Interpretacja Izby Skarbowej w Opolu
PD-I-42181/I/10/AB/06
z 25 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-I-42181/I/10/AB/06
Data
2006.07.25



Autor
Izba Skarbowa w Opolu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
impreza integracyjna
integracja pracowników
koszty uzyskania przychodów
świadczenia na rzecz pracowników
zakładowy fundusz świadczeń socjalnych


Pytanie podatnika
Czy istnieje możliwość zaliczenia, na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.) do kosztów uzyskania przychodów, wydatków związanych z organizacją spotkań integracyjnych załogi oraz spotkań świątecznych finansowanych ze środków obrotowych firmy?


DECYZJA

Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1, art. 233 § 1 pkt 2 lit. a) oraz art. 207 w związku z art. 239 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu zażalenia Jednostki z dnia 16.05.2006r. na postanowienie interpretacyjne Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu nr PD/423-13/MM/06 z dnia 11.05.2006 r. wydane w sprawie możliwości zaliczenia na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.) do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z organizacją spotkań integracyjnych załogi oraz spotkań świątecznych finansowanych ze środków obrotowych firmy - postanawia uchylić zaskarżone postanowienie i uznać stanowisko Jednostki zawarte we wniosku za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 17.03.2006r. Jednostka zwróciła się do Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, tj. możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych ze zorganizowaniem spotkania integracyjnego załogi oraz spotkania świątecznego, sfinansowanych ze środków obrotowych firmy.
W ocenie Spółki przedmiotowe wydatki stanowią koszty uzyskania przychodów, związane są bowiem z działalnością podatnika oraz - poprzez poprawę atmosfery w pracy - służą zwiększeniu efektywności pracy.

Zaskarżonym postanowieniem nr PD-423-13/MM/06 z dnia 11 maja 2006r., Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu uznał stanowisko Jednostki za nieprawidłowe. W uzasadnieniu stwierdził, iż przedmiotowe działania stanowią działalność socjalną pracodawcy i jako takie winny być finansowane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, zatem w myśl przepisu art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie mogą stanowić kosztu uzyskania przychodu.

W zażaleniu z dnia 16.05.2006r. Jednostka nie zgodziła się z rozstrzygnięciem Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego. W uzasadnieniu Spółka wskazuje, iż wydatki na imprezy integracyjne - jako nie związane z sytuacją życiową, rodzinną i materialną osoby biorącej udział - nie mogą być finansowane ze środków ZFŚS, a także powołuje się na odpowiedź Ministra Finansów zamieszczoną w Gazecie Podatkowej z dnia 2.01.2006r., w której Minister uznał, iż wydatki poniesione na organizację imprez okolicznościowych dla pracowników firmy, sfinansowane ze środków obrotowych, mogą być zaliczone do kosztów podatkowych.

Po zapoznaniu się ze sprawą tut. organ stwierdza, iż zażalenie zasługuje na uwzględnienie.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (DZ. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust.1.
Wydatek podlega więc zaliczeniu do kosztów podatkowych, jeżeli został poniesiony w związku z prowadzoną działalnością, a jego poniesienie ma lub może mieć wpływ na wysokość osiąganych przychodów.
Kosztami podatkowymi są też wydatki ponoszone na rzecz pracowników podatnika, w przypadku gdy wydatki te spełniają wskazane wyżej, określone w art. 15 ust.1 ustawy, kryteria.
Zorganizowanie dla pracowników świątecznego spotkania okolicznościowego lub spotkania integrującego załogę sprzyja wytworzeniu dobrej atmosfery w pracy oraz wpływa na zacieśnienie więzi pracowników z firmą. Integracja załogi poprzez budowanie więzi pomiędzy pracownikami i firmą, poprawia motywację pracowników do pracy w danej jednostce, a w konsekwencji zwiększa efektywność pracy, ta zaś ma bezpośredni wpływ na wyniki pracy, tj. przychody osiągane w działalności firmy.

W świetle powyższego, poniesione przez Spółkę wydatki na organizację spotkania integracyjnego i świątecznego dla pracowników należy uznać za poniesione w celu uzyskania przychodów, co oznacza, iż stanowią koszty uzyskania przychodów, pod warunkiem, iż poniesione zostały ze środków obrotowych Spółki.

W związku jednakże z przepisem zawartym w art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stanowiącym, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, tut. organ zwraca uwagę, iż przedmiotowe spotkania nie mogą wchodzić w zakres działań finansowanych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych , wskazanych w regulaminie sporządzonym na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 4.03.1994r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 1996r. nr 70, poz. 335 z późn. zm.), określającym zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z funduszu oraz zasady przeznaczania środków funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej .

W odniesieniu do podnoszonej w zaskarżonym postanowieniu oraz zażaleniu kwestii, czy w/w spotkania wyczerpują znamiona działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, wskazanej w w/w art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, na którą poniesione wydatki nie stanowią kosztów podatkowych, tut. organ stwierdza, co następuje:
Definicja działalności socjalnej, do której ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych w w/w przepisie odsyła, zawarta jest w art. 2 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, i określa, że działalnością socjalną - w rozumieniu ustawy - są usługi świadczone przez pracodawców na rzecz:

  • różnych form krajowego wypoczynku ,
  • działalności kulturalno-oświatowej,
  • działalności sportowo-rekreacyjnej,
  • udzielanie pomocy materialnej - rzeczowej lub finansowej,
  • a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.

Jednocześnie w art. 8 ust. 2 w/w ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych wskazano, iż zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z funduszu oraz zasady przeznaczania środków funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej, pracodawca określa w regulaminie, tworzonym zgodnie z warunkami określonymi w tej ustawie.
Na podstawie powyższych unormowań, zdaniem tut. organu, nie można jednoznacznie z góry określić czy spotkanie integracyjne lub świąteczne załogi jest działalnością socjalną w rozumieniu w/w przepisu, gdyż kwalifikacja ta uzależniona jest od formy zorganizowanego spotkania oraz od treści regulaminu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, w którym określa się zasady przeznaczania środków funduszu na poszczególne cele.
Ze stanu faktycznego wskazanego we wniosku i zażaleniu, zdaniem tut. organu wynika, że imprezy integracyjne oraz spotkania świąteczne - wskazane we wniosku - będą organizowane w formie nie przewidzianej przez obowiązujący w Spółce regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, do finansowania ze środków tego Funduszu, zatem finansowane będą ze środków obrotowych. Zaś wydatki na nie poniesione, jako wyczerpujące, jak to wyżej wykazano, przesłanki art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, można zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów.

W związku z powyższym, w tym stanie faktycznym i prawnym sprawy orzeka się jak w sentencji.
Niniejsza decyzja (interpretacja) dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę i stanu prawnego obowiązującego w czasie zaistnienia opisanej sytuacji. Interpretacja ważna jest w stanie prawnym obowiązującym w dniu wydania decyzji i aktualna do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego. Zgodnie z treścią art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej zawarta w decyzji interpretacja nie jest wiążąca dla Jednostki, jednakże jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej.

Decyzja niniejsza jest ostateczna w administracyjnym toku instancji .

Na decyzję służy skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu. Zgodnie z art. 53 §1 i art. 54 §1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. nr 153, poz. 1270) skargę (w 2 egzemplarzach) wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, ul. Ozimska 19, 45-057 Opole, w terminie 30 dni od dnia doręczenia decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj