Interpretacja Lubelskiego Urzędu Skarbowego
PP1-443/060/06
z 26 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

UBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Strict//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-strict.dtd"> Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP1-443/060/06
Data
2006.06.26



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy



Pytanie podatnika
W którym miesiącu powstaje obowiązek podatkowy?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 i art. 14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu pisemnego wniosku znak l.dz. xyz z dnia 05.04.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego co do zakresu i sposobu zastosowania ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w sprawie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku opłat licencyjnych z tytułu dystrybucji kanałów zagranicznych - stwierdzam, że stanowisko Wnioskującego jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 07.04.2006 r. do Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek Spółdzielni o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego w ww. piśmie stanu faktycznego wynika, iż Spółdzielnia jest operatorem telewizji kablowej i w związku powyższym ponosi opłaty licencyjne z tytułu dystrybucji kanałów zagranicznych. Faktury za opłaty licencyjne otrzymuje z trzymiesięcznym opóźnieniem, np. opłata za styczeń zafakturowana w lutym przesłana została do Spółdzielni w m- cu marcu z terminem płatności na dzień 31 marca 2006 r.

W przedstawionym stanie faktycznym Wnioskujący pyta w którym miesiącu powstaje obowiązek podatkowy?

W ocenie Wnioskującego w przedmiotowej sprawie w przypadku importu usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą przekazania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonym w umowie lub fakturze (art. 19 ust. 19 ustawy o VAT). W przedstawionej sytuacji będzie to miesiąc marzec.
Zdaniem Spółki podobnie jest przy odliczeniu podatku, bowiem prawo może być zrealizowane w deklaracji VAT za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu usługi, lub za następny okres rozliczeniowy.

W świetle przedstawionego przez Wnioskującego stanu faktycznego tut. Organ wyjaśnia:

Udzielenie licencji ma charakter usługi świadczonej przez licencjodawcę na rzecz licencjobiorcy.
Miejscem świadczenia (a więc i opodatkowania) usług licencyjnych zgodnie z art. 27 ust. 3 i ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług , jeżeli są one świadczone na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.
W przedmiotowej sprawie nabywcą usługi jest Spółdzielnia, zatem licencja jest odpłatną usługą świadczoną na terytorium kraju. Podatnikiem w zakresie importu ww. usługi jest Wnioskujący. Zgodnie bowiem z treścią art. 17 ust. 1 pkt 4 cyt. ustawy podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju. W myśl ust. 2 cyt. art. 17 przepisów ust. 1 pkt 4 i 5 nie stosuje się w przypadku świadczenia usług i dostawy towarów, od których podatek należny został rozliczony przez usługodawcę lub dokonującego dostawy towarów na terytorium kraju, z wyłączeniem świadczenia usług określonych w art. 27 ust. 3 lub art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 oraz dostawy gazu w systemie gazowym lub energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym, dla których w każdym przypadku podatnikiem jest usługobiorca lub nabywca towarów. W przypadkach wymienionych w art. 27 ust. 3 przepis ust. 1 pkt 4 stosuje się, jeżeli usługobiorcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności lub stałe miejsce zamieszkania na terytorium kraju (ust. 3 art. 17).

Moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia na terytorium Polski usług licencyjnych został określony w art. 19 ust. 13 pkt 9 w związku z art. 19 ust. 19 ww. ustawy.
Zgodnie z jego brzmieniem obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze - z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług, o których mowa w art. 27 ust. 4 pkt 1. Przy czym, przepisy ust. 1, 4, 5, 11, 13 pkt 1 lit b) i c), pkt 2, 4 i 7- 9 oraz ust. 14 -16 stosuje się odpowiednio do importu usług (ust. 19 art. 19).
Zgodnie z dyspozycją art. 86 ust. 10 pkt 2 ww. ustawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 4 (dot. importu usług, dla których podatnikiem jest ich nabywca)- w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym u nabywcy odpowiednio od importu usług lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca.
Jeżeli podatnik, nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy (ust. 11 cyt. art. 86).

Biorąc pod uwagę powołane powyżej przepisy i stan faktyczny przedstawiony we wniosku należy uznać, iż stanowisko Wnioskującego jest prawidłowe.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy - do czasu jej zmiany albo uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.

Zażalenie od postanowienia organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art. 222 oraz 239 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj