Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/wp/436/530/12/06/jk
z 21 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/wp/436/530/12/06/jk
Data
2006.04.21



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
cash-pooling
czynności cywilnoprawne


Pytanie podatnika
1. Czy dokonywane na podstawie przedmiotowej umowy transfery pieniężne będą podlegać w Polsce opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z ustawą z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, póz. 959 ze zm.)?
2. Według jakiej stawki podatku od czynności cywilnoprawnych podlegać będą opodatkowaniu transfery pieniężne dokonywane przez ... na rzecz ... ?
3. Według jakiej stawki podatku od czynności cywilnoprawnych podlegać będą opodatkowaniu transfery pieniężne dokonywane przez ... na rzecz ....L?


Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku ... z dnia 24 stycznia 2006 r.(data wpływu do III MUS : 9 marca 2006 r.) żądającego udzielenia pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz. z 2005r. Nr 41, poz. 399 z późn. zm.) w zakresie dotyczącym opodatkowania umów cash poolingu.Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest nieprawidłowe.


Uzasadnienie


Firma przedstawiła następujący stan faktyczny : Spółka należy do ogólnoświatowej grupy kapitałowej W celu optymalizacji zarządzania płynnością finansową oraz kosztami finansowymi..., rozważa się włączenie Spółki do grupowego systemu tzw. cash-poolingu. Włączenie do tej struktury wiązałoby się z zawarciem przez... umowy Manual Cash Pool Agreement (umowy o wspólnym zarządzaniu płynnością finansową, dalej: Umowa) z firmą . fIRMA jest 100% udziałowcem ... Umowa zostałaby zawarta na czas nieokreślony. Umowa będzie zawarta poza granicami Polski.Umowa ta przewidywałaby, iż w ramach zarządzania płynnością finansową Spółki salda na rachunkach... byłyby faktycznie przenoszone na wydzielone specjalnie na ten cel rachunki bankowe. Rachunki te zostałby utworzone przez .... Należy zaznaczyć, iż .... pełniłby w tym przypadku rolę podmiotu zarządzającego i jednostki nadzorującej strukturę cash-poolingu w zakresie wszystkich wybranych kont, walut i krajów. W szczególności, .... zobowiązana będzie zapewnić, że wartość pozyskanych w ramach struktury cash-poolingu środków finansowych przez ... nie przekroczy ustalonego limitu kredytowego.
Wspomniane powyżej transfery dokonywane byłyby raz na tydzień. W określonym dniu tygodnia ogólna kwota salda z wszystkich zintegrowanych kont ... będzie przekazywana na celowe rachunki ... (wyrównawcze salda kredytowe). W przypadku ujemnego salda na kontach ... określona kwota będzie przekazywana przez .... na zintegrowane konta bankowe .... (wyrównawcze salda debetowe).Przekazanie sald kont bankowych rodzić będzie pomiędzy spółkami holdingu wierzytelności lub zobowiązania, które będą podstawą naliczania odsetek. Kwota odsetek ustalana będzie na warunkach rynkowych na podstawie referencyjnej stopy procentowej dla rynku międzybankowego - WIBOR. W przypadku należności ... wobec ... stopa oprocentowania naliczana byłaby poprzez pomniejszenie obowiązującej w danym momencie stawki WIBOR o właściwą marżę. Marża ta uwzględniać będzie również opłatę dla .... z tytułu utrzymania struktury cash-poolingu. Z kolei, w odniesieniu do zobowiązań ... wobec ... stopa procentowa ustalana będzie poprzez dodanie odpowiedniej marży do obowiązującej w danym momencie stawki WIBOR. Marża ta również uwzględniać będzie również opłatę dla .... z tytułu utrzymania struktury cash-poolingu.
Rozliczenie odsetek dokonywane byłoby przez ... na bazie miesięcznej. .... zostanie uznana lub obciążona kwotą odsetek na podstawie noty wystawionej przez ..... Nie będzie dokonywana efektywna zapłata odsetek. Odsetki zostaną włączone do salda wierzytelności lub zobowiązań w ramach struktury cash-poolingu.
W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym Spółka postawiła następujące pytania :
1. Czy dokonywane na podstawie przedmiotowej umowy transfery pieniężne będą podlegać w Polsce opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z ustawą z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, póz. 959 ze zm.)?
2. Według jakiej stawki podatku od czynności cywilnoprawnych podlegać będą Opodatkowaniu transfery pieniężne dokonywane przez ... na rzecz ... ?
3. Według jakiej stawki podatku od czynności cywilnoprawnych podlegać będą opodatkowaniu transfery pieniężne dokonywane przez ... na rzecz ...?

Zdaniem Spółki:
1. Zgodnie z przepisem art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy o pcc podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy pożyczki. Ustawa o pcc nie zawiera definicji umowy pożyczki. Wobec tego należy posiłkować się definicją "pożyczki" zawartą w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16 poz. 23 ze zm.), zwaną dalej Kc. W myśl art. 720 § 1 Kc przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego pożyczkę określoną ilość pieniędzy, albo rzeczy oznaczonych co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.
W ramach realizacji umowy pomiędzy .... i .... dochodziłoby do faktycznego przekazania środków pieniężnych pomiędzy tymi podmiotami. W rezultacie, nastąpiłoby do przeniesienia własności tych środków. Konsekwentnie należy uznać, iż w przedmiotowej sytuacji .... i.... udzielałyby sobie wzajemnych pożyczek. Rozliczenie tych pożyczek następowałoby poprzez rozliczenie z wzajemnymi wierzytelnościami i zobowiązaniami w ramach struktury cash-poolingu.
Istotą pożyczki jest, że pożyczona kwota musi być zwrócona. Fakt, iż Umowa dotycząca włączenia SP PL do struktury cash-poolingu zawarta została na czas nieokreślony (a zatem również termin ostatecznego zwrotu udzielonych pożyczek jest nieokreślony) nie ma wpływu na kwalifikację prawną dokonywanych transakcji. Brak w Umowie określenia terminu zwrotu pożyczek nie czyni tej umowy nieważną, ani też nie kwalifikuje jej do innego rodzaju umów cywilnoprawnych. Zgodnie bowiem z art. 723 k.c. jeżeli termin pożyczki nie jest oznaczony dłużnik obowiązany jest zwrócić pożyczkę w ciągu sześciu tygodni po wypowiedzeniu przez dającego pożyczkę.
Mając na uwadze powyższe, skoro transfery środków pieniężnych dokonywane na podstawie zawartej pomiędzy .... i ..... Umowy zakwalifikowane powinny być jako umowy pożyczki, podlegać one będą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Należy przy tym zauważyć, iż zgodnie z art. 1 ust. 4 ustawy o pcc, dana czynność cywilnoprawna podlega podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są:
1) rzeczy znajdujące się na terytorium Polski lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Polski;
2) rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Polski i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Polski.
W przypadku transferów środków pieniężnych znajdujących się na rachunkach bankowych .... w Polsce na rzecz ....., podlegać one będą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z dyspozycją przepisu art. 1 ust. 4 pkt 1 ustawy o pcc. Z kolei, w przypadku transferów dokonywanych przez .... na rzecz ...., nie będą one podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w Polsce pod warunkiem, że transfer dotyczyć będzie środków pieniężnych znajdujących się poza granicami Polski i umowa dotycząca włączenia .... do struktury cash-poolingu (będąca podstawą dokonywania transferów) zawarta została poza granicami Polski.
Wszystkie inne transfery dokonywane przez .... na rzecz ...., które nie spełniają tych warunków podlegać będą w Polsce opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, jako umowy pożyczki.
2. Stawki podatku od czynności cywilnoprawnychZdaniem Spółki, transfery pieniężne dokonywane w ramach struktury cash-poolingu przez .... na rzecz ... podlegać będą opodatkowaniu w Polsce podatkiem od czynności cywilnoprawnych wg stawki 2 % od wysokości dokonywanego transferu. Wysokość tej stawki wynika bezpośrednio z treści przepisu art. 7 ust. 1 pkt 4 ustawy o pcc.Transfery pieniężne dokonywane przez ... na rzecz ..., które nie spełniają warunków dla wyłączenia ich z opodatkowania w Polsce, podlegałyby również co do zasady opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych wg stawki 2 % od wysokości dokonywanego transferu. Niemniej jednak, skoro transfery te zakwalifikowane jako umowy pożyczki dokonywane byłyby przez udziałowca ...., korzystają one ze zwolnienia z podatku na podstawie przepisu art. 9 pkt 10 lit. h) ustawy o pcc. Przepis tego artykułu jednoznacznie stwierdza, iż zwalnia się z podatku pożyczki udzielane przez wspólnika (akcjonariusza) spółce kapitałowej.
Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest nieprawidłowe.

W ocenie Spółki, dokonywanie transferów pieniężnych pomiędzy ... i .... w ramach struktury cash - poolingu powinno być traktowane jako świadczenie usług w myśl ustawy o VAT. Czynności te są ściśle związane z zarządzaniem płynnością finansową oraz kosztami finansowymi działalności ... i wiążą się z zapłatą odpowiedniego wynagrodzenia w postaci odsetek.
Zdaniem Podatnika dokonywane transfery pieniężne pomiędzy spółkami holdingu w ramach grupowego systemu cash - poolingu stanowią usługi pośrednictwa finansowego, sklasyfikowane wg PKWiU do grupowania 65.23.10-00.00 - usługi pośrednictwa finansowego gdzie indziej nie sklasyfikowane.
Postanowieniem nr 1473/WV/443/530/42/2006/HZ z dnia 21 kwietnia 2006r Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu uznał co następuje:
- Usługi  finansowe  określone  zostały  w sekcji  J  PKWiU,  pod nazwą "usługipośrednictwa finansowego".Zgodnie z przepisem zawartym w art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Pod poz. 3 załącznika nr 4 jako usługi korzystające ze zwolnienia od podatku wymieniono usługi pośrednictwa finansowego sklasyfikowane w PKWiU w sekcji J ex (65-67), z wyłączeniem:
1. działalności lombardów (z wyjątkiem usług świadczonych przez banki),
2. usług polegających na oddaniu w odpłatne użytkowanie rzeczy ruchomej,
3. usług doradztwa finansowego (PKWiU ex 67.13.10-00.20),
4. usług doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10-00.20, -00.30), z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzec zakładu ubezpieczeń,
5. usług ściągania długów i faktoringu
6. usług zarządzania akcjami, udziałami w spółkach lub związkach, obligacjami i innymi rodzajami papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy o podatku od towarów i usług
7. usług przechowywania akcji, udziałów w spółkach lub związkach, obligacji i innych rodzajów papierów wartościowych z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy.
8. transakcji dotyczących dokumentów ustanawiających tytuł własności
9. transakcji dotyczących praw w odniesieniu do nieruchomości.
W/w usługi podlegają opodatkowaniu w/g stawki 22%, a pozostałe usługi pośrednictwa finansowego sklasyfikowane w sekcji Jex (65-67) korzystają ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Mając na uwadze powyższe, wymienione przez Spółkę usługi, na podstawieart. 43 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy w związku z pozycją 3 do załącznika Nr 4 do ustawy o VAT są zwolnione od podatku od towarów i usług.
Zgodnie z treścią art.2 ust.4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2000 r.Nr 86, poz. 959 z późn. zm.) podatkowi od czynności cywilnoprawnych nie podlegają czynności cywilnoprawnej jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.
Wobec powyższego umowy cash pooling jako zwolnione z podatku od towarów i usług nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych
Biorąc pod uwagę powyższe wyjaśnienie pytanie nr 2 i 3 jest bezprzedmiotowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj