Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
DP5/443-5/06/KD/29498
z 5 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP5/443-5/06/KD/29498
Data
2006.04.05



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
przeniesienie prawa użytkowania wieczystego
zbycie praw


Pytanie podatnika
Czy spółdzielnia przenosząc prawo wieczystego użytkowania działek na których członkowie Spółdzielni wybudowali garaże z własnych środków winna naliczyć podatek VAT tylko od wartości działki?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r Nr 8, poz. 60 ze zm.) w odpowiedzi na wniosek Strony Znak: GZM/U/807/2006 z dnia 15.02.2006 r. (doręczony w dniu 20.02.2006 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług odnoszącej się do opodatkowania transakcji przeniesienia prawa wieczystego użytkowania działek zabudowanych garażami (z własnych środków członków Spółdzielni) stwierdza że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Przedmiot zapytania sprowadza się do ustalenia czy Spółdzielnia przenosząc prawo wieczystego użytkowania działek na których członkowie Spółdzielni wybudowali garaże z własnych środków winna naliczać podatek VAT tylko od wartości działki.
Spółdzielnia Mieszkaniowa zawarła w miesiącu wrześniu 2004 r. Warunkowe Umowy Sprzedaży prawa wieczystego użytkowania 13 niezabudowanych działek członkom Spółdzielni (umowy sprzedaży były warunkowe gdyż Gminie przysługiwało prawo pierwokupu działek z mocy ustawy). Na sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu wystawiono faktury, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 oraz art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w cenie sprzedaży zawarto podatek VAT. Gmina zrezygnowała z prawa pierwokupu tych działek. Na podstawie warunkowych umów sprzedaży działek ich nabywcy wybudowali do czerwca 2005 r. z własnych środków finansowych i własnymi nakładami pracy garaże. W chwili obecnej Spółdzielnia zamierza przystąpić do zawarcia umów przenoszących prawo wieczystego użytkowania działek na rzecz warunkowych nabywców wraz z nieodpłatnym przeniesieniem własności wybudowanych przez nabywców garaży.Wnioskodawca zadaje pytanie, czy przy tak realizowanej transakcji przeniesienia prawa wieczystego użytkowania działek zabudowanych garażami (z własnych środków) zgodnie z art. 231 § 2 Kodeksu cywilnego podstawą naliczenia podatku VAT jest wartość gruntu czy też wartość gruntu wraz z wartością wybudowanego garażu.
W ocenie Podatnika przy uwzględnieniu stanu faktycznego Spółdzielnia winna naliczyć podatek VAT tylko od wartości działki.

Naczelnik tut. Urzędu odpowiadając na powyższe zapytanie stwierdza, co następuje:
W opisanym przypadku nieruchomość gruntowa nie była własnością Spółdzielni, która była jedynie użytkownikiem wieczystym gruntu, a zatem garaże zlokalizowane na tych działkach również nie stanowiły własności Spółdzielni.
W opisanym przypadku czynność Spółdzielni należy rozpatrzyć wyłącznie jako zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, nie jako dostawę budynków czy budowli. Zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu podlega w tym przypadku opodatkowaniu wg 22% stawki podatku VAT na podstawie art. 41, ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.).
W świetle powyższych ustaleń Naczelnik tutejszego Urzędu potwierdza stanowisko Podatnika orzekając jak w sentencji postanowienia.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podmiotu, podatnika, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.W dniu wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym w zakresie wniosku.

Pouczenie:
Na niniejsze postanowienie Stronie służy zażalenie do organu wyższego stopnia - Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, ul. Wadowicka 10, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu - w terminie 7 dni, licząc od dnia doręczenia postanowienia stosownie do art. 14a § 4 i art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia, stosownie do art. 222 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj