Interpretacja Opolskiego Urzędu Skarbowego
PP/443-24-2-2-GK/06
z 28 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-24-2-2-GK/06
Data
2006.06.28


Referencje


Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
czasopisma
podatek od towarów i usług
przekazanie
stawki podatku


Pytanie podatnika
Spółka zadała pytanie czy do dostawy czasopism, zarówno z gadżetem, jaki i bez niego, jest uprawniona do zastosowania stawki podatku od towarów i usług w wysokości 7%, przy zachowaniu warunków określonych przez przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. – zwanej dalej „ustawą”).


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Spółki w sprawie podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania prawidłowej stawki podatku dla dokonywanych dostaw towarów przedstawione w piśmie z dnia 24 marca 2006 r., jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 24 marca 2006 r. ( data wpływu do tut. Urzędu 28 marca 2006r.), uzupełnionym pismem z dnia 18 kwietnia 2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 20 kwietnia 2006 r.) Jednostka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wydawania i sprzedaży czasopism. W celu uatrakcyjnienia oferty, Spółka dołącza do sprzedawanych czasopism różnego rodzaju towary, które są wytwarzane metodami poligraficznymi oraz metodami innymi niż poligraficzna (gadżety). Praktyka ta służy zwiększeniu ilości sprzedawanych czasopism. Spółka nabywa przedmiotowe towary i następnie dołącza je do części nakładu sprzedawanych czasopism (tzw. nakład dzielony). W przypadku nakładu dzielonego ceny egzemplarzy czasopism z gadżetem są wyższe od ceny egzemplarza czasopism bez dołączonego gadżetu. Różnica w cenie poszczególnych egzemplarzy czasopism nie odzwierciedla ceny nabycia lub kosztu wytworzenia gadżetu. Dołączenie gadżetu do czasopism ma na celu uatrakcyjnienie oferty i stanowi działanie marketingowe.

Spółka zadała pytanie czy do dostawy czasopism, zarówno z gadżetem, jaki i bez niego, jest uprawniona do zastosowania stawki podatku od towarów i usług w wysokości 7%, przy zachowaniu warunków określonych przez przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. – zwanej dalej „ustawą”).

W opinii Podatnika, zarówno dostawa czasopism z dołączonym gadżetem, jak i bez niego podlega opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, przy spełnieniu warunków wymienionych w poz. 49 Załącznika nr 3 do ustawy.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanowiska w sprawie, oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż:

Na wstępie należy zaznaczyć, iż w postanowieniu z dnia 28 czerwca 2006 r. nr PP/443-24-3-GK/06 tut. organ podatkowy wyraził stanowisko, iż w przedstawionym stanie faktycznym dojdzie do dwóch odrębnych dostaw towarów. Przedmiotem jednej dostawy będzie gazeta, przedmiotem kolejnej będzie gadżet.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Zgodnie natomiast z art. 2 pkt 6 ustawy ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Z powyższego wynika, iż dla prawidłowej identyfikacji danego towaru należy posługiwać się przepisami o statystyce publicznej. Jednocześnie z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż gadżety nie będą stanowiły integralnej części gazety, lecz odrębny towar, który po odłączeniu od czasopisma nie straci walorów użytkowych, jak również odłączenie nie wpłynie na możliwość korzystania z samej gazety, co powoduje, iż Spółka dokonuje odpłatnej dostawy towarów w rozumieniu ustawy. Przy czym, jak wspomniano powyżej, przedmiotem dostawy są czasopisma, oraz gadżety.

Ponadto tut. organ podatkowy informuje, iż zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7 %, z zastrzeżeniem nie mającym zastosowania w niniejszej sprawie. W poz. 49 Załącznika nr 3 do ustawy, wymieniono: „Gazety, magazyny, czasopisma - oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISSN, wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem: wydawnictw, w których nie mniej niż 67 % powierzchni jest przeznaczone na nieodpłatne lub odpłatne ogłoszenia handlowe, reklamy lub teksty reklamowe” PKWiU ex 22.12 i ex 22.13. W związku z powyższym, Stanowisko Spółki, iż opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7% podlega dostawa czasopism zarówno z dołączonym bezpłatnie gadżetem, jak i bez niego, przy zachowaniu warunków, o których mowa w powołanej poz. 49 Załącznika nr 3 do ustawy należy uznać za prawidłowe. Jednakże w związku z faktem, iż przedmiotem dostawy są również gadżety, które stanowią odrębny towar w rozumieniu ustawy, dla ustalenia prawidłowej stawki podatku od towarów i usług dla tej dostawy należy posłużyć się klasyfikacjami wydanymi na podstawie przepisów o statystyce publicznej. Jednocześnie zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Zatem w przypadku, gdy ustawodawca nie przewidział zastosowania innej stawki podatku, dla towaru będącego gadżetem, należy dla jego dostawy zastosować stawkę podatku w wysokości 22%.

Mając na uwadze zaistniałe okoliczności postanowiono jak na wstępie.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień jej wydania.

Ponadto informuje się, iż zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14b § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, ale jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany, uchylenia przez organ odwoławczy lub zmiany przepisów prawnych.

Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj