Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pabianicach
US-II-423/7/2006
z 10 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-II-423/7/2006
Data
2006.07.10



Autor
Urząd Skarbowy w Pabianicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
energia cieplna
energia elektryczna
koszty uzyskania przychodów
najem
refakturowanie


Pytanie podatnika
Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że Spółka wynajmuje przedsiębiorcy lokal użytkowy. Zgodnie z umową najmu najemca płaci czynsz oraz ponosi koszty energii elektrycznej i cieplnej. Koszty te najemca zwraca po otrzymaniu wystawionej przez spółkę refaktury.
Podatnik zwraca się o potwierdzenie słuszności reprezentowanego stanowiska, iż odnośnie podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie rozliczeń z tytułu energii elektrycznej i cieplnej w przypadku poniesienia wydatków na zakup energii, będą one rozpoznawalne jako koszt uzyskania przychodu, w miesiącu ich poniesienia. Jednakże w sytuacji poniesienia tych wydatków na przełomie roku, zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wydatki zostaną zaliczone do kosztów uzyskania przychodu roku którego dotyczą. Zdaniem Spółki wydatki powinny być rozpoznane jako koszt roku, w którym powstanie dla Spółki przychód z tytułu czynszu z umowy najmu i refaktur kosztów energii. Zatem jeśli Spółka ponosi wydatek w grudniu 2006 r., a w/w przychody powstają w styczniu 2007 r., to wydatek ten będzie rozpoznany jako koszt w styczniu 2007 r.


Na podstawie przepisów art. 14 a, art. 216 § 1 i art. 217 § 1 i § 2 ustawy z dnia 19 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 15 ust. 1 i ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach, po rozpatrzeniu wniosku Sp. z o.o. G... z dnia 28.04.2006 r. (wpływ do Urzędu 05.05.2006 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, w części dotyczącej kwalifikacji kosztów z tytułu zakupu energii elektrycznej i cieplnej, w przypadku ich refakturowania uznaje za nieprawidłowe stanowisko Strony przedstawione w złożonym wniosku.

W przepisach ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) obowiązuje generalna zasada wyrażona w art. 15 ust. 1 ustawy, który stanowi, że "kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ..." Jest to ustawowa definicja kosztów uzyskania przychodów, według której dokonuje się kwalifikacji wydatków ponoszonych przez podatnika jako kosztów związanych z uzyskanym przychodem. Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 4 powołanej wyżej ustawy koszty uzyskania przychodu są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone, co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione".

W przypadku kosztów ponoszonych na opłacenie energii elektrycznej i cieplnej, mamy do czynienia z kosztami pośrednio związanymi z przychodami. W tej sytuacji zaś, w przypadku trudności w ocenie, którego roku podatkowego koszty mogą dotyczyć - należy przyjąć, że dotyczą roku, w którym zostały one poniesione.

Należy uznać, że Spółka nie po to wydatkowała środki na zapłatę za energię, żeby uzyskać przychód w postaci zwrotu tych kosztów. Przychód z refakturowania, będący w istocie zwrotem poniesionych wydatków, jest jedynie wynikiem dodatkowego porozumienia umownego.

Reasumując, gdy podatnik - odbiorca energii elektrycznej i cieplnej dokonuje ich refakturowania, powinien zaliczyć ponoszone wydatki z tytułu zapłaty na rzecz dostawców mediów do kosztów podatkowych w dacie ich poniesienia. Są to bowiem koszty związane z uzyskiwanymi przez podatnika przychodami w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. W tym zakresie znajdzie zatem zastosowanie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z przepisem art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja powyższa nie jest wiążąca dla podatnika. Jeżeli jednak podatnik zastosuje się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej jego zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia powyższego postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi.

Zgodnie z art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej zastosowanie się podatnika do interpretacji, o której mowa w art. 14a § 1, nie może mu szkodzić. W zakresie wynikającym z zastosowania się do interpretacji podatnikowi nie określa się albo nie ustala zobowiązania podatkowego za okres do wywarcia skutku, o którym mowa w art. 14b § 5 zdanie drugie, a także:
1) nie ustala dodatkowego zobowiązania w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług;
2) nie wszczyna się postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe, a postępowanie wszczęte w tych sprawach umarza się;
3) nie stosuje się innych sankcji wynikających z przepisów prawa podatkowego i przepisów karnych skarbowych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj