Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-187/06/AW
z 24 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-187/06/AW
Data
2006.03.24



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
pożyczka
świadczenie usług


Pytanie podatnika
Spółka zwróciła się z watpliwościami dotyczącymi zasad opodatkowania podatkiem VAT dokonywanych czynności udzielania pożyczek.


POSTANOWIENIE

W związku z wnioskiem Spółki z dnia 27.01.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 20.02.2006 r.) uzupełnionym w dniu 21.03.2006 roku - w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, na podstawie art.14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 ze zm.)

uznaje stanowisko Podatnika za nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług i zamierza udzielić pożyczki podmiotowi posiadającemu siedzibę na terytorium Niemiec. Jednocześnie w skierowanym piśmie Spółka zaznacza, że świadczenie usług finansowych nie jest przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej. Podmiot opisane czynności udzielania pożyczek dokonuje sporadycznie. Spółka zwraca się z wątpliwościami dotyczącymi zasad opodatkowania podatkiem VAT dokonywanych czynności udzielania pożyczek. Jednocześnie podmiot stoi na stanowisku, iż udzielanie pożyczek niezależnie od tego czy jest objęte zgłoszonym zakresem działalności oraz kto jest beneficjentem pożyczki stanowi działalność usługową, która klasyfikowana jest pod numerem 65.22.10-00.90 Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług jako "Usługi udzielania pożyczek, świadczone poza systemem bankowym". Zdaniem Spółki powyższe powoduje, iż w opisanym przypadku występuje świadczenie usług, podlegających zwolnieniu w podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 w związku z poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 ze zm.).

Dla stwierdzenia czy umowa pożyczki podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (ewentualnie podatkiem od wartości dodanej) niezbędne jest m. in. ustalenie czy podmiot udzielający pożyczki prowadzi działalność gospodarczą w zakresie obejmującym udzielanie pożyczek. Na poparcie tego stanowiska należy przytoczyć orzeczenie w sprawie C-142/99 pomiędzy F. SA i B. SA a Państwem Belgijskim, w którym Europejski Trybunał Sprawiedliwości stwierdził, iż ze względu na to, że artykuł 2(1) VI Dyrektywy wyłącza z zakresu stosowania podatku VAT transakcje, w których podatnik nie występuje w takim charakterze, transakcje dotyczące pożyczek (...) podlegają VAT je­dynie w sytuacji, gdy stanowią działalność gospodarczą podmiotu w rozu­mieniu artykułu 4(2) VI Dyrektywy, bądź stanowią bezpośrednie, stałe i ko­nieczne rozszerzenie działalności opodatkowanej, niewynikające jednakże bezpośrednio z tej działalności w rozumieniu artykułu 19(2) Dyrektywy.

Jednocześnie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stwierdza, iż podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Spółka stwierdziła jednoznacznie, że w zakresie swojej działalności nie ma wyszczególnionych usług pośrednictwa finansowego. Dla podmiotu działającego w formie spółki prawa handlowego jest wymagane by była to działalność zorganizowana i unormowana zgodnie z panującymi w tym względzie zasadami.

Biorąc pod uwagę, iż pożyczkodawca nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie obejmującym udzielanie pożyczek i nie jest w tym zakresie podatnikiem w rozumieniu art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług przedmiotowa transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.

Niniejsza interpretacja co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana dla stanu faktycznego opisanego we wniosku i na podstawie przepisów obowiązujących w dniu jej udzielenia. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę praw i obowiązków Podatnika. Interpretacja obowiązuje do czasu zmiany przepisów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj