Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
DP1/423-8/06/24494
z 23 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP1/423-8/06/24494
Data
2006.03.23



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
korekta
koszty uzyskania przychodów
moment powstania przychodów
potrącalność kosztów
zarachowanie
zmniejszenie podatku należnego


Pytanie podatnika
Czy w związku z korektami należnego podatku VAT od przekazań towarów na cele reptezentacji i reklamy dotyczącymi lat 2002-2004 a co za tym idzie korektą kosztów w podatku dochodowym od osób prawnych, Spółka powinna odpowiednio skorygować koszty w deklaracjach CIT dotyczących lat poprzednich, czy też uwzględnić korektę kosztów w rozliczeniu podatku dochodowego za rok podatowy, w którym VAT wynikający z korekt delaracji VAT-7 został zapłacony prze Spółkę bądź zwrócony przez Urząd Skarbowy?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Państwa wniosku znak DP/10/12/2005 z dnia 28.12.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 3.01.2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Spółka we wniosku przedstawiła następujący stan faktyczny. W 2005 r. Spółka złożyła korekty deklaracji VAT-7 za miesiące od stycznia 2002 do kwietnia 2004. Przyczyny korekt należnego podatku VAT były następujące:
1) w przypadku zmniejszenia kwoty podatku należnego - Spółka nieprawidłowo opodatkowała należnym podatkiem od towarów i usług z tytułu przekazań na potrzeb reprezentacji i reklamy nabywane usługi,
2) w przypadku zwiększenia podatku należnego- Spółka nie opodatkowała należnym podatkiem od towarów i usług przekazań na potrzeby reprezentacji i reklamy zużywanych materiałów o charakterze informacyjno - reklamowym.
Zapytanie Spółki dotyczy kwestii, czy w związku z korektami należnego podatku VAT od przekazań towarów na cele reprezentacji i reklamy dotyczącymi lat 2002-2004 - a co za tym idzie korektą kosztów w podatku dochodowym od osób prawnych, Spółka powinna odpowiednio skorygować koszty w deklaracjach CIT dotyczących lat poprzednich, czy też uwzględnić korektę kosztów w rozliczeniu podatku dochodowego za rok podatkowy, w którym VAT wynikający z korekt deklaracji VAT-7 został zapłacony przez Spółkę bądź zwrócony przez Urząd Skarbowy. Zdaniem Wnioskodawcy stosownie do art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych korekta kosztów podatku VAT należnego związanego z przekazaniem towarów na cele reprezentacji i reklamy powinna być uwzględniona w kosztach podatkowych bieżącego okresu rozliczeniowego tzn. w okresie, w którym Spółka zapłaciła bądź otrzymała zwrot VAT z tytułu tych przekazań.

Odpowiadając na powyższe zapytanie stwierdza się, co następuje.
Na podstawie art.16 ust. 1 pkt 46 lit. b tiret drugie ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług, z tym że jest kosztem uzyskania przychodów podatek należny w przypadku przekazania lub zużycia towarów lub świadczenia usług na potrzeby reprezentacji i reklamy, obliczony zgodnie z odrębnymi przepisami.
W myśl art. 15 ust. 4 ww. ustawy koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, t. j. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.
Mając na uwadze treść powyższych przepisów zdaniem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego brak jest podstaw do uwzględniania jako koszt uzyskania przychodu lat 2002-2004 kwot dodatkowo wyliczonego podatku należnego, których dotyczą korekty deklaracji za poszczególne okresy złożone przez Spółkę w 2005 r. W ocenie tut. Organu przemawiają za tym następujące argumenty:
- ww. kwoty podatku nie mogą być traktowane jako koszty dotyczące konkretnych przychodów uzyskanych przez Spółkę w rozumieniu art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
- ww. kwoty nie zostały ujęte w księgach rachunkowych Spółki dotyczących poszczególnych lat obrotowych i ich ujęcie nie jest możliwe w świetle przepisów art. 54 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości.
Zaliczenie podatku należnego do kosztów uzyskania przychodu następuje w związku z naliczeniem (zarachowaniem) podatku i nie ma związku z zapłatą podatku, która w rozliczeniu podatku od towarów i usług za dany miesiąc może w ogóle nie nastąpić.
W odniesieniu do kwot podatku należnego bezzasadnie zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów lat 2002-2004 należy stwierdzić, że, jak wynika z wniosku, w rezultacie złożonych korekt Spółka otrzymać ma zwrot nadpłaconego podatku z tytułu przekazania towarów na potrzeby reprezentacji i reklamy, a zatem oprócz korekty deklaracji Spółka obowiązana była złożyć również wniosek w sprawie stwierdzenia nadpłaty w trybie art. 75 ustawy Ordynacja podatkowa podlegający rozpoznaniu przez organ podatkowy. W ocenie tut. Organu nienależnie naliczone należności publicznoprawne nie wykazują związku z przychodem Spółki (nie wpływają na wysokość przychodu Spółki). Oceniając przedstawiony we wniosku stan faktyczny należy natomiast zauważyć, że otrzymana przez Spółkę kwota nadpłaty podatku od towarów i usług mieści się w kategorii przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, zgodnie z którym przychodami (...) są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Na podstawie art. 12 ust. 4 ww. ustawy do przychodów nie zalicza się m.in. zwróconych, umorzonych lub zaniechanych podatków i opłat stanowiących dochody budżetu państwa albo budżetów jednostek samorządu terytorialnego, nie zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów (pkt 6). Ponieważ podatek należny, o którym mowa we wniosku, stanowił koszt uzyskania przychodu na podstawie wyżej powołanego 16 ust. 1 pkt 46 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zwrócona kwota podatku stanowi przychód Spółki, jako nie objęty wyłączeniem z art. 12 ust.4 pkt 6 ww. ustawy.
Uwzględniając powyższe, zapytanie Podatnika rozstrzygnięto jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swą moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

W dacie wydania postanowienia w sprawie objętej wnioskiem nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie ul. Wadowicka 10 za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia. Zażalenie podlega opłacie skarbowej uiszczanej w postaci znaków opłaty skarbowej, która wynosi 5 zł od podania (50 gr za każdy załącznik).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj