Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1424/2150/411/415/41/06
z 19 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1424/2150/411/415/41/06
Data
2006.06.19



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
pomoc bezzwrotna
pomoc zagraniczna
środki pomocowe
wynagrodzenia
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
dotyczy zwolnienia z opodatkowania przychodów uzyskanych z tytułu pełnienia funkcji kierownika projektu w wyniku umów zawartych z Ministerstwem Gospodarki i Pracy w ramach projektu " Twoja szansa-inicjatywa na rzecz integracji społeczno-zawodowej kobiet".


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pana ... z dnia 27.03.2006r.,o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zwolnienia z opodatkowania przychodów uzyskanych z tytułu pełnienia funkcji kierownika projektu w wyniku umów zawartych z Ministerstwem Gospodarki i Pracy w ramach projektu " Twoja szansa-inicjatywa na rzecz integracji społeczno-zawodowej kobiet",br>Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, iż stanowisko Podatnika jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27.03.2006r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek Pana .... o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku :

Zgodnie ze stanem faktycznym prowadzę działalność gospodarczą jako (nazwa firmy), której przedmiotem jest : kształcenie ustawiczne dorosłych i pozostałe formy kształcenia, gdzie indziej niesklasyfikowane.

W ramach prowadzonej działalności (nazwa firmy) zawarł z Ministerstwem Gospodarki i Pracy umowę o dofinansowanie zadań realizowanych przez (nazwa firmy) w ramach sektorowego programu operacyjnego -umowa z dnia 01.02.2006r. dotycząca projektu "Twoja szansa - inicjatywa na rzecz integracji społeczno-zawodowej kobiet".

Powyższy projekt zakłada świadczenie przez (nazwa firmy)nieodpłatnych usług szkoleniowych dla osób bezrobotnych. Właściciel (nazwa firmy) osobiście wykonuje zadania związane z zakresem obowiązków funkcji jaką zajmuje w tym projekcie- jest kierownikiem projektu.

Na podstawie w/w umowy Ministerstwo Gospodarki i Pracy przekazuje (nazwa firmy) środki na realizację projektu, pochodzące w ramach współfinansowania z budżetu państwa (25%) i Europejskiego Funduszu Społecznego (75%), będącego funduszem strukturalnym Unii Europejskiej. Środki przeznaczone są na refundację wydatków poniesionych podczas realizacji projektu, takich jak: wynagrodzenie kierownika projektu, wynagrodzenia pracowników etatowych, trenerów, ekspertów, doradców zawodowych, koszty związane z reklamą i promocją, koszty wynajęcia biura i materiały biurowe, wydatki na zakup sprzętu i materiałów szkoleniowych.

Ministerstwo Gospodarki i Pracy wyraziło zgodę aby (nazwisko Podatnika) jako właściciel firmy pełnił funkcję kierownika projektu i otrzymywał stosowne wynagrodzenie, jednak nie wypowiedziało się jednoznacznie co do zastosowania w tym przypadku prawa podatkowego.

Ponadto w zakresie źródeł finansowania wynagrodzenia Wnioskodawca uzupełnił:
- wynagrodzenie moje i kadry projektu pochodzi z kategorii personel, która to kategoria nie ma wyodrębnionych źródeł finansowania, czyli jest finansowane z przekazanych przez ministerstwo środków. Przekazane środki na realizację projektu są gromadzone na wyodrębnionym rachunku bankowym służącym do rozliczeń finansowych związanych z tym projektem.

Jednocześnie Podatnik wyjaśnił, iż w chwili obecnej nie toczy sie postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Stanowisko Podatnika w przedmiotowej sprawie

Przedmiotowe przychody korzystają ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust.1 pkt 46 i 47b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 21 ust.1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:
-pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz
-podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca-bez względu na rodzaj umowy- wykonywanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Jednocześnie zgodnie z art. 21 ust.1 pkt 47b w/w ustawy w brzemieniu obowiązującym przed dniem 01.01.2004r., wolne od podatku dochodowego są dotacje, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Zwolnienie powyższe na podstawie art. 14 ustawy z dnia 14 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym oraz niektórych innych ustaw stosuje się w zakresie i na zasadach dotychczasowych do dnia 31.12.2006r.

W odniesieniu do części przychodów pochodzących z Europejskiego Funduszu Społecznego należy podkreślić, że spełnione są przesłanki wymienione w art. 21 ust.1 pkt 46 ustawy, tj.:

  • ta część środków pochodzi z bezzwrotnej pomocy z funduszu strukturalnego Unii Europejskiej (Europejski Fundusz Społeczny)
  • środki zostały przekazane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy (Ministerstwo Gospodarki i Pracy)
  • (podatnik). bezpośrednio realizuje cele programów poprzez wykonywanie zadań związanych z funkcją kierownika.

Przepis ten nie dotyczy tej części otrzymanych przychodów, które jak przedstawiono powyżej pochodzą z budżetu państwa, który nie został wymieniony w powyższym przepisie jako podmiot, którego środki pomocowe przekazane podatnikowi korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego.

Ta część przychodów, która w ramach współfinansowania projektów pochodzi z budżetu państwa, również podlega zwolnieniu od podatku dochodowego w terminie wymieniowym w art. 14 w/w ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. do dnia 31 12.2006r. Zwolnienie to wynika z art. 21 ust.1 pkt 47b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01.01.2004r.

Stanowisko Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych:

Zgodnie z art. 21 ust.1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:
a) pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskieji z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz
b) podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca- bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Aby skorzystać ze zwolnienia w myśl w/w przepisu muszą być spełnione łącznie dwie przesłanki:
środki finansowe muszą pochodzić od rządów państw obcych, międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy
podatnik musi bezpośrednio realizować cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy.

Zgodnie z treścią cytowanego wyżej przepisu ze zwolnienia korzysta nie tylko osoba, która otrzymała środki pomocowe bezpośrednio od rządu państwa obcego czy organizacji międzynarodowej albo międzynarodowej instytucji finansowej, ale także ta, która otrzymała je za pośrednictwem instytucji uprawnionej do ich rozdzielania.

Przy analizowaniu warunku określonego pod lit.a cyt wyżej przepisu art. 21 ust.1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ważne jest, aby w danej sytuacji zostało zachowane kryterium pochodzenia środków pieniężnych. Jeżeli w chwili dokonywania wypłaty wynagrodzenie nie było finansowane ze środków pomocowych, wynagrodzenie to nie spełnia warunku do zwolnienia go z opodatkowania na podstawie cyt. wyżej przepisu.

Z treści pkt b cyt. przepisu wynika, iż warunkiem zwolnienia wynagrodzenia danej osoby z opodatkowania jest bezpośrednia realizacja celu programu finansowanegoz bezzwrotnej pomocy. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego słowo bezpośrednio oznacza "bez jakiegokolwiek pośrednictwa, osobiście, wprost" zaś słowo "bezpośredni" zdefiniowane zostało jako " nie mający ogniw pośrednich, dotyczący kogoś lub czegoś wprost" . Zatem istotną okolicznością wpływającą na zastosowanie zwolnienia jest charakter czynności wykonywanych przez daną osobę.

Wynagrodzenia za czynności i prace o charakterze merytorycznym, czyli związanym bezpośrednio z realizacją celu programu pomocowego mogą być traktowane jako zwolnionez opodatkowania, w tej części w jakiej zostały sfinansowane ze środków pomocowych.

Należy jednak odróżnić czynności i prace o charakterze merytorycznym od czynności o charakterze technicznym, organizacyjnym i pomocniczym. Zwolnieniu z opodatkowania nie podlegają wynagrodzenia osób zaangażowanych pośrednio w realizację projektu, w tym wykonujących funkcje kierownicze, koordynacyjne i nadzorcze, które aczkolwiek są niezbędne w procesie realizacji projektu, nie stanowią bezpośredniej realizacji celu programu pomocowego.

W związku z powyższym biorąc pod uwagę, iż celem realizowanego przez (nazwa firmy) projektu, jest świadczenie nieodpłatnych usług szkoleniowych dla osób bezrobotnych, to wynagrodzenie właściciela firmy z tytułu pełnienia funkcji kierownika projektu, jako nie związane bezpośrednio z realizacją celu programu finansowanego ze środków pomocowych, nie korzysta ze zwolnieniaz opodatkowania na podstawie art. 21 ust.1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 14 ustawy z dnia 12.11.2003 o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 z późn. zm.), zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 47b i 48 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004 r., stosuje się w zakresie i na zasadach dotychczasowych do dnia 31 grudnia 2006 r.

W myśl art. 21 ust.1 pkt 47b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01.01.2004r. wolne od podatku dochodowego są dotacje, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego.

Dla rozstrzygnięcia kwestii opodatkowania bądź zwolnienia z opodatkowania przychodu sfinansowanego ze środków krajowych istotne jest określenie czy wskazane przez Stronę jako źródło finansowania środki pochodzące z budżetu państwa stanowią dotacjęw rozumieniu przepisów o finansach publicznych. Podatnik przedstawiając stan faktyczny jednoznacznie nie wypowiedział się w tej kwestii. Dlatego mając na względzie powyższe,w przypadku gdy środki krajowe przekazane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach współfinansowania projektu stanowić będą dotację w rozumieniu przepisówo finansach publicznych, otrzymaną z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego, wówczas dotacja taka będzie korzystać ze zwolnienia wynikającego z cyt. wyżej przepisu art.21 ust. 1 pkt 47b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznychw związku z art. 1 ustawy z dnia 12.11.2003r. W przeciwnym wypadku wynagrodzenie Pana w części finansowanej ze środków krajowych nie będzie podlegało zwolnieniuz opodatkowania.

W związku z powyższym, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego stwierdza, iż stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe.

Pouczenie:
Udzielona interpretacja co do zakresu i stosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia opisanego we wniosku.Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej- do czasu jej zmiany lub uchylenia.Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej, przysługuje zażalenie. Zażalenie zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1, art. 220 i art.223 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia. Zażalenie, zgodnie z art. 222 Ordynacji podatkowej, winno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.Zażalenie podlega opłacie skarbowej w wys. 5 zł (w znakach opłaty skarbowej).Niniejsze postanowienie może zostać zmienione lub uchylone w drodze decyzji przez organ odwoławczy w trybie art. 14b § 5 Ordynacji podatkowej.
Otrzymują:1.Adresat2.Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie3.Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Warszawie4.a/a



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj