Interpretacja Izby Skarbowej w Opolu
PDII-43071/2/AS/06
z 23 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDII-43071/2/AS/06
Data
2006.08.23



Autor
Izba Skarbowa w Opolu


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
podatek od czynności cywilnoprawnych
sprzedaż
zwolnienie


Pytanie podatnika
Dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu sprzedaży.


DECYZJA

Działając na podstawie art. 14b § 5 i art. 233 § 1 pkt 1, w związku z art. 239, ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz.U. z 2005r. nr 8, poz. 60 ze zm. ), Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu - po rozpoznaniu zażalenia na postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu z dnia 06 czerwca 2006r. nr PM-436/3/06, którym udzielono interpretacji z zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu sprzedaży - utrzymuje w mocy rozstrzygnięcie organu podatkowego I instancji.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 10 marca 2006r., uzupełnionym w dniu 28 marca br., podatnicy zwrócili się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 09 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych ( Dz.U. nr 86, poz. 959 ze zm. ).We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:Po uzyskaniu zgody Wspólnoty Mieszkaniowej podatnicy zaadaptowali na cele mieszkaniowe - z własnych środków pieniężnych - należący do części wspólnych w nieruchomości budynkowej - strych. Obecnie zamierzają wykupić powstałe mieszkanie na własność. Członkami Wspólnoty Mieszkaniowej są: dwie osoby fizyczne ( udziały w częściach wspólnych nieruchomości budynkowej wynoszą 6,76 i 7,26 ) oraz Gmina ( udział 85,98 ).
Pytanie podatników dotyczyło zastosowania w przedmiotowej sprawie wyłączenia przedmiotowej umowy sprzedaży spod opodatkowania, na podstawie art. 2 pkt 1 lit.g ustawy z dnia 09 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych ( Dz.U. z 2005r. nr 41, poz. 399 ze zm. ), który stanowi, iż podatkowi nie podlegają czynności cywilnoprawne w sprawach podlegających przepisom o gospodarce nieruchomościami. Zdaniem podatników, stosownie do uregulowań tego przepisu, część lokalu mieszkalnego odpowiadająca Gminie powinna być zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych.
Pogląd ten zrodził konieczność wyjaśnienia czy przy zawieraniu tego rodzaju umowy Gmina występuje jako właściciel sprzedający zasób mieszkaniowy Gminy O. ( w ramach gospodarki nieruchomościami ) czy też jako współwłaściciel lokalu - członek Wspólnoty Mieszkaniowej sprzedającej część nieruchomości wspólnej ( strych zaadaptowany na mieszkanie ). O informację w tej sprawie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu zwrócił się do Urzędu Miasta pismem z dnia 30 maja 2006r. Z wyjaśnienia udzielonego przez Urząd Miasta w piśmie z dnia 01 czerwca 2006r. wynikało jednoznacznie, iż w związku z tym, że przedmiotem sprzedaży będą części wspólne nieruchomości nie stanowiącej zasobu mieszkaniowego Gminy, sprzedaż dokonana zostanie na podstawie przepisów ustawy o własności lokali a Gmina będzie w niej uczestniczyła jako członek Wspólnoty Mieszkaniowej.
Postanowieniem z dnia 06 czerwca 2006r. nr PM-436/3/06 Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, uznał zatem, iż przedstawione przez podatników w oparciu o cyt. przepis stanowisko nie jest prawidłowe. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ podatkowy I instancji stwierdził, że ten przepis ustawy miałby zastosowanie w sytuacji, gdyby zakup nieruchomości nastąpił tylko od Gminy jako właściciela nieruchomości budynkowej. W przedmiotowej sprawie natomiast, kupnem będą objęte części wspólne nieruchomości należące do Wspólnoty Mieszkaniowej, której Gmina jest członkiem.
Nie zgadzając się z powyższą interpretacją, pismem z dnia 14 czerwca 2006r., podatnicy złożyli zażalenie, wnosząc o zmianę postanowienia i orzeczenie o zgodności swojego stanowiska z przepisami prawa. Ponownie stwierdzili, że podatek od czynności cywilnoprawnych nie powinien być pobierany od transakcji dotyczącej sprzedaży części nieruchomości należącej do gminy, zgodnie bowiem z art. 2 pkt 1 lit.g ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają opodatkowaniu umowy podlegające przepisom o gospodarce nieruchomościami. Zwracając uwagę na uregulowania art. 10 pkt 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami ( Dz.U. z 2004r. nr 261, poz. 2603 ze zm. ), zgodnie z którym jeżeli nieruchomość jest przedmiotem współwłasności Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego i osób trzecich, przepisy działu II ustawy ( "Gospodarowanie nieruchomościami stanowiącymi własność Skarbu Państwa oraz własność jednostki samorządu terytorialnego" ) stosuje się wyłącznie do gospodarowania udziału Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego w tej nieruchomości, podatnicy podkreślili, że ich zdaniem sprzedaż udziału w nieruchomości będzie podlegać reżimowi ustawy o gospodarce nieruchomościami, a więc w tej części winno mieć zastosowanie wyłączenie spod opodatkowania.

Rozpatrując sprawę na skutek wniesionego zażalenia Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu zważył co następuje:

Aby można było rozstrzygnąć kwestię opodatkowania bądź nie podatkiem od czynności cywilnoprawnych niezbędne jest przede wszystkim ustalenie, czy czynność sprzedaży mieszkania zaadaptowanego ze strychu, stanowiącego część wspólną nieruchomości, zostanie zawarta - po stronie sprzedającej - przez Wspólnotę Mieszkaniową jako jeden podmiot prawa ( tzw. ułomną osobę prawną ) czy też przez poszczególnych współwłaścicieli części wspólnych tworzących Wspólnotę, rozporządzających w ten sposób swoim udziałem w częściach wspólnych utworzonej nieruchomości lokalowej ( art. 198 kodeksu cywilnego ), do czego skłaniają się podatnicy w swoim zapytaniu.
W ocenie tut. organu w przedstawionym stanie faktycznym dojdzie do zawarcia umowy sprzedaży pomiędzy Wspólnotą Mieszkaniową traktowaną jako samodzielny podmiot prawa a nabywcą nieruchomości lokalowej czyli podatnikami. Powyższe stanowisko wynika z uregulowań art. 6 ustawy z dnia 24 czerwca 1994r. O własności lokali ( Dz.U. z 2000r. Nr 80, poz. 903 ze zm. ), zgodnie z którym wspólnota mieszkaniowa - tworzona przez ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości - może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Innymi słowy wspólnota mieszkaniowa jako całość traktowana jest jako jeden podmiot prawa, tzw. ułomna osoba prawna, posiadający zdolność prawną i zdolność sądową. Nie można więc czynności sprzedaży przedmiotowego lokalu mieszkalnego, stanowiącego do momentu sprzedaży część wspólną wszystkich członków wspólnoty mieszkaniowej, podzielić na czynność dokonaną przez Gminę - i w związku z tym korzystającą z wyłączenia spod opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 1 lit.g ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz czynność dokonaną przez pozostałych członków Wspólnoty, opodatkowaną na zasadach ogólnych. W sprawie zostanie bowiem zawarta jedna umowa sprzedaży, której stroną sprzedającą będzie Wspólnota Mieszkaniowa; Gmina wystąpi jako członek tej Wspólnoty, nie zaś jako strona sprzedająca swój zasób mieszkaniowy. Za prawidłowością zajętego przez Naczelnika Urzędu Skarbowego stanowiska przemawia również fakt, iż nieruchomość, którą zamierzają podatnicy kupić nie wchodzi w skład gminnego zasobu nieruchomości, a zatem nie mają w stosunku do niej zastosowania przepisy art. 25 ust. 1 i 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami.
Powyższe oznacza, że nie ma zastosowania w przedstawionym stanie faktycznym art. 2 pkt 1 lit.g ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, a umowa sprzedaży podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jednocześnie jednak Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu zwraca uwagę na inne wyłączenie spod opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych uregulowane w art. 2 pkt 4 ustawy. Zgodnie z tym przepisem nie podlegają temu podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego. Innymi słowy, jeżeli strona sprzedająca nieruchomość z tytułu tej umowy będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług to zawarta umowa sprzedaży zostanie wyłączona spod opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Biorąc pod uwagę powyższe Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu potwierdza prawidłowość udzielonej zaskarżonym postanowieniem interpretacji przepisów prawa z zakresu podatku od czynności cywilnoprawnych i orzeka jak w sentencji.Jednocześnie Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu informuje, że niniejsza decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i zażaleniu oraz obowiązującego stanu prawnego na dzień zaistnienia przedmiotowego zdarzenia.
Decyzja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu zmiany przepisów prawnych.

Decyzja jest ostateczna w administracyjnym toku instancji. Na decyzję służy prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu. Zgodnie z art. 53 § 1 , art. 54 § 1 i art. 57 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ( Dz. U. Nr 153, poz. 1270) skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu w terminie 30 dni od dnia doręczenia decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj