródłem przychodu i być poniesiony w celu uzyskania przychodu,
  • nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem, wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie ,są kosztami uzyskania przychodu jeżeli pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodem. Są nimi koszty zarówno bezpośrednio jak i pośrednio związane z uzyskiwanym przychodem. Podatnik ma zatem możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich kosztów, pod warunkiem, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość uzyskanego przychodu.
Wśród kosztów uznawanych za koszty uzyskania przychodów są także tzw. koszty pracownicze. Koszty te obejmują przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników. Mogą również obejmować wydatki ponoszone na rzecz pracowników w postaci organizacji dla nich imprez okolicznościowych i integracyjnych sfinansowanych ze środków obrotowych.

Stanowisko to potwierdza również Ministerstwo Finansów w piśmie z dnia 2 stycznia 2006 roku , które zostało opublikowane w Przeglądzie Podatku Dochodowego Nr 2 (170) z dnia 20.01.2006r.

W świetle powyższego należy stwierdzić, że wydatki ponoszone ze środków obrotowych, w związku z organizacją imprezy integracyjnej dla pracowników, o ile oczywiście mają na celu uzyskanie lub zwiększenie przychodów firmy i są prawidłowo udokumentowane, stanowią koszt uzyskania przychodu.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, że powyższa interpretacja o zakresie stosowania przepisów prawa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Ponadto , w myśl przepisu art. 14 b § 1 i § 2 ww. Ordynacji podatkowej , interpretacja nie jest dla Pana wiążąca, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla osoby występującej z wnioskiem i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.

Zgodnie z art. 14 a § 4 ww. Ordynacji podatkowej, na powyższe postanowienie służy zażalenie, które zgodnie z przepisem art. 236 § 2 pkt 1 ww. Ordynacji podatkowej wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu , za pośrednictwem tut. organu podatkowego.

Zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej zażalenie to powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj