Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tarnowskich Górach
PDP/423-7/2006/77990
z 10 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDP/423-7/2006/77990
Data
2006.08.10



Autor
Urząd Skarbowy w Tarnowskich Górach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
delegacja służbowa
koszty uzyskania przychodów
prokurent
umowa zlecenia
wydatki na rzecz udziałowca


Pytanie podatnika
Czy wypłata ryczałtu udziałowcowi , prokurentowi oraz osobie zatrudnionej na podstawie umowy cywilnoprawnej stanowi koszt uzyskania przychodu.Moment zailczenia kosztów bezpośrednio związanych z realizacją budowy budynku mieszkalnego.


Podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą na zakupie nieruchomości, prowadzi i nadzoruje prace budowlane zmierzające do powstania nowych lokali mieszkalnych, zawiera umowy sprzedaży z docelowymi nabywcami. Spółka nie zatrudnia pracowników i nie posiada własnych środków transportu. Biuro Sprzedaży obsługiwane jest przez zewnętrzną firmę na podstawie umowy cywilnej . Prace budowlane wykonywane są przez firmę zewnętrzną na podstawie podpisanego kontraktu.

Spółka na postawie uchwały podjętej przez udziałowców postanowiła wypłacać ryczałt trzem osobom w kwocie 250 zł. (w kwocie mniejszej od określonego limitu).

Podatnik zwrócił się do tutejszego organu podatkowego z następującymi pytaniami w zakresie ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000r. nr 54, poz. 654 ze zm.)

1. Czy stanowi koszt uzyskania przychodów wypłata ryczałtu w kwocie 250,00 zł następującym osobom :

a/ prokurentowi spółki,

b/ udziałowcowi,

c/ osobie reprezentującej firmę obsługującą Biuro Sprzedaży Spółki na podstawie umowy cywilno - prawnej.

2. Czy koszty bezpośrednio związane z realizacją budowy budynku mieszkalnego ( koszty budowy budynku , reklam , pośrednictwa w sprzedaży , wypłacanego ryczałtu) są kosztem uzyskania przychodu w miesiącu uzyskania pierwszego przychodu podatkowego tj. w miesiącu wystawienia faktur końcowych odbiorcom mieszkań .

Podatnik uważa , że wyjazdy ww. osób pozostają w bezpośrednim związku z uzyskaniem przychodu , wydatki dotyczące wypłaty ryczałtu nie są wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych , czyli mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów . Odnośnie następnego pytania , Podatnik stwierdza , że koszty bezpośrednio związane z realizacją budowy budynku mieszkalnego są kosztem uzyskania przychodów w momencie uzyskania pierwszego przychodu podatkowego , tj. w momencie wystawienia faktury końcowej czyli w momencie przeniesienia prawa własności nieruchomości .

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tarnowskich Górach informuje , że w przedmiotowej sprawie organ podatkowy opiera się wyłącznie na argumentacji zawartej w piśmie Wnioskującego . Regulacje art. 14 a - d ww. ustawy Ordynacja podatkowa nie przewidują bowiem prowadzenia postępowania dowodowego w sprawach o interpretację przepisów prawa podatkowego .Informuje się ponadto , że odpowiedź na pytanie z zakresu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych została rozstrzygnięta odrębnym postanowieniem .

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tarnowskich Górach stwierdza co następuje: Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późń. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu uzyskania przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera wykazu wydatków, które przesądzają o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. Za koszt uzyskania przychodów można jednak uznać jedynie te wydatki związane z prowadzoną działalnością, które łącznie spełniają następujące warunki:

- pozostają w związku przyczynowo - skutkowym z przychodami,

- nie zostały wymienione w treści art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.,

- ich poniesienie zostało prawidłowo udokumentowane.

Generalnie należy przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Aby wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów należy zatem ocenić jego związek z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz możliwość osiągnięcia przychodu. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu - w okresie ponoszenia kosztów lub w przyszłości. W takim ujęciu kosztami będą zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim. Stosownie do przepisów art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków, z zastrzeżeniem pkt 30, z tytułu kosztów używania, dla potrzeb działalności gospodarczej, samochodów osobowych nie stanowiących składników majątkowych podatnika - w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu dla celów podatnika oraz stawki za jeden kilometr przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra; podatnik jest obowiązany prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu. W myśl przepisu art. 16 ust. 4 cytowanej ustawy ilekroć w ust. 1 jest mowa o stawce za jeden kilometr przebiegu pojazdu, rozumie się przez to stawkę określoną dla samochodów osobowych, uwzględniającą odpowiednio pojemność silnika.

Prokura jako szczególnego rodzaju pełnomocnictwo obejmuje umocowanie do dokonywania wszystkich czynności sądowych i pozasądowych związanych z prowadzeniem jakiegokolwiek przedsiębiorstwa zarobkowego. Należy zaznaczyć, że jedynym warunkiem koniecznym do ważności prokury jest jej ustanowienie przez pisemne oświadczenie organu lub osoby uprawnionej do prowadzenia spraw spółki handlowej . Tak więc koszty ryczałtu wypłacone Prokurentowi z racji pełnionych przez niego funkcji , jak to wynika z podjętej uchwały - mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Artykuł 16 ust. 1 pkt. 38 wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków związanych z dokonywaniem jednostronnych świadczeń na rzecz udziałowców (akcjonariuszy) lub członków spółdzielni nie będących pracownikami w rozumieniu odrębnych przepisów. Przytoczony przepis nie znajduje zastosowania w przypadkach dwustronnie zobowiązujących umów cywilnoprawnych zawieranych między spółką i jej udziałowcem , zgodnie z którymi spółka dokonuje zapłaty tejże osobie za wykonane świadczenia na jej rzecz. Oznacza to, że w przypadku wykonywania pracy przez udziałowca (akcjonariusza) na rzecz spółki w oparciu o umowę cywilnoprawną, która ma na celu osiągnięcie przychodów , wypłacony ryczałt jest kosztem uzyskania przychodów, gdyż nie jest to jednostronne świadczenie.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka prace biurowe , bieżącą obsługę docelowych klientów oraz prace budowlane zleca firmom zewnętrznym. Jeżeli z zawartych umów cywilnoprawnych z przedsiębiorcami wynika obowiązek zwrotu kosztów delegacji podmiotom nie będącym jej pracownikami, to wydatki te, zgodnie z w/w przepisem art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym stanowią koszty uzyskania przychodów.

Biorąc powyższe pod uwagę koszty wypłacanego ryczałtu zgodnie z podjętą uchwałą , będą stanowiły koszt uzyskania przychodów dla wymienionych osób pod warunkiem , że każdorazowo spełniają uregulowania określone w art. 15 ust. 1 ww. ustawy a wypłaty tych kosztów zostały uregulowane w zawartych umowach cywilnoprawnych.

Odnośnie pytania dotyczącego momentu zaliczania w koszty kosztów bezpośrednio związanych z realizacją budowy budynku mieszkalnego tutejszy organ podatkowy wyjaśnia co następuje: Ustawowa definicja kosztów uzyskania przychodów zawarta jest w art. 15 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych , natomiast zasady zaliczania ponoszonych wydatków do kosztów uzyskania przychodów reguluje art.15 ust.4 ustawy o podatku dochodowym. Stosownie do tego przepisu "Koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione".Przytoczony powyżej przepis umożliwia podatnikom zaliczenie danego wydatku do kosztów uzyskania przychodów wyłącznie w roku podatkowym, w którym wystąpił przychód , dla osiągnięcia którego dany wydatek został poniesiony. Zaliczając dany wydatek do kosztów uzyskania przychodów należy każdorazowo zwrócić uwagę czy spełnia wymogi powołanego wyżej art. 15 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i tak np. do kosztów nie zalicza się zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt.28 kosztów reprezentacji i reklamy w części przekraczającej 0,25 % przychodów , chyba , że reklama prowadzona jest w środkach masowego przekazu lub publicznie w inny sposób.

Mają powyższe na uwadze, Naczelnik tut. Urzędu stwierdza , że o ile nie zachodzą ww. przesłanki uzasadniające wyłączenie wydatków z kosztów uzyskania przychodów , stanowisko Spółki przedstawione we wniosku jest prawidłowe .

Ponadto zauważa się ( chociaż moment ustalania przychodu nie był przedmiotem niniejszego zapytania Podatnika ) , że przy ustalaniu momentu przychodu należy kierować się zapisem artykułu 12 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych . Zgodnie z art.12 ust.1 pkt 1 przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne , w tym również różnice kursowe. Na podstawie art. 12 ust. 3 za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Stosownie do treści art. 12 ust. 3a ww. ustawy za datę powstania przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 3 uważa się z zastrzeżeniem ust. 3c i 3d dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:

. wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub

. wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty,

. lub otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.

Wobec powyższego przychód nie powstaje tylko i wyłącznie w momencie wystawienia faktur końcowych odbiorcom mieszkań.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa , niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa , interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj