Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie
1401/PH-I/4407/14-36/06/EN
z 24 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1401/PH-I/4407/14-36/06/EN
Data
2006.07.24


Referencje


Autor
Izba Skarbowa w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja


Słowa kluczowe
deklaracja podatkowa
pełnomocnictwo
podatek od towarów i usług
podpis
reprezentacja spółki
upoważnienia


Pytanie podatnika
Czy pełnomocnik ustanowiony przez zarząd spółki z o.o. może podpisywać deklaracje podatkowe VAT-7?


DECYZJA


Na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 w związku z art. 239, art. 14a § 4, art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), art. 99 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535 z późn. zm.), po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 10.02.2006r. wniesionego przez X na postanowienie Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 31.01.2006r., nr 1471/NTR2/443-576/05/MP, dotyczące możliwości podpisywania deklaracji podatkowych przez pełnomocnika ustanowionego przez zarząd spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


postanawia


odmówić zmiany postanowienia Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie.


UZASADNIENIE


Pismem z dnia 14.11.2005r. Strona wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji dotyczącej kwestii, czy w związku z tym, iż jedyny członek zarządu przebywa poza siedzibą i poza granicami Polski, ustanowiony pełnomocnik (który nie jest doradcą podatkowym), może nadal skutecznie podpisywać deklaracje podatkowe.

Strona w oparciu o rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 19 września 2005r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 185, poz.1545) wskazała, że podatnik może ustanowić pełnomocnika, który na podstawie odpowiedniego pełnomocnictwa może podpisywać deklaracje podatkowe w imieniu i na rzecz podatnika. Zdaniem Strony treść w/w rozporządzenia przeczy tezie, iż podatnik jedynie osobiście może podpisać deklarację podatkową.

Postanowieniem z dnia 31.01.2006r., nr 1471/NTR2/443-576/05/MP, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie uznał stanowisko Strony za nieprawidłowe.

Na powyższe postanowienie Strona złożyła zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie.

W zażaleniu Strona zarzuca zaskarżonemu postanowieniu naruszenie przepisów prawa materialnego poprzez błędną wykładnię i niewłaściwe zastosowanie przepisów w/w rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 września 2005r.

Zdaniem Strony stanowisko Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie przedstawione w w/w postanowieniu należy uznać za nieprawidłowe, a argumenty którymi się tam posłużono nie znajdują żadnego uzasadnienia w obowiązujących przepisach prawa oraz w opisanym stanie faktycznym.

Strona podkreśla, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie określają przez kogo powinny być składane deklaracje podatkowe dla celów VAT, czy powinny być one podpisywane jedynie osobiście przez podatnika (osobę fizyczną) lub osoby reprezentujące osobę prawną, będącą podatnikiem, czy też w ich imieniu może to robić umocowany pełnomocnik.

W zażaleniu Strona udowadnia, iż zapis na deklaracji podatkowej VAT-7 w poz. 68 "podpis (i pieczątka) podatnika lub osoby reprezentującej podatnika" umożliwia podpisywanie tych deklaracji przez umocowanego pełnomocnika.

Ponadto Strona wskazuje na Swoją specyficzną sytuację, polegającą na tym, że jest podmiotem rozliczającym podatki w Polsce, którego jedyny członek zarządu stale przebywa poza terytorium Polski. W związku z czym nałożenie na tą osobę obowiązku osobistego podpisywania deklaracji podatkowych będzie skutkowało technicznymi trudnościami z terminowym złożeniem tych deklaracji. A zatem w opinii Strony pozbawienie pełnomocników możliwości podpisywania deklaracji podatkowych w imieniu podatników należy uznać za całkowicie pozbawione podstaw.

Mając powyższe na uwadze, Strona wnosi o uchylenie w całości i zmianę postanowienia Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 31.01.2006r., nr 1471/NTR2/443-576/05/MP.


Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie po zapoznaniu się z całością zgromadzonego w sprawie materiału oraz po rozpatrzeniu zażalenia zważył, co następuje:


Na wstępie należy wskazać, iż zgodnie z art. 99 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust.2-10 i art. 133. Natomiast wzór deklaracji podatkowej VAT-7 reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 19 września 2005r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 185, poz.1545). Deklaracja podatkowa VAT-7 w poz. 68 zawiera zapis "podpis (i pieczątka) podatnika lub osoby reprezentującej podatnika".

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie określają, czy w/w deklaracje podatkowe powinny być podpisywane jedynie osobiście przez podatników lub osoby reprezentujące osobę prawną, będącą podatnikiem, czy też w ich imieniu może to zrobić odpowiednio umocowany pełnomocnik.

Jednocześnie należy podkreślić, iż w myśl art. 201 § 1 i § 2 ustawy z dnia 16 września 2000r. Kodeks Spółek Handlowych (Dz. U. z 2000r. Nr 94, poz.1037 z późn. zm.), zarząd składający się z jednego lub większej liczby członków, prowadzi sprawy spółki i reprezentuje spółkę.

Ponadto z art. 204 § 1 w/w ustawy wynika prawo członka zarządu do prowadzenia spraw spółki i jej reprezentowania odnośnie wszystkich czynności sądowych i pozasądowych spółki.

Należy także zwrócić uwagę na art. 205 § 1 w/w ustawy, zgodnie z którym w przypadku zarządu wieloosobowego sposób reprezentowania określa umowa spółki. Natomiast jeżeli umowa spółki nie zawiera żadnych postanowień w tym przedmiocie, do składania oświadczeń w imieniu spółki wymagane jest współdziałanie dwóch członków zarządu albo jedynego członka zarządu łącznie z prokurentem.

W tym miejscu Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wskazuje, iż źródłem informacji o sposobie reprezentowania danego podmiotu gospodarczego jest Krajowy Rejestr Sądowy ukonstytuowany jako centralna baza danych wszystkich podmiotów podlegających rejestracji (przedsiębiorców).

Biorąc powyższe pod uwagę organ odwoławczy stoi na stanowisku, że do podpisywania deklaracji podatkowych VAT-7 w imieniu Strony są uprawnione osoby wymienione w Krajowym Rejestrze Sądowym jako upoważnione do Jej reprezentowania (tj. członek zarządu).

Jednocześnie organ drugiej instancji wskazuje, iż składana przez Stronę deklaracja podatkowa VAT-7 ma charakter oświadczenia wiedzy (za które pod rygorem skutków karnych ponosi Ona odpowiedzialność), a nie woli, co wyklucza złożenie jej przez pełnomocnika.

Ponadto w opinii Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie fakt ewentualnego wystąpienia technicznych trudności z terminowym składaniem deklaracji podatkowych VAT-7 w związku z nałożeniem na osobę Ją reprezentującą obowiązku osobistego podpisywania powyższych deklaracji nie ma wpływu na merytoryczne rozpatrzenie przedmiotowej sprawy. Kwestia ta winna być rozwiązana przez Stronę we własnym zakresie.

Zarazem organ odwoławczy wskazuje, iż Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, wydając zaskarżone postanowienie postępował zgodnie z przepisami prawa, dotyczącymi podatku od towarów i usług.

Mając powyższe na uwadze, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie postanawia jak w sentencji decyzji.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj