Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB3/423-371/07/MO
z 29 lutego 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPB3/423-371/07/MO
Data
2008.02.29



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
umowa ubezpieczenia


Istota interpretacji
Czy w przypadku rozwiązania umowy grupowego ubezpieczenia pracowników i przejęcia zgromadzonych środków przez inny zakład ubezpieczeń (jako kontynuatora), należy dokonać korekty rozliczenia kosztów uzyskania przychodów o składki uiszczone w imieniu i na rzecz pracowników, które uprzednio zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów ?



Wniosek ORD-IN 887 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 7 grudnia 2007 r. (data wpływu do tut. Biura 10 grudnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy rozwiązanie umowy grupowego ubezpieczenia pracowników i przejęcie zgromadzonych środków przez inny zakład ubezpieczeń spowoduje obowiązek dokonania korekty kosztów o składki uprzednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 59 - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 grudnia 2007 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy rozwiązanie umowy grupowego ubezpieczenia pracowników i przejęcie zgromadzonych środków przez inny zakład ubezpieczeń spowoduje obowiązek dokonania korekty kosztów o składki uprzednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 59.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie robót drogowych. Ponad 90% przychodów podatnika pochodzi właśnie z wykonywania prac drogowych na rzecz zamawiających (jednostki samorządu terytorialnego zarządcy dróg publicznych). Podatnik zatrudnia ok. 100 pracowników. W 2005 r. podatnik zawarł umowę grupowego ubezpieczenia pracowników z A. L. pierwszym polsko-amerykańskim Towarzystwem Ubezpieczeniowym na Życie i Reasekuracji S.A. na życie z funduszem inwestycyjnym. Obecnie warunki ubezpieczenia nie są zbyt korzystne – w porównaniu do oferty konkurencji. Podatnik planuje zmianę ubezpieczenia – z przeniesieniem wszystkich zgromadzonych środków do nowego zakładu ubezpieczeń. Zawarta umowa ubezpieczenia grupowego spełnia wymogi z art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy CIT, gdyż:

  1. dotyczyła rodzaju ubezpieczenia objętego art. 16 ust. 1 pkt 57
  2. uprawnionym do otrzymania świadczenia z tytułu ubezpieczenia nie był ubezpieczający (byli nimi poszczególni pracownicy)
  3. umowa w okresie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją zawarto wyklucza:
    - wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy,
    - możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy
    - wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.

W związku z powyższym zadano następująca pytanie:

Czy w przypadku rozwiązania umowy grupowego ubezpieczenia pracowników i przejęcia zgromadzonych środków przez inny zakład ubezpieczeń (jako kontynuatora), należy dokonać korekty rozliczenia kosztów uzyskania przychodów o składki uiszczone w imieniu i na rzecz pracowników, które uprzednio zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów ...

Zdaniem wnioskodawcy Art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych generalnie wyłącza z kosztów uzyskania przychodów składki opłacone przez pracodawcę z tytułu zawartych lub odnowionych umów ubezpieczenia na rzecz pracowników. Na zasadzie wyjątku, kosztami uzyskania przychodów mogą być jedynie składki opłacone przez pracodawcę z tytułu zawartych lub odnowionych umów ubezpieczenia na rzecz pracowników dotyczących tylko niektórych grup ryzyka wymienionych w załączniku do ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. nr 124, póz. 1151; ostatnia zmiana w Dz. U. z 2005 r. Nr 184, póz. 1539). Zawarta przez podatnika umowa mieściła się w tym zakresie. Tak więc, w przedstawionym stanie faktycznym podatnik mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na opłacenie składek z tytułu zawartych umów ubezpieczenia grupowego na rzecz pracowników, gdyż jednocześnie spełniają następujące przesłanki: uprawnionym do otrzymania świadczenia z tytułu zawartych umów ubezpieczenia nie jest pracodawca oraz umowa ta w okresie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją zawarto lub odnowiono wyklucza: wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy, możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy oraz wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.

Fakt, iż obecnie podatnik zamierza przenieść całą grupę swoich pracowników do innego ubezpieczyciela nie rodzi konieczności korekty kosztów uzyskania przychodów. Pomimo planowanego rozwiązania umowy ubezpieczenia z obecnym ubezpieczycielem i przeniesienia ubezpieczonych wraz ze zgromadzonymi środkami do innego ubezpieczyciela, nie nastąpiła taka zmiana, która dyskwalifikowałaby uprzednio poniesione koszty z kosztów uzyskania przychodów. Art. 16 ust. 1 pkt 57 CIT odwołuje się do zapisów umowy. Zawarta przez podatnika umowa te przesłanki spełnia. Jej rozwiązanie w niczym nie zmienia sytuacji, albowiem podatnik zamierza przenieść wszystkie środki do innego ubezpieczyciela, który również zapewnia warunki, o których mowa wart. 16 ust. 1 pkt 57 CIT. Zresztą art. 16 ust. 1 pkt 57 CIT nie zawiera nakazu korekty kosztów na wypadek przedterminowego rozwiązania umowy. Przepisy podatkowe nie mogą przecież wiązać sankcji z korzystaniem z praw strony umowy. Różne mogą być bowiem sytuacje i przyczyny zakończenia współpracy. Każda umowa może być rozwiązana w okolicznościach w niej (lub w przepisach prawa) przewidzianych, jak też każdą umowę można rozwiązać na zasadzie porozumienia stron. Potwierdza to również art. 830 § 1 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym przy ubezpieczeniu osobowym ubezpieczający może wypowiedzieć umowę w każdym czasie z zachowaniem terminu określonego w umowie lub ogólnych warunkach ubezpieczenia, a w razie jego braku - ze skutkiem natychmiastowym.

Innymi słowy podatnik stoi na stanowisku, że w stanie faktycznym przedstawionym w zapytaniu nie powstanie konieczność korekty kosztów uzyskania przychodów o składki ubezpieczeniowe uprzednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Umowa ubezpieczenia zostanie przejęta - na zasadach kontynuacji - przez nowego ubezpieczyciela, który będzie kontynuował dotychczasowy stosunek ubezpieczenia, zmiana ubezpieczyciela ani rozwiązanie umowy ubezpieczenia przed upływem 5 lat nie została wymieniona w art. 16 ust. 1 pkt 57 CIT jako przesłanka utraty prawa do zaliczenia w poczet kosztów uzyskania przychodów uprzednio zaliczonych do nich składek.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Powołany we wniosku przez Spółkę przepis art. 16 ust. 1 pkt. 57 ustawy opdop zgodnie z którym nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodu niewypłaconych, niedokonanych lub niepostanowionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 i 6, art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz w art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) nie ma zastosowania w przedstawionym stanie faktycznym sprawy. Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu poniesionych wydatków na grupowe ubezpieczenie reguluje art. 16 ust. 1 pkt. 59. Zgodnie z tym przepisem do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się składek opłaconych przez pracodawcę z tytułu zawartych lub odnowionych umów ubezpieczenia na rzecz pracowników, z wyjątkiem umów dotyczących ryzyka grup 1, 3 i 5 działu I oraz grup 1 i 2 działu II wymienionych w załączniku do ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. Nr 124, poz. 1151) jeżeli uprawnionym do otrzymania świadczenia nie jest pracodawca i umowa ubezpieczeniowa w okresie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją zawarto lub odnowiono, wyklucza:

  1. wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy,
  2. możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy,
  3. wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.

Z powyższego wynika, iż kosztem uzyskania przychodów mogą być opłacone przez pracodawcę składki ubezpieczeniowe na rzecz pracowników, które są wymienione w załączniku do ustawy o działalności ubezpieczeniowej, tj.:

  1. ubezpieczenie na życie (dział I, grupa 1),
  2. ubezpieczenia na życie, jeżeli są związane z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (dział I, grupa 3),
  3. ubezpieczenia wypadkowe i chorobowe, jeżeli są uzupełnieniem innych ubezpieczeń działu I-grupy 1-4 (dział I, grupa 5),
  4. ubezpieczenia wypadku, w tym wypadku przy pracy i choroby zawodowej (dział II, grupa 1),
  5. ubezpieczenia choroby (dział II, grupa 2).

Możliwość zaliczenia przez pracodawcę do kosztów uzyskania przychodów ponoszonych przez niego składek dotyczących umów ubezpieczeniowych, o których mowa powyżej jest odstępstwem od powszechnie obowiązujących zasad. Zastosowanie tego wyjątku ustawodawca uzależnił od jednoczesnego spełnienia wszystkich przesłanek wskazanych w art. 16 ust. 1 pkt 59 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Pierwsza wskazuje grupy umów ubezpieczenia, druga dotyczy uprawnionego do otrzymania świadczenia, którym nie może być pracodawca. Natomiast według trzeciej, umowa ubezpieczenia w okresie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją zawarto lub odnowiono wyklucza wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy, możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy, wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie. Nie spełnienie tych przesłanek lub zmiana okoliczności faktycznych, w wyniku której przynajmniej jedna z nich przestaje być spełniona, skutkuje brakiem możliwości zaliczenia przedmiotowych składek do kosztów uzyskania przychodów. W związku z powyższym jeżeli w sytuacji rozwiązania umowy grupowego ubezpieczenia i przejęcia zgromadzonych środków przez inny zakład ubezpieczeń (jako kontynuatora) będą nadal spełnione wszystkie warunki wynikające z art. 16 ust. 1 pkt 59 to Spółka nie będzie zobowiązana do korekty kosztów o składki, które uprzednio zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj