Interpretacja Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej
PDF.I.415.50.06
z 18 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDF.I.415.50.06
Data
2006.08.18



Autor
Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
rabaty towarowe


Pytanie podatnika
Wnioskodawczyni zwróciła się z zapytaniem, czy z tytułu zakupu towaru handlowego po symbolicznej, promocyjnej cenie powstanie obowiązek podatkowy w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, i czy przez to powinna ustalić wartość nieodpłatnie otrzymanych świadczeń w naturze?


Pismem z dnia 9 czerwca 2006 r., wniesionym dnia 13 czerwca 2006r. Pani .............. zwróciła się z prośbą o udzielenie interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:

Wyjaśniła, iż prowadzi działalność gospodarczą w zakresie detalicznej i hurtowej sprzedaży mieszanek paszowych uzupełniających i pełnoporcjowych dla zwierząt hodowlanych. Główny dostawca mieszanek paszowych, z którym współpracuje już od pięciu lat, w ramach promocji przy zakupie 10 ton określonego produktu sprzedaje dodatkowo jedną tonę produktu za złotówkę.

Wnioskodawczyni zwróciła się z zapytaniem, czy z tytułu zakupu towaru handlowego po symbolicznej, promocyjnej cenie powstanie obowiązek podatkowy w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, a przez to powinna ustalić wartość nieodpłatnie otrzymanych świadczeń w naturze?

Pytająca sformułowała też własne stanowisko. W ocenie pytającej z zakupem towaru w ramach promocji nie wiąże się świadczenie nieodpłatne na jej rzecz, ponieważ warunkiem skorzystania z promocji jest zakup dużej, ściśle określonej ilości produktu konkretnego asortymentu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej, mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawczynię i obowiązujący stan prawny w dacie wniesienia pytania, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14., poz. 176 ze zm.) oprócz świadczeń nieodpłatnych, wyróżnia także świadczenia częściowo odpłatne. Jeżeli świadczenie jest częściowo odpłatne, zgodnie z art. 11 ust. 2b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem podatnika jest różnica pomiędzy wartością tych świadczeń, ustaloną według zasad określonych w ustawie, a odpłatnością ponoszoną przez podatnika.

Aby ocenić, czy miało miejsce świadczenie częściowo odpłatne, należy przeanalizować całość zawartej przez pytającą transakcji. Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż jeden z dostawców pytającej, przyznał jej rabat towarowy, polegający na przekazaniu pewnej ilości towarów za cenę 1 zł za tonę. Sprzedaż tego towaru udokumentowana została fakturą VAT, na której wykazana została m.in. ilość otrzymanego po symbolicznej cenie towaru. W pozycji "do zapłaty" podano kwotę z uwzględnienie podatku od towarów i usług. Do wniosku pytająca załączyła pismo kontrahenta, z którego wynikają zasady korzystania z możliwości zakupu towarów za symboliczną cenę przy zakupach większych partii towarów- zamówieniach przekraczających 10 ton mieszanek paszowych - produktów SKMocny i SKMaksym. Nadto pytająca będzie stosowała podobne zasady sprzedaży przedmiotowych towarów dla swoich klientów.

Istotą wszelkiego rodzaju akcji promocyjnych jest to, że w gruncie rzeczy są one pewnego rodzaju zabiegami marketingowo-reklamowymi. Sprzedający nie rezygnują z zysków, co najwyżej zmniejszają stosowaną marżę na jednostce towaru, by zwiększyć je poprzez wzrost wielkości sprzedaży. Rzeczywista cena sprzedaży towaru oferowanego po obniżonej cenie jest zawarta w cenie sprzedaży pozostałych produktów kupowanych przez korzystającego z promocji. Pojęcie rabatu (bonifikata, skonto) nie zostało zdefiniowane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Brzmienie art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje na związek rabatu z obniżeniem ceny. Na podstawie bowiem wyżej wymienionego artykułu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Zgodnie z definicją słownikową przez "rabat" należy rozumieć obniżkę od ustalonej wcześniej ceny towaru, głównie na rzecz nabywców płacących gotówką, kupujących dużą ilość towaru jednorazowo lub w określonym czasie.Natomiast pojęcia rabatu towarowego (naturalnego) w obrocie gospodarczym używa się na oznaczenie sytuacji, gdy przy sprzedaży większej ilości towaru, sprzedawca dodaje do zakupionego towaru dodatkowo z reguły bezpłatnie określoną ilość tego samego towaru. Rabat wiąże się z konkretną dostawą, ma bezpośredni wpływ na wartość dostawy i w efekcie prowadzi do obniżenia ceny dostawy.

Z przedstawionego przez pytającą stanu faktycznego sprawy oraz załączonych do wniosku dokumentów wynika, iż rozliczenie pomiędzy podatnikiem a kontrahentem w sytuacji, gdy przy sprzedaży większej ilości towarów sprzedawca dostarcza kupującemu za symboliczną cenę pewną ich dodatkową ilość, tytułem swoistej premii za dokonanie tego zakupu, oparte jest na czytelnych zasadach. Otrzymany towar jest tożsamy z zakupionym, bezpośrednio łączy się z daną dostawą oraz w efekcie powoduje obniżenie ceny zakupu całej partii towaru.

Biorąc pod uwagę całokształt transakcji, aczkolwiek sprzedawca w fakturze nie wskazał na udzielenie rabatu, nie można uznać, iż z tytułu zakupu towarów handlowych po znacznie obniżonej cenie produktu, powstaje u kupującego przychód z tytułu świadczenia nieodpłatnego, bądź też częściowo odpłatnego.

Przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego nie jest wiążąca dla podatnika, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5 art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa.

Na niniejsze postanowienie Stronie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 14a § 4 i art. 236 Ordynacji podatkowej).Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj