Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
DP1/423-45/06/39446
z 15 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP1/423-45/06/39446
Data
2006.05.15



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
księgowanie kosztów
potrącalność kosztów
rok podatkowy
uzyskanie przychodów
wykonanie usługi
zarachowanie


Pytanie podatnika
Czy w przedstawionym we wniosku stanie fatycznym Spółka ma obowiązek zaliczyć do przychodów 2004 r. kwotę wynikającą z faktury VAT wystawionej przez Spółkę 31.12.2005 r. oraz czy Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów kwotę wynikającą z fatury wystawionej dla Spółki w dniu 31.12.2005 r., a jeśli tak, czy są to koszty uzysknia przychodu roku 2004, czy roku 2005?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Państwa wniosku znak 1151/FF/06 z dnia 13.03.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 15.03.2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, że stanowisko przedstawione w zapytaniu jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W złożonym wniosku Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny. W grudniu 2005 r. Spółka stwierdziła, że nie dokonała obciążenia swojego kontrahenta fakturą za świadczone dla niego przez Spółkę usługi marketingowe za miesiące od października do grudnia 2004 r. Obowiązek obciążenia wynikał z umowy zawartej w dniu 1.10.2004 r. dotyczącej obsługi marketingowej. W związku z powyższym Spółka wystawiła w dniu 31.12.2005 r. fakturę za trzy miesiące. Spółka dokonała jednocześnie korekty podatku VAT za miesiące październik, listopad i grudzień 2004 r. oraz korekty deklaracji CIT-8 za rok 2004 r. (w opisie stanu faktycznego przyjęto rok korekty wg uzasadnienia wniosku). Jednocześnie w miesiącu styczniu 2006 r. Spółka otrzymała od swego kontrahenta fakturę za partycypację w kosztach wynikających ze współpracy bezpośredniej z tym kontrahentem. Obowiązek obciążenia kosztami wynikał z umowy zawartej w dniu 1.03.2003 r. Fakturę rozliczającą koszt grudnia 2004 r. Spółka otrzymała w styczniu 2006 r. i ujęła ją w księgach 2005 r. (data wystawienia faktury 31.12.2005 r.). Pytania Spółki zawarte we wniosku dotyczą kwestii, czy Spółka ma obowiązek zaliczyć do przychodów 2004 r. kwotę wynikającą z faktury VAT wystawionej przez Spółkę 31.12.2005 r. oraz czy Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów kwotę wynikającą z faktury wystawionej dla Spółki w dniu 31.12.2005 r., a jeśli tak, czy są to koszty uzyskania przychodu roku 2004, czy roku 2005. Zdaniem Spółki, w oparciu o art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ma ona obowiązek zaliczyć do przychodów 2004 r. kwotę wynikającą z faktury VAT wystawionej przez Spółkę 31.12.2005 r., natomiast na podstawie art. 15 ust. 4 ww. ustawy koszt dotyczący Spółki, wynikający z faktury otrzymanej w styczniu 2006 r. winien być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów 2005 r., mimo że bezpośrednio związany jest z przychodami roku 2004.

Ustosunkowując się do złożonego wniosku Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje.
W myśl art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont (...). Zgodnie z art. 12 ust. 3a ww. ustawy za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się (...) dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:
1) wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
2) wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
3) otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.
Z treści art. 12 ust. 3a ustawy wynika zatem, że mimo nie wystawienia faktury obowiązek podatkowy powstaje ostatniego dnia miesiąca, w którym nastąpiły zdarzenia wymienione w tym przepisie. W sytuacji, gdy częściowe wykonanie usługi stanowi wynikający z umowy tytuł do zapłaty, obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych powstał z upływem grudnia 2004 r. względnie z upływem poszczególnych miesięcy 2004 r., o których mowa we wniosku, o ile miesięczne obciążenie za usługi wynika z treści umowy, stąd należy uznać za zasadne stanowisko Spółki, że ma ona obowiązek zaliczyć do przychodów 2004 r. kwotę wynikającą z faktury VAT wystawionej przez Spółkę 31.12.2005 r.
Na podstawie art. 15 ust. 1 ww. ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu uzyskania przychodu, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Zasady zaliczania w czasie kosztów uzyskania przychodów określa natomiast art. 15 ust. 4 ww. ustawy. W myśl tego przepisu koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, t. j. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.
Z cyt. wyżej przepisu art. 15 ust. 4 ustawy wynika, że, co do zasady, koszty które dotyczą konkretnych przychodów winny być potrącane w roku, w którym wystąpił przychód. Potrąceniu podlegają również koszty nie poniesione, jeżeli odnoszą się do danego roku podatkowego, zostały określone co do rodzaju i kwoty, a także zostały zarachowane. A zatem jeżeli określone wydatki stanowią koszt uzyskania przychodów Spółki w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym do osób prawnych, winny zostać przyporządkowane do konkretnego roku podatkowego w oparciu o przepis art. 15 ust. 4 ustawy.
Jak wskazuje we wniosku Spółka nie miała ona możliwości ująć ww. kosztów w 2004 r., gdyż umowa określała jedynie procent partycypacji Spółki w kosztach współpracy, a szczegółowe rozliczenie dokonywane było zawsze po zakończeniu miesiąca na podstawie faktycznie udokumentowanych kosztów. Wynika stąd również, że ww. koszty nie zostały poniesione przez Spółkę w 2004 r. Uwzględniając treść przepisu art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz opis stanu faktycznego przedstawiony przez Spółkę należy stwierdzić, że wydatki, których dotyczy faktura VAT otrzymana przez Spółkę w styczniu 2006 r. nie mogą być uznane jako koszt uzyskania przychodów 2004 r. natomiast skoro mogły być zarachowane w księgach rachunkowych Spółki dotyczących 2005 r., stanowić winny koszty uzyskania przychodów tego roku podatkowego.
Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swą moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

W dacie wydania postanowienia w sprawie objętej wnioskiem nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie ul. Wadowicka 10 za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia. Zażalenie podlega opłacie skarbowej uiszczanej w postaci znaków opłaty skarbowej, która wynosi 5 zł od podania (50 gr za każdy załącznik).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj