Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-19/2006/PS
z 6 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-19/2006/PS
Data
2006.01.06



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
ogólne zasady opodatkowania
prawo do odliczenia


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż omawianych "programów" powinna być uznana jako część działalności w zakresie zakładów bukmacherskich, która mieści się w zakresie stosowania przepisów ustawy o grach?.


POSTANOWIENIE

W związku z wnioskiem Spółki z dnia 11 października 2005 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 14 października 2005 r.) - w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego - Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z poźn. zm.)

postanawia

uznać stanowisko Podatnika za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Strona prowadzi działalność w zakresie gier i zakładów. W związku z powyższym jest z tego tytułu podatnikiem podatku od gier . Dodatkowo Strona podejmuje różne czynności związane swym charakterem z przedmiotem działalności. I tak m. in. w celu ułatwienia zawarcia zakładów drukowane są "programy", które stanowią przewodnik dla klientów grających w zakładach bukmacherskich. Wspomniane "programy" zawierają ofertę Strony. Kosztami druku oraz przygotowania "programów" obciążani są klienci zakładów bukmacherskich. Dotychczas Strona naliczała podatek należny VAT przy sprzedaży przedmiotowych programów oraz nie odliczała podatku naliczonego przy ich nabyciu, w tym materiałów niezbędnych do druku. Zdaniem Strony sprzedaż omawianych "programów" powinna być uznana jako część działalności w zakresie zakładów bukmacherskich, która mieści się w zakresie stosowania przepisów ustawy o grach.

Ustosunkowując się do treści wniosku Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie informuje, że zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podlegają:

1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,

2) eksport towarów

3) import towarów

4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju

5) wewnątrzwspólnotowe dostawa towarów.

Z kolei przepis art. 6 pkt 3 ustawy o VAT stwierdza, że jej przepisów nie stosuje się m. in. do działalności w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych, gier na automatach i gier na automatach o niskich wygranych, podlegających opodatkowaniu podatkiem od gier na zasadach określonych w odrębnej ustawie.

Na uwagę zasługuje fakt, że wyłączenie z ustawy o podatku od towarów i usług , o którym mowa w art. 6 pkt 3, dotyczy jedynie działalności podmiotów gospodarczych w zakresie gier losowych i zakładów wzajemnych tylko w przedmiocie dotyczącym opodatkowania podatkiem od gier. Brak jest natomiast podstaw do stosowania wyłączenia w odniesieniu do czynności nawet bezpośrednio związanych z prowadzeniem gry czy zakładu, ale niemieszczących się w zakresie gry i zakładu wzajemnego i nie objętych podatkiem od gier. W ocenie Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie sprzedaż przedmiotowych programów, służących do zapoznania się z programem Strony, nie jest objęta działalnością w zakresie gier liczbowych, a co za tym idzie nie podlega opodatkowaniu podatkiem od gier, albowiem czynność ta nie stanowi warunku koniecznego do wzięcia udziału w grze. Stanowisko powyższe znajduje potwierdzenie w zachowującym aktualność orzeczeniu NSA z dnia 9.10.1996 r. (sygn akt I SA/Łd 17/96).

W ocenie Naczelnika tutejszego Urzędu czynności objęte przedmiotem wniosku nie podlegają podatkowi od gier. W związku z powyższym powyższe czynności nie będą korzystały z wyłączenia zawartego w art. 6 pkt 3 ustawy o VAT. W rezultacie w stosunku do tych czynności mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku od towarów i usług.

Podatnikowi dokonującemu czynności opodatkowanych przysługuje na gruncie podatku VAT uprawnienie do odliczania tego podatku. Zgodnie jednak z generalną zasadą wynikającą z art.86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług możliwość taka istnieje w zakresie, w jakim nabywane towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W związku z tym w świetle zaprezentowanego stanu faktycznego Stronie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego w takim zakresie w jakim nabywane materiały są związane z czynnościami opodatkowanymi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj