Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
PDP/423-23/06/BA/34965
z 8 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDP/423-23/06/BA/34965
Data
2006.05.08



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku


Słowa kluczowe
cele statutowe
obowiązek składania deklaracji
zwolnienia przedmiotowe
zwolnienie z obowiązku składania deklaracji


Pytanie podatnika
Jednostka pyta czy będzie zobowiązana do sporządzenia deklaracji CIT-2.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 r. ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Jednostki z dn. 22.03.2006 r., (data wpływu do tut. Urzędu 31.03.2006 r.), w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Jednostka we wniosku przedstawia, że przedmiotem prowadzenia działalności Instytutu jest prowadzenie badań naukowych w zakresie nauk podstawowych - biologicznych. Instytut jest państwową jednostką organizacyjną i działa na podstawie Ustawy o Polskiej Akademii Nauk (Dz. U. z 1997 r. , Nr 75 poz. 469 ze zm). Działalność Instytutu jest finansowana z budżetu państwa w formie dotacji podmiotowej Ministerstwa Edukacji i Nauki; umów cywilno - prawnych poprzedzonych Decyzją Ministra Edukacji i Nauki w zakresie realizacji projektów naukowo badawczych - grantów oraz decyzji Prezesa Polskiej Akademii Nauk w zakresie działalności wspomagającej badania.
Jednostka przedstawia, iż w styczniu złożyła w tutejszym Urzędzie oświadczenie o niedokonywaniu wydatków na cele inne niż określone w art. 17 ust. 1a pkt. 1 oraz nie dokonuje wydatków na cele inne niż określone w art. 17 ust. 1b, 1e i 1f tej ustawy. W lipcu w związku ze zwolnieniem pracownika, Instytut utraci prawo do zwolnienia z wpłat o których mowa w art. 21 ust. 1 i w art. 23 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, które na podstawie art. 16 ust. 1pkt. 36 ustawy o podatku dochodowym od osób prawych nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Wnioskodawca pyta czy będzie zobowiązany do sporządzania deklaracji miesięcznych na podatek dochodowy od osób prawnych CIT-2 zgodnie z art 25 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stojąc na stanowisku, że Instytut jest zobowiązany do składania deklaracji miesięcznych CIT-2, oraz wpłaty podatku wynikającej z deklaracji i dokonanie ewentualnej korekty w zeznaniu rocznym.

Dla rozstrzygnięcia przedmiotowej kwestii decydujące znaczenie ma interpretacja przepisów art. 17 ust. 1 pkt 4, w związku z art. 17 ust. 1b ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Stosownie do wskazanego przepisu art. 17 ust. 1 pkt 4, (Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 ze zm.) wolne od podatku są dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 1c, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo - techniczna, oświatowa, w tym polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego - w części przeznaczonej na te cele.
Zgodnie natomiast z art. 17 ust. 1b ww. ustawy podatkowej, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele wymienione w tym przepisie, ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i - bez względu na termin - wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów.
Ponadto, w myśl art. 25 ust. 1 ww. ustawy, podatnicy są obowiązani bez wezwania składać miesięczne deklaracje o wysokości dochodu (straty) osiągniętego od początku roku podatkowego. Jeżeli jednak podatnik na podstawie art. 25 ust. 5 pkt 2 omawianej ustawy złoży właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w formie pisemnej oświadczenie, że jest podatnikiem, o którym mowa w ust. 4 i nie osiąga przychodów z działalności wymienionej w art. 17 ust. 1a pkt 1 oraz nie dokonuje wydatków na cele inne niż określone w art. 17 ust. 1b, 1e, 1f - korzysta ze zwolnienia z obowiązku składania deklaracji miesięcznych od dnia złożenia tego oświadczenia. W przypadku zmiany stanu faktycznego uzasadniającego to zwolnienie, bez wezwania, jest zobowiązany stosować przepisy art. 25 ust. 1-4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Reasumując, aby Podatnik mógł skorzystać ze zwolnienia przewidzianego w przepisie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy podatkowej, musi spełniać dwa warunki: celem statutowym musi być działalność wymieniona w tym przepisie oraz dochody muszą być przeznaczone na ten cel. Jeżeli spełnia On te warunki i zawiadomi o tym właściwy organ podatkowy, (od tego dnia) zwolniony jest z obowiązku składania miesięcznych deklaracji o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty). Natomiast w przypadku zmiany stanu faktycznego (przeznaczenia dochodu na wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, wpłaty te zasilają dochody tego Funduszu, a zatem nie są wydatkami poniesionymi na cele statutowe wnioskodawcy) jednostka zobowiązana jest do składania deklaracji CIT-2

Powyższa interpretacja dotyczy indywidualnej sprawy podatnika, stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących. Nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, następcy prawnego podatnika, osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na powyższe postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj