Interpretacja Urzędu Skarbowego w Iławie
PP/443-14/06
z 29 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-14/06
Data
2006.08.29


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy w Iławie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Faktury


Słowa kluczowe
biura
działalność gospodarcza
obliczenie podatku
podatek naliczony
przekazanie na cele działalności gospodarczej
zakup mieszkania


Pytanie podatnika
Czy z faktury VAT dokumentującej zakup lokalu mieszkalnego, który chcę przeznaczyć w całości na potrzeby działalności gospodarczej, z przeznaczeniem na biuro firmy mam odliczać VAT naliczony?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Iławie działając na podstawie art. 216 § 1, art. 14a § 1-4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z później. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29.05.2006 r., udziela pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie - stwierdza, że stanowisko przedstawione przez Podatnika jest w części prawidłowe, w części nieprawidłowe: jest prawidłowe w zakresie stwierdzenia, że Podatnik ma prawo zakupić mieszkanie i przeznaczyć je tylko i wyłącznie na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej, jest nieprawidłowe w zakresie stwierdzenia, że z tytułu zakupu mieszkania i przeznaczenia go wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej, przysługuje Podatnikowi prawo do odliczenia 7% VAT naliczonego na fakturze, dokumentującej sprzedaż tego mieszkania, wystawionej nie na osobę fizyczną, ale na firmę, której jest właścicielem.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Iławie, działając na podstawie art. 14a § 1-4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), udziela pisemnej interpretacji na wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Składając wniosek podatnik, płatnik lub inkasent jest zobowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie (art. 14a § 2 ww. ustawy - ordynacja podatkowa).

Pismem z dnia 29.05.2006 r. (wpływ do US dnia 29.05.2006 r.) zwrócił się Pan z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego "w związku z wątpliwościami wynikającymi z zasadności odliczania 7% VAT naliczonego od zakupu lokalu mieszkalnego przeznaczonego na biuro firmy".

Stan faktyczny przedstawiony przez Podatnika.

"Firma Budowlana", prowadzi sprzedaż lokali mieszkalnych w nowobudowanym budynku przy ul. ... . Przy moim rodzaju działalności (projektowanie budowlane sieci elektroenergetycznych) lokal mieszkalny jest idealnym rozwiązaniem na biuro. Zarówno inwestor, jak i wykonawca ww. budowy nie mają zastrzeżeń co do przeznaczenia zakupionego lokalu. W związku z tym, że jest to lokal mieszkalny sprzedawca nalicza 7% VAT, a nie jak przy lokalu usługowym 22%."

Zapytanie Podatnika.

"Czy z faktury VAT dokumentującej zakup lokalu mieszkalnego, który chcę przeznaczyć w całości na potrzeby działalności gospodarczej, z przeznaczeniem na biuro firmy mam prawo odliczać VAT naliczony?"

Stanowisko Podatnika.

"Moim zdaniem mam prawo zakupić mieszkanie i przeznaczyć je tylko i wyłącznie na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej. Z tego też tytułu powinno mi przysługiwać prawo do odliczenia 7% VAT naliczonego z faktur wystawianych nie na osobę fizyczną, ale na firmę, której jestem właścicielem."

Ocena prawna stanowiska Podatnika.

Zgodnie z Art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535 z później. zm.):

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a tej ustawy:

"Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7: suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika: z tytułu nabycia towarów i usług,"

W przedstawionym w przedmiotowym wniosku stanie faktycznym Podatnik nabył lokal, na fakturze VAT sprzedawca naliczył podatek od towarów i usług w wysokości 7% jak od sprzedaży lokalu mieszkalnego.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług w sposób szczególny, określają stawkę podatku od towarów i usług właściwą dla sprzedaży lokali: w zależności od ich przeznaczenia.

Stawka podatku od towarów i usług w wysokości 7% w odniesieniu do lokali mieszkalnych, stawka podatku od towarów i usług w wysokości 22% dla lokali użytkowych.

Na podstawie przepisów Art. 146 ust. 1 pkt 2 lit b ustawy o podatku od towarów i usług: "W okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do: dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do: obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych". Zgodnie z Art. 2 pkt 12 ustawy o podatku od towarów i usług: "Ilekroć w ... przepisach jest mowa o: obiektach budownictwa mieszkaniowego - rozumie się przez to budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej".

Na podstawie przepisów Art. 41 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług stawka podatku od towarów i usług właściwa w odniesieniu do sprzedaży lokali użytkowych wynosi 22%.

Sprzedawca nie ma obowiązku egzekwowania od nabywcy wykorzystania sprzedanego lokalu zgodnie z przeznaczeniem określonym w dokumencie sprzedaży - fakturze VAT, jednak klasyfikacja przez sprzedawcę sprzedawanego lokalu - "lokal mieszkalny" wyznacza, zdaniem tut. Organu podatkowego, pierwsze przeznaczenie tego lokalu i sposób jego wykorzystania.

Powstawałaby bowiem sprzeczna sytuacja, w której z punktu widzenia sprzedawcy sprzedawany byłby lokal mieszkalny, a z punktu widzenia nabywcy kupowany lokal użytkowy.

Natomiast zgodnie z Zasadami Metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, wg której to Klasyfikacji towarów i usług mówi się o towarach i usługach w ustawie o podatku od towarów i usług,: Zaliczenie określonego produktu do właściwego grupowania PKWiU należy do obowiązków producenta (usługodawcy) tego produktu. Wynika to z faktu, że właśnie producent (usługodawca) posiada wszystkie informacje niezbędne do właściwego zaliczenia produktu do odpowiedniego grupowania PKWiU tj. informacje dotyczące rodzaju użytego surowca, technologii wytwarzania, konstrukcji i przeznaczenia wyrobu lub charakteru usługi. (Pkt 7.3 Zasad).

Jeśli, w przedmiotowym przypadku, wg faktury VAT, Podatnik nabywa lokal mieszkalny, to oznacza że nabywa lokal przeznaczony do celów mieszkaniowych.

Ponieważ, w świetle przepisów art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 lit a ww. ustawy o podatku od towarów i usług podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, w zakresie, w jakim te towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, więc jeśli w przedmiotowym przypadku, gdy nabywany jest lokal mieszkalny, a więc jego określone wykorzystanie jest inne niż do wykonywania czynności opodatkowanych (określonych w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług), np. takich jak czynności Podatnika w zakresie "projektowania budowlanego sieci elektroenergetycznych", więc, zdaniem tut. Organu podatkowego, Podatnikowi nie przysługuje prawo odliczenia podatku naliczonego na fakturze otrzymanej z tytułu nabycia lokalu mieszkalnego. Nie "dodaje" tego prawa fakt, że faktura jest wystawiona nie na osobę fizyczną, ale na firmę, której Podatnik jest właścicielem.

W świetle powyższego, stanowisko Podatnika, iż z tytułu zakupu mieszkania i przeznaczenia go wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej, przysługuje Podatnikowi prawo do odliczenia 7% VAT naliczonego na fakturze, dokumentującej sprzedaż tego mieszkania, wystawionej nie na osobę fizyczną, ale na firmę, której jest właścicielem, jest, w ocenie prawnej tut. Organu podatkowego, nieprawidłowe.

Natomiast w kwestii, że "Podatnik ma prawo zakupić mieszkanie i przeznaczyć je tylko i wyłącznie na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej", stanowisko Podatnika jest prawidłowe.

Przepisy prawa podatkowego nie zastrzegają takiego prawa, a w odniesieniu do szczególnych kwestii z tym związanych, określają szczególne normy prawne.

W kwestii wykorzystywania lokalu mieszkalnego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej przepisy ustawy z dnia z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z później. zm.) stanowią:

Art. 22a. 1. 1) Amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania: budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, ... o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Art. 22c. 2) Amortyzacji nie podlegają budynki mieszkalne wraz ze znajdującymi się w nich dźwigami lub lokale mieszkalne, służące prowadzonej działalności gospodarczej lub wydzierżawiane albo wynajmowane na podstawie umowy, jeżeli podatnik nie podejmie decyzji o ich amortyzowaniu, ... - zwane odpowiednio środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Art. 22d. 2. Składniki majątku, o których mowa w art. 22a-22c, z wyłączeniem składników wymienionych w ust. 1, wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z art. 22n, najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Późniejszy termin wprowadzenia uznaje się za ujawnienie środka trwałego, o którym mowa w art. 22h ust. 1 pkt 4.

Art. 22g. 10. Podatnicy mogą ustalić wartość początkową budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych: wynajmowanych, wydzierżawianych albo używanych przez właściciela na cele prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, przyjmując w każdym roku podatkowym wartość stanowiącą iloczyn metrów kwadratowych wynajmowanej, wydzierżawianej lub używanej przez właściciela powierzchni użytkowej tego budynku lub lokalu i kwoty 988 zł, przy czym za powierzchnię użytkową uważa się powierzchnię przyjętą dla celów podatku od nieruchomości.

Ponadto, niezależnie od powyższego, tut. Organ podatkowy wyjaśnia, że na ogólnych zasadach wynikających z przepisu art. 86 ust. 1 ww. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, Podatnik ma prawo do obniżania podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabywania towarów i usług dotyczących używania lokalu mieszkalnego dla celów prowadzonej działalności, w zakresie w jakim te nabywane towary i usługi służą wykonywaniu przez Podatnika czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Iławie informuje, że niniejsza interpretacja:

  • dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania
  • nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej uchylenia

Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 14a § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa przysługuje zażalenie.

Zażalenie zgodnie z przepisami art. 236 § 2, art. 220 i 223, w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Iławie.

Zażalenie powinno zgodnie z przepisami art. 222 ustawy - Ordynacja podatkowa zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj