Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce
TP/443-36/06
z 6 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
TP/443-36/06
Data
2006.07.06



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
dotacja celowa
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega dotacja przedmiotowa stanowiąca dofinansowanie realizowanego Projektu - "Zdobycie nowych kwalifikacji zawodowych dla osób zagrożonych restrukturyzacją , poprzez szkolenie z zakresu obsługi komputera oraz technik sprzedaży ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie:- art. 14a § 1, 3 i 4 w związku z art. 217 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.)

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce po zapoznaniu się z wnioskiem Podatnika, zawartym w piśmie z dnia z dnia 12.04.2006 r. (data wpływu do tut. 13.04.2006 r.), w części dotyczącej opodatkowania podatkiem VAT dotacji przedmiotowej postanawia uznać za prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy wyrażające się w twierdzeniu, iż przyznana Podatnikowi przez Wojewódzki Urząd Pracy w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego dotacja przedmiotowa stanowiąca dofinansowanie realizowanego Projektu - "Zdobycie nowych kwalifikacji zawodowych zagrożonych restrukturyzacją, poprzez szkolenie z zakresu obsługi komputera oraz technik sprzedaży" nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 13.04.2006 r. Podatnik, złożył w tut. Urzędzie wniosek zawarty w piśmie z dnia 12.04.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów w zakresie podatku od towarów i usług dotyczący opodatkowania podatkiem VAT dotacji przedmiotowej.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik zawarł z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Poznaniu, w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego umowę, na mocy której otrzymał dotację stanowiącą dofinansowanie realizowanego przez Podatnika Projektu - "Zdobycie nowych kwalifikacji zawodowych dla osób zagrożonych restrukturyzacją, poprzez szkolenie z zakresu obsługi komputera oraz technik sprzedaży".

W ramach Projektu Podatnik będzie organizował nieodpłatne szkolenia z zakresu obsługi komputerów oraz technik sprzedaży dla osób zagrożonych restrukturyzacją. Przekazane Podatnikowi przez Wojewódzki Urząd Pracy dofinansowanie stanowi zwrot poniesionych przez niego wydatków związanych z organizacją szkoleń, o których mowa wyżej, w tym m.in. wydatków na zakup komputerów oraz innych niezbędnych elementów wyposażenia, zakup materiałów szkoleniowych, wynagrodzenie osób prowadzących szkolenia, wynajem pomieszczeń w których szkolenia będą organizowane, zwrot kosztów podróży i wyżywienia uczestników.

W oparciu o zapis art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm. ) , Wnioskodawca stwierdza, iż dotacja, o której mowa wyżej, nie ma wpływu na cenę sprzedawanych przez niego towarów i świadczonych usług, tym samym jej wartość nie zwiększa podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Uzasadniając swoje stanowisko w sprawie Podatnik powołał się na pismo Ministra Finansów nr PP3-812-1341/2004/BL z dnia 30.12.2004 r. oraz informacje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, tj. Urzędu Skarbowego Wrocław-Śródmieście nr PP-443-47/04 z dnia 12.07.2004 r. i Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej nr PP/443-32/04 z dnia 12.07.2004 r., a także pisemne interpretacje przepisów w zakresie podatku od towarów i usług , tj. Urzędu Skarbowego w Zgierzu nr III/443-27/05 z dnia 12.04.2005 r., Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu nr PSUS/PPO I/443/53/05/AD z dnia 25.02.2005 r. i Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu nr PP/443-327-1/04 z dnia 04.01.2005 r.

Ustosunkowując się do stanowiska Podatnika, wynikającego z przedstawionego stanu faktycznego, tut. organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Zasady opodatkowania podatkiem od towarów i usług oraz zasady odliczania oraz zwrotu podatku naliczonego określają przepisy ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej "ustawą o VAT" lub "ustawą o ptu" oraz przepisy wykonawcze do tej ustawy, tj. m.in. przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. nr 97, poz. 970 z późn. zm.).

I tak zgodnie z art. 29 ust. 1 ww. ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę ( kwotę należną ) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Jednocześnie zaznaczyć należy, iż istotnym elementem powodującym włączenie dotacji stanowiącej dofinansowanie działalności podatnika do podstawy opodatkowania nie jest fakt, iż dofinansowanie wpływa na ostateczną cenę towarów i usług, bowiem w praktyce dofinansowanie prawie zawsze wpływa w jakiś sposób na poziom stosowanych przez podatnika cen. Przez dotację mającą bezpośredni wpływ na cenę należy bowiem rozumieć jedynie takie dofinansowanie, które odpowiada całości lub części ceny towarów lub usług, czyli wynagrodzenia z tytułu dostawy konkretnych towarów lub świadczenia konkretnych usług.

Tym samym w sytuacji, gdy podatnik w związku z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług otrzymuje od innego podmiotu dotację będącą dofinansowaniem do ceny tego towaru , stanowi ona ( w wartości netto ), obok ceny, uzupełniający ją element podstawy opodatkowania podatkiem VAT.

Natomiast dotacje mające na celu dofinansowanie działalności podmiotów wykonujących określone zadania w ramach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej, nie wpływające na wartość dokonywanych dostaw towarów lub wartość świadczonych usług, nie zwiększają podstawy opodatkowania, w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, tym samym nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Z przedstawionego w piśmie z dnia 12.04.2006 r. stanu faktycznego wynika, iż Podatnik otrzymał dotację przeznaczoną na realizację Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, w ramach którego organizuje nieodpłatnie szkolenia z zakresu obsługi komputerów oraz technik sprzedaży dla osób zagrożonych restrukturyzacją. Ponieważ dotacja ta nie stanowi dofinansowania do ceny sprzedawanych towarów ani dofinansowania świadczonych przez Podatnika usług, ale jest dotacją o charakterze przedmiotowym, tym samym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Odnośnie powoływania się przez Podatnika na wydane przez inne organy podatkowe, informacje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, tj. Urzędu Skarbowego Wrocław-Śródmieście nr PP-443-47/04 z dnia 12.07.2004 r. i Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej nr PP/443-32/04 z dnia 12.07.2004 r., oraz pisemne interpretacje przepisów prawa podatkowego, tj. Urzędu Skarbowego w Zgierzu nr III/443-27/05 z dnia 12.04.2005 r., Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu nr PSUS/PPO I/443/53/05/AD z dnia 25.02.2005 r. i Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu nr PP/443-327-1/04 z dnia 04.01.2005 r., tut. organ podatkowy stwierdza, iż informacje o zakresie stosowania prawa podatkowego oraz pisemne interpretacje co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego wydane przez polskie organy podatkowe niewątpliwie kształtują sytuację prawną podatników jedynie w ich indywidualnych sprawach lecz nie mają one mocy prawa powszechnie obowiązującego i dotyczą konkretnego stanu faktycznego. Powyższe oznacza, że zarówno informacje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego jak i pisemne interpretacje co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego należy traktować indywidualnie.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja została wydana na podstawie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku Podatnika z dnia 12.04.2006 r. bez przeprowadzania analizy dołączonych do wniosku załączników.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika we wniosku z dnia 12.04.2006 r. i stanu prawnego obowiązującego na dzień jej wydania, a traci ważność w przypadku jej zmiany albo uchylenia przez organ odwoławczy lub z dniem zmiany przepisów w tym zakresie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj