Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
I USB III/436/33/2/2006/kk
z 22 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I USB III/436/33/2/2006/kk
Data
2006.06.22



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
opodatkowanie
wykreślenie z ewidencji działalności gospodarczej
zaprzestanie wykonywania czynności


Pytanie podatnika
Czy można wyrejestrować się z ewidencji podatników VAT, z uwagi na niewykonywanie czynności opodatkowanych tym podatkiem ?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty działając na podstawie:

  • art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 217 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.),
  • art. 96 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.),

uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 23 marca 2006r., uzupełnionym w dniach 16 i 22 maja 2006r. w zakresie podatku od towarów i usług w kwestii dotyczącej wyrejestrowania prowadzonej przez podatnika działalności z dniem 31 grudnia 2005r.

W dniu 24 marca 2006r. został złożony wniosek z dnia 23 marca 2006r., uzupełniony pismami w dniach 16 i 22 maja 2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku:

Ze stanu faktycznego wynika, że Podatnik w dniu 13 września 2005r. złożył w tutejszym Urzędzie zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług VAT-R. Przedmiotem działalności prowadzonej przez Podatnika jest świadczenie usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 72.20.32-00.00, polegających na opracowaniu oprogramowania komputerowego na zlecenie klienta, któremu jednocześnie przekazywane są prawa autorskie za wynagrodzeniem. Przedmiotowe usługi wykonywane są na podstawie zawartych umów cywilno-prawnych. Zawierane umowy ściśle określają terminy wykonania prac przez podatnika, regulują sprawy opóźnień w wykonaniu i dostarczeniu dzieła jak i płatności. Zgodnie z tymi umowami Pan XX ponosi odpowiedzialność za wykonanie dzieła jedynie przed zamawiającym, który natomiast ponosi odpowiedzialność wobec osób trzecich. Jako wykonawca umowy Podatnik zobowiązany jest dostarczyć zamawiającemu dzieło na nośniku magnetycznym oraz przekazać prawa autorskie do tego dzieła po otrzymaniu wynagrodzenia. Z tytułu wykonania tych prac Pan XX wystawiał faktury od dnia 08 sierpnia 2005r. do 14 lutego 2006r. i od wynagrodzenia płaconego przez zamawiającego naliczał i odprowadzał podatek VAT w okresach kwartalnych. Podatek od praw autorskich odprowadzany jest przez płatnika.

Przychody z praw autorskich - zgodnie ze stwierdzeniem Podatnika - zostały ujęte w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zatem do dnia 01 czerwca 2005r. były przychodem uzyskiwanym z działalności wykonywanej osobiście, do którego odwołuje się art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług i do którego nie miał zastosowania art. 15 ust. 3 tej ustawy.

Zgodnie jednak z nowelizacją ww. ustawy o podatku od towarów i usług, która weszła w życie od 01 czerwca 2005r., z zakresu działania przepisów powyższej ustawy wyłączono honoraria twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych z tytułu przekazania lub udzielenia licencji do praw autorskich lub praw artystycznego wykonania albo ich wykonania (art. 15 ust. 3 pkt 3a), czyli dokładnie to, co jest przedmiotem działalności Podatnika.

W związku z powyższym Pan Władysław Majcher wystąpił z zapytaniem, czy może wyrejestrować się z ewidencji podatników VAT, z uwagi na niewykonywanie czynności opodatkowanych tym podatkiem.

W opinii Podatnika prowadzona działalność nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i w najbliższej przyszłości czynności opodatkowane nie będą wykonywane, a zatem - zdaniem Podatnika - może on zostać wyrejestrowany z ewidencji podatników podatku VAT i złożyć formularz VAT-Z z datą zaprzestania 31 grudnia 2005r.

Stanowisko tutejszego Organu:

Zgodnie z art. 96 ust. 6 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT zaprzestał wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, jest on obowiązany zgłosić zaprzestanie działalności naczelnikowi urzędu skarbowego; zgłoszenie to stanowi dla naczelnika urzędu skarbowego podstawę do wykreślenia podatnika z rejestru jako podatnika VAT.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w dniu 13 września 2005r. złożył Pan zgłoszenie rejestracyjne VAT-R i dokonał Pan rozliczeń w zakresie podatku od towarów i usług traktując tym samym wykonywane przez siebie czynności jako podlegające opodatkowaniu tym podatkiem. Ponadto stwierdza Pan we wniosku, iż w celu naprawienia zaistniałej sytuacji zamierza złożyć formularz VAT-Z z datą zaprzestania wykonywania czynności opodatkowanych 31 grudnia 2005r.

Postanowieniem z dnia 22 czerwca 2006r. znak pisma: I USB III/436/33/2006/KK tutejszy Organ uznał, że wykonywane przez Pana czynności nie stanowią samodzielnie wykonywanej działalności gospodarczej, a zatem nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W związku z tym biorąc pod uwagę wskazany wyżej przepis art. 96 ust. 6 ustawy tutejszy Organ stwierdza, że może Pan zgłosić zaprzestanie wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług składając formularz VAT-Z do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla podatnika, wskazując dzień faktycznego zakończenia wykonywania tych czynności. Brak jest podstaw do uznania - w świetle przedstawionego stanu faktycznego - iż tym dniem jest dzień 31 grudnia 2005r.

Wobec tego stanowisko przedstawione przez Pana w rozpatrywanym wniosku dotyczące powyższej kwestii jest nieprawidłowe.

Ponadto tutejszy Organ informuje także, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ww. ustawy Ordynacja podatkowa przedstawiona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej jego zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może być zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj