Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łomży
PD-415/37/IW/06
z 30 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-415/37/IW/06
Data
2006.08.30



Autor
Urząd Skarbowy w Łomży


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
działy specjalne produkcji rolnej
kwiaty
podwójne opodatkowanie
przychód
ryczałt ewidencjonowany
sprzedaż


Pytanie podatnika
dotyczy
opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów uzyskiwanych przez osoby fizyczne kwiatów i roślin ozdobnych pochodzących z własnej uprawy która opodatkowana jest podatkiem dochodowym od osób fizycznych w formie działów specjalnych produkcji rolnej


Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pana ...................................................................................................................................... z dnia 31 maja 2006 roku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów uzyskiwanych przez osoby fizyczne kwiatów i roślin ozdobnych pochodzących z własnej uprawy która opodatkowana jest podatkiem dochodowym od osób fizycznych w formie działów specjalnych produkcji rolnej

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łomży stwierdza, że sprzedaż kwiatów i roślin ozdobnych pochodzących z własnej uprawy, która opodatkowana jest podatkiem dochodowym od osób fizycznych w formie działów specjalnych produkcji rolnej nie podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów uzyskiwanych przez osoby fizyczne.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 31 maja 2006 roku wpłynął do tutejszego Organu podatkowego wniosek Pana .................................................................................................... w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji, co do zakres u i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów uzyskiwanych przez osoby fizyczne kwiatów i roślin ozdobnych pochodzących z własnej uprawy która opodatkowana jest podatkiem dochodowym od osób fizycznych w formie działów specjalnych produkcji rolnej.

We wniosku Strona przedstawiła stan faktyczny oraz własne stanowisko, z którego wynika, że:

"Jestem rolnikiem ryczałtowym, posiadam specjalistyczne gospodarstwo ogrodnicze w ................. w zakresie produkcji kwiatów ciętych i roślin ozdobnych zielonych. Z działalności tej rozliczam się na zasadzie opodatkowania działów specjalnych produkcji rolnej. Natomiast w zakresie podatku VAT zgodnie z art. 43 ust. l pkt 3 dostawa produktów rolnych pochodzących z własnej produkcji rolniczej dokonywana przez rolnika ryczałtowego jest zwolniona z VAT. Jednocześnie prowadzę działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży kwiatów i artykułów dekoracyjnych pod nazwą Kwiaciarnia Ogrodnik w ........... przy ul. ......................... Z działalności tej w zakresie podatku dochodowego rozliczam się na zasadach zryczałtowanego podatku dochodowego, jestem również płatnikiem podatku od towarów i usług VAT. W kwiaciarni sprzedaję towary zakupione w hurtowniach i na giełdach kwiatowych, a także kwiaty i rośliny zielone przesunięte z własnego gospodarstwa rolnego. Na tle przedstawionego stanu faktycznego chciałbym uzyskać odpowiedź na następujące pytanie."

Pytanie podatnika: Czy sprzedaż kwiatów i roślin ozdobnych z własnej produkcji rolniczej powinna być ewidencjonowana do celów zryczałtowanego podatku dochodowego"

Stanowisko podatnika: "uważam ze sprzedaż w kwiaciarni własnych kwiatów i roślin ozdobnych nie powinna być ewidencjonowana do celów podatku zryczałtowanego, gdyż kwiaty te są już raz opodatkowane z działów specjalnych produkcji rolnej."

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łomży, mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Działy specjalne produkcji rolnej są jednym ze źródeł przychodów o których mowa w art. 10 ust.1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.),

Zgodnie z art. 15 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychód z działów specjalnych produkcji rolnej ustala się według zasad określonych w art. 14, jeżeli podatnik prowadzi księgi wykazujące te przychody. Dochód z działów specjalnych produkcji rolnej, jeżeli podatnik nie prowadzi ksiąg, o których mowa w art. 15, ustala się przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu z określonej powierzchni upraw lub jednostki produkcji zwierzęcej, określonych w załączniku nr 2 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, ze podatnik prowadzi działy specjalne produkcji rolnej - uprawa kwiatów i roślin ozdobnych. Dochód z działów specjalnych produkcji rolnej jest ustalany przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu z określonej powierzchni upraw, którą podatnik wskazał w deklaracji PIT - 6 (informacja o rodzajach i rozmiarach prowadzonej uprawy). Na podstawie tak ustalonego dochodu ustalane są zaliczki miesięczne na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Podatnik poza działami specjalnymi produkcji rolnej prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży kwiatów i artykułów dekoracyjnych. Kwiaty i rośliny ozdobne pochodzące z własnej uprawy, które są opodatkowane podatkiem dochodowym podatnik sprzedaje w kwiaciarni. Działalność gospodarcza prowadzona przez Pana w zakresie sprzedaży kwiatów i artykułów dekoracyjnych jest opodatkowana zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów uzyskiwanych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z podstawową zasadą prawa podatkowego nie powinno występować podwójne opodatkowanie. Podwójne opodatkowanie dochodów występuje wówczas, gdy następuje opodatkowanie tego samego dochodu uzyskiwanego przez tę samą osobę, w ciągu tego samego okresu objętego opodatkowaniem.

Zatem dokonując sprzedaży kwiatów i roślin ozdobnych pochodzących z własnej uprawy opodatkowanej podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychód uzyskany z tego tytułu nie podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów uzyskiwanych przez osoby fizyczne i nie podlega ewidencjonowaniu w prowadzonej przez Pana ewidencji przychodów.

Reasumując powyższe Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łomży stwierdził, że w opisanym we wniosku stanie faktycznym i stanie prawnym obowiązującym w dacie zaistnienia tego zdarzenia stanowisko zaprezentowane przez Stronę jest prawidłowe.

Dodatkowo informuję, że:

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę w stanie prawnym obowiązującym w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja powyższa przestanie być aktualna, jeżeli przepis prawa obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia zostanie zmieniony lub przestanie obowiązywać.

Interpretacja powyższa nie jest wiążąca dla Strony; wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa).

Na postanowienie niniejsze służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Łomży, w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie na postanowienie organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie - art. 222 ustawy Ordynacja podatkowa. W przypadku wniesienia odwołania należy dołączyć znaki opłaty skarbowej, zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 roku o opłacie skarbowej (t.j. Dz. U. z 2004 roku Nr 253, poz. 2532). Wysokość tej opłaty określona jest w "Szczegółowym wykazie przedmiotów opłaty skarbowej, stawek oraz zwolnień" stanowiącym załącznik do tej ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj