Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZD/4061-180/06
z 10 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/4061-180/06
Data
2006.08.10



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
szkolenie pracownicze


Pytanie podatnika
Czy istnieje możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez Spółkę na organizację szkoleń dla pracowników, połączonych ze spotkaniami integracyjnymi?


W dniu 26 lipca 2006r. Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskująca ponosi wydatki na organizację szkoleń połączonych ze spotkaniem integracyjnym dla swoich pracowników z działu sprzedaży. Dotychczas Spółka zorganizowała następujące szkolenia:

    1. W 2005 roku Wnioskująca zorganizowała szkolenie dla swoich pracowników w Turcji. Szkolenie odbyło się w dniach 7 - 14 września 2005r. Program szkolenia obejmował następujące tematy: szkolenie w zakresie nowoczesnych technik sprzedaży, marchandising w praktyce, typologia klienta oraz analiza potrzeb klienta,
    2. W 2005 roku Spółka zorganizowała szkolenie dla swoich pracowników w Łazach. Szkolenie odbyło się w dniach 10 - 12 czerwca 2005r. Program szkolenia obejmował następujące tematy: analiza wyników poszczególnych działów w 2004 roku i pierwszej połowie 2005 roku, Współpraca z klientem drogą do sukcesu, nowości i plany Wnioskodawcy w 2005 roku - II półrocze, podnoszenie standardów sprzedaży,
    3. W 2006 roku Wnioskująca Spółka zorganizowała szkolenie dla swoich pracowników w Dźwirzynie. Szkolenie odbyło się w dniach 23 - 25 czerwca. Program szkolenia obejmował następujące tematy: analiza wyników poszczególnych działów w 2005 roku i w pierwszej połowie 2006 roku, komunikacja z klientem, motywacja w pracy, nowości i plany Spółki w 2006 roku - II półrocze, podnoszenie standardów sprzedaży.

We wszystkich wyżej wymienionych szkoleniach brał udział wyłącznie dział sprzedaży Spółki, tj. przedstawiciele handlowi, koordynatorzy sprzedaży, przedstawiciele od sieci handlowych, kierownicy regionalni, dział marketingu, dział eksportu, dział handlowy - logistyki (wysyłki zamówienia), dział transportu, dział informatyczny, dyrektorzy: generalny i handlowy i szef dystrybucji. W szkoleniach i spotkaniach integracyjnych nie biorą udziału osoby nie mające bezpośredniego wpływu na sprzedaż, i przychody Wnioskującej.

Zasadniczym celem wyżej wymienionych szkoleń było przeszkolenie personelu w zakresie ustalonym programem szkolenia. Drugim, równie ważnym aczkolwiek pobocznym celem szkolenia, był cel integracyjny. W ramach spotkań integracyjnych działu sprzedaży były organizowane zabawy integracyjne, które miały spowodować lepsze poznanie się pracowników Spółki, w założeniu mające procentować lepszą i wydajniejszą pracą w przyszłości, a także wymianą doświadczeń pomiędzy "handlowcami".

Z uwagi na fakt, iż organizacja wyżej opisanych szkoleń, połączonych ze spotkaniem integracyjnym przynosi efekty w postaci ciągle notowanego wzrostu sprzedaży, Wnioskodawca zamierza organizować tego typu szkolenia i spotkania integracyjne również w przyszłości. Organizowane w przyszłości szkolenia i spotkania będą opierały się na tych samych założeniach, na których opierają się dotychczas zorganizowane szkolenia i spotkania integracyjne.

Ponadto, Wnioskodawca wskazuje, iż wydatki związane z organizacją powyższych szkoleń i spotkań integracyjnych Spółka sfinansowała ze środków własnych.

W związku z opisanym powyżej stanem faktycznym, zrodziła się wątpliwość, czy istnieje możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, wydatków poniesionych przez Spółkę na organizację szkoleń dla pracowników, połączonych ze spotkaniami integracyjnymi?

Zdaniem Wnioskodawcy, wydatki na szkolenia połączone ze spotkaniami integracyjnymi mogą być przez Spółkę odniesione bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów.

W opinii Wnioskującej, na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy podatkowej. Przepis art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ustanawia zasadę, od której wyjątki przewidziane są w art. 16 ust. 1 tej ustawy. Ustawodawca taksatywnie wymienia wydatki nie będące kosztem uzyskania przychodu. Spółka podnosi, że w żadnym z postanowień art. 16 wskazanej ustawy określających wprost koszty nie uznawane za koszty uzyskania przychodów, nie mieszczą się wydatki poniesione przez Spółkę. Stwierdzenie to, będące warunkiem dalszej analizy kosztowego charakteru poniesionego wydatku, pozwala przejść do oceny tego wydatku z punktu widzenia art. 15 ust. 1 o podatku dochodowym od osób prawnych. W opinii Wnioskującej, należy w tym miejscu położyć nacisk na sformułowany przez ustawodawcę warunek, iż wydatek musi być poniesiony w celu osiągnięcia przychodów. Ustawodawca - w opinii Wnioskującej - w art. 15 ust. 1 ustawy podatkowej nie wymaga od podatnika, by poniesione przez niego wydatki, które mają być kosztem podatkowym, dało się od razu bezwarunkowo powiązać z osiąganym przychodem. Istotne jest założenie podatnika, oparte na racjonalnych przesłankach, że taki wydatek może przynieść spodziewany rezultat, znaleźć przełożenie na spodziewany przychód. Tak jest w analizowanej sytuacji. Spółka jednocześnie podnosi, iż szkoli pracowników, by zapewnić trwały wzrost i utrzymać wysoki poziom przygotowania merytorycznego personelu do wykonywania stawianych mu zadań. Jednocześnie, rozumie Ona potrzebę ponoszenia kosztu organizacji spotkań integracyjnych. Nowocześnie zarządzane firmy mają bowiem świadomość związku, jaki zachodzi między kosztem organizacji takich spotkań, a zyskiem w postaci otrzymanego w zamian skonsolidowanego, zgranego, umiejącego lepiej ze sobą na co dzień współpracować przy wykonywaniu powierzonych zadań i funkcji personelu. Z tego punktu widzenia utrzymanie najwyższych standardów w zakresie spraw kadrowych Spółki zmusza ją do ponoszenia niezbędnego kosztu tak szkoleń jak i spotkań integracyjnych, pozwalających na uzyskanie spodziewanego efektu w postaci wzrostu wydajności pracy i w konsekwencji wzrostu przychodów Spółki.

Zdaniem Wnioskodawcy - podkreślenia wymaga fakt, iż zespół pracowników, dla których są organizowane szkolenia i spotkania integracyjne ma bezpośredni wpływ na generowane przez Spółkę przychody. Podstawowym przedmiotem działalności Spółki jest bowiem sprzedaż towarów, której wysokość jest uzależniona od sprawnego, zgranego i świadomego swoich zadań zespołu pracowników z działu sprzedaży. To bowiem wyłącznie dział sprzedaży ma wpływ na generowane przez Spółkę przychody i zyski. Zatem, celowe jest ponoszenie wydatków na organizowanie szkoleń i spotkań integracyjnych dla pracowników z działu sprzedaży. Wnioskująca wskazuje także na pewną elastyczność w zakresie zaliczania wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Spółka zdaje sobie sprawę, że ciąży na niej nałożony przez ustawodawcę ciężar dowodu w kwestii wykazania istnienia związku między poniesionymi wydatkami, a spodziewanymi przychodami. Jak była o tym mowa wyżej, wykazanie takiego związku w sposób bezpośredni jest niezwykle trudne. Spółka posiada odpowiednią dokumentację pozwalającą wykazać spodziewane cele np. lista osób uczestniczących w szkoleniach, odpowiedni program szkolenia pracowników, opis zabaw integracyjnych, a także - co w opinii Spółki stanowi element najistotniejszy - może Ona wykazać wzrost sprzedaży poszczególnych przedstawicieli handlowych, wzrost obrotu Spółki analizując poszczególne okresy. Spółka uważa ponadto, że wielokrotnie tak w orzecznictwie jak i w dostępnych pismach organów podatkowych, wskazywano za wystarczające wykazanie istnienia pośredniego związku między poniesionymi wydatkami a spodziewanymi przychodami, by umożliwić podatnikowi zaliczenie tych wydatków do kosztów podatkowych. W opinii Wnioskodawcy, celem spotkań integracyjnych jest niewątpliwie stworzenie dobrej atmosfery i zacieśnienie więzi wśród pracowników przedsiębiorstwa, co w konsekwencji powinno przełożyć się na lepszą pracę firmy.

Zdaniem Spółki, w szczególności należy zaakcentować wagę zwiększenia efektywności pracy pracowników, gdyż w istocie jest to głównym celem zorganizowania i sfinansowania przez Wnioskującą szkoleń i spotkań integracyjnych. Spółka spodziewa się, że poniesione koszty zwrócą się poprzez budowę zespołu ludzi, którzy będą z pożytkiem dla Spółki optymalnie wykorzystywali swój potencjał. Spółka organizując wskazane szkolenia i spotkania integracyjne jest przekonana, że pozwoli to osiągnąć ww. cel w wyniku integracji zespołu, zwiększenia otwartości i zaufania, wzrostu motywacji do pracy, lojalności i zaangażowania w pracę na rzecz Spółki, pozwoli przełamać bariery w komunikacji i współpracy między pracownikami, pozwoli otworzyć się na nowe wyzwania stawiane pracownikom przez Spółkę, w końcu doprowadzi do rozwoju umiejętności radzenia sobie ze stresem. Wszystkie wymienione cele pozwolą, w przekonaniu Wnioskującej, zwiększyć efektywność pracy pracowników, co w konsekwencji będzie prowadzić i - zdaniem Spółki - prowadzi do wzrostu Jej przychodów. Fakt, iż organizowane przez Spółkę szkolenia i spotkania integracyjne w istocie mają wpływ na przychody można zauważyć na podstawie ciągłego wzrostu sprzedaży, na który niewątpliwie wpływ wywiera dział sprzedaży.

Podsumowując, mając na uwadze powyższe, w ocenie Wnioskodawcy, wydatki poniesione przez Spółkę, mają racjonalne uzasadnienie w postaci spodziewanego przełożenia ich kosztu na możliwe do uzyskania i uzyskiwane przychody. Również ewentualne wydatki, które Spółka poniesie w przyszłości na realizację szkoleń i spotkań integracyjnych dla działu sprzedaży będą miały wpływ na osiągane przez Spółkę przychody, dlatego też - zdaniem Wnioskodawcy - wydatki te będą kosztem uzyskania przychodów.

Ustosunkowując się do przedstawionych powyżej kwestii, stwierdza się co następuje:

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Oznacza to, że Podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków, pod warunkiem, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością, a ich poczynienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Wydatki ponoszone przez podatnika muszą być celowe, to znaczy ponoszone być muszą dla uzyskania, zwiększenia przychodów podatkowych.

Zauważyć należy, iż zdefiniowanie celu osiągnięcia przychodu nie może być traktowane jedynie w kategoriach formalnych, ponieważ ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych w przywołanym przepisie art. 15 ust. 1 ww. ustawy, nie wymaga wykazania, że konkretny przychód jest skutkiem poniesienia określonego kosztu. Najwłaściwsza i zgodna z treścią ustawowej regulacji kwalifikacja kosztów uzyskania przychodów powinna brać pod uwagę:

    - przeznaczenie wydatku (jego celowość, zasadność dla funkcjonowania podmiotu), oraz
    - potencjalną możliwość (analizowaną w dacie poniesienia wydatku na podstawie obiektywnych przesłanek) przyczynienia się danego wydatku do osiągnięcia przychodu.

Podkreślić dodatkowo należy, iż adresatami normy prawnej zawartej w art. 15 ust. 1 ustawy podatkowej są podatnicy. To na nich spoczywa ciężar udowodnienia, że wydatki stanowią koszty uzyskania przychodu. Winni oni wykazać, iż w momencie podejmowania decyzji o obciążeniu kosztów podatkowych wydatkiem, mogli obiektywnie zakładać, iż wpłynie on na osiągnięcie przychodów podatkowych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskująca ponosi z własnych środków wydatki na organizację szkoleń połączonych ze spotkaniem integracyjnym dla swoich pracowników z działu sprzedaży. W szkoleniach i spotkaniach integracyjnych nie biorą udziału osoby nie mające bezpośredniego wpływu na sprzedaż i przychody Wnioskującej. Jak informuje Podatnik, zasadniczym celem wyżej wymienionych szkoleń było przeszkolenie personelu w zakresie ustalonym programem szkolenia. Drugim, równie ważnym aczkolwiek pobocznym celem szkolenia, był cel integracyjny. W ramach spotkań integracyjnych działu sprzedaży były organizowane zabawy integracyjne, które miały spowodować lepsze poznanie się pracowników Spółki, w założeniu mające procentować lepszą i wydajniejszą pracą w przyszłości, a także wymianą doświadczeń pomiędzy "handlowcami". Wnioskująca podnosi, iż posiada odpowiednią dokumentację pozwalającą wykazać spodziewane cele np. lista osób uczestniczących w szkoleniach, odpowiedni program szkolenia pracowników, opis zabaw integracyjnych, a także - co w opinii Spółki stanowi element najistotniejszy - może Ona wykazać wzrost sprzedaży poszczególnych przedstawicieli handlowych, wzrost obrotu Spółki analizując poszczególne okresy.

W świetle przywołanej powyżej argumentacji Wnioskodawcy - w przekonaniu organu podatkowego - zasadnym jest uznanie, iż wydatki na organizację szkoleń połączonych ze spotkaniem integracyjnym dla pracowników z działu sprzedaży stanowią (w związku z treścią art. 15 ust. 1 ustawy) koszt uzyskania przychodu, związany z funkcjonowaniem Firmy, dotyczący całokształtu działalności Podatnika, pośrednio związany z osiągnięciem przychodów, a jednocześnie nieujęty w katalogu negatywnym art. 16 ust. 1 ustawy podatkowej.

Wnioskodawca podnosi, iż organizacja wyżej opisanych szkoleń, połączonych ze spotkaniem integracyjnym przynosi efekty w postaci ciągle notowanego wzrostu sprzedaży. Zatem, w opinii organu podatkowego, bezzasadne - w przedstawionych okolicznościach faktycznych - byłoby postawienie tezy, iż wskazywany przez Podatnika wzrost sprzedaży jest wyłącznie skutkiem uczestnictwa pracowników działu sprzedaży w szkoleniach sensu stricto, bez wpływu zaś na ten stan rzeczy pozostaje uczestnictwo pracowników działu sprzedaży w spotkaniach integracyjnych.

W przedmiotowej interpretacji organ podatkowy ustosunkowuje się wyłącznie do argumentacji zawartej w wystąpieniu Wnioskującej, bowiem regulacje art. 14a-d ustawy Ordynacja Podatkowa nie przewidują prowadzenia postępowania dowodowego w sprawach o interpretację przepisów prawa podatkowego.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj