Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/SPC/436-6/06/PM
z 27 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/SPC/436-6/06/PM
Data
2006.04.27



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
podatek od czynności cywilnoprawnych
podatek od towarów i usług
pożyczka


Pytanie podatnika
Czy z tytułu zawarcia umowy pożyczki z podmiotem zagranicznmy powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych?


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług i zamierza udzielić pożyczki podmiotowi posiadającemu siedzibę na terytorium Niemiec. W momencie zawierania umowy pożyczki, pieniądze znajdują się na koncie pożyczkodawcy w Polsce. Jednocześnie w skierowanym wniosku Spółka zaznacza, że świadczenie usług finansowych nie jest przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej. Podmiot opisane czynności udzielania pożyczek dokonuje sporadycznie.

Spółka stoi na stanowisku, że przedmiotowa umowa pożyczki powinna korzystać z wyłączenia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ww. ustawy, gdyż usługi udzielania pożyczek świadczone poza systemem bankowym są zwolnione z podatku od towarów i usług.

Naczelnik tut. Urzędu nie podziela stanowiska Banku i wyjaśnia:

W przedmiotowym przypadku istotne znaczenie mają kwestie opodatkowania transakcji podatkiem od towarów i usług, gdyż zgodnie z art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 09.09.2000r. (Dz. U. Nr 41 z 2005r. poz. 399 ze zm.) o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi temu nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawa użytkowania wieczystego.

W przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym Spółka zamierza udzielić pożyczki na rzecz podmiotu mającego siedzibę na terytorium Niemiec. Powyższa umowa, zgodnie z postanowieniem Naczelnika tut. Urzędu z dnia 24.03.2006 r. nr 1472/RPP1/443-187/06/AW nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W związku z faktem, iż wyłączenie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało w danym przypadku zastosowania, przedmiotowa umowa udzielenia pożyczki będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt.1 lit.b) ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 41 z 2005r. poz. 399).

Podstawą opodatkowania jest kwota lub wartość pożyczki (art. 6 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy), stawka podatku wynosi 2% (art. 7 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy).

Obowiązek zapłaty podatku oraz złożenia deklaracji PCC-1 ciąży solidarnie na stronach czynności cywilnoprawnej i winien być spełniony w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj