Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Częstochowie
DUS-PDP-423-11/06
z 19 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DUS-PDP-423-11/06
Data
2006.09.19



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Częstochowie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
nieodpłatne świadczenie usług
podstawa opodatkowania
przychód


Pytanie podatnika
czy usługi świadczone bezpłatnie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej stanowią przychód podatkowy po stronie usługodawcy?


Stan faktyczny : Spółka "WPI ..... " zamierza w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej przygotować własną bazę informacyjną obiektów usługowych dla turystów. Będą to takie obiekty jak : hotele, motele, kwatery prywatne, restauracje, kina, teatry, muzea, sanatoria itp. Prezentacja obiektu będzie podzielona na wersję:- bezpłatną - informacyjną- płatną w formie abonamentu - informacyjno-reklamową.

W wersji bezpłatnej spółka zamierza umieścić takie informacje jak:- nazwa obiektu- miejscowość- krótki opis (treść tego pola będzie akceptowana przez pracowników firmy przed jego wyświetleniem na stronie www., opis będzie zawierał tylko treści informacyjne, nie będzie akceptowana treść zawierająca słowa wskazujące na promocję obiektu np. w pięknym otoczeniu)- 1 małe zdjęcie- kontakt do osoby odpowiedzialnej za wpis: telefon, e-mail, komunikatory internetowe, adres korespondencyjny (informacja tylko dla pracowników "WPI .... " , która nie będzie się wyświetlała na stronie www.)- dodatkowo do bazy będą mogły być dopisane informacje z części płatnej abonamentowo, lecz nie będą się one ukazywały na stronie www.; dopisanie tych dodatkowych informacji ma pozwolić na ukazanie danemu obiektowi atrakcyjności wersji płatnej.

    Obiekt dopisany do wersji bezpłatnej będzie można wyszukać w wyszukiwarce pod nazwą miejscowości oraz poda nazwą regionu, w którym się znajduje, w bezpłatnej części na stronie www. będą pojawiały się tylko informacje ogólnodostępne.W wersji płatnej spółka zamierza umieścić takie informacje jak: - nazwa obiektu- adres obiektu- nr telefonu obiektu- www. obiektu- miejscowość- krótki opis (treść tego pola będzie akceptowana przez pracowników firmy przed jego wyświetleniem na stronie www.)- 5 zdjęć (miniaturka i 4 większe zdjęcia o określonym formacie)- szczegóły dotyczące zakwaterowania, rekreacji, ofert specjalnych, zniżek- cennik usług (noclegów, zabiegów, posiłków itp.)- informacje na temat lokalizacji i dojazdu do obiektu - informacje na temat rezerwacji on-line, dzięki którym potencjalny turysta będzie mógł zarezerwować nocleg lub salę w obiekcie i tp.- Kontakt do osoby odpowiedzialnej za wpis - telefon, e-mail, komunikatory internetowe, adres korespondencyjny.

Oprócz dwóch ostatnich podpunktów wszystkie dane będą wyświetlały się na stronie www. Obiekty te będą dopisane do wyszukiwarki i będzie je można znaleźć pod nazwą miejscowości lub regionu. Dodatkowo będą się one wyświetlały przy innych obiektach danego regionu.Stanowisko Strony : Przez nieodpłatne świadczenie należy rozumieć te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze, których skutkiem jest nieodpłatne przysporzenie majątku tej osobie, mające konkretny wymiar finansowy. O nieodpłatnym świadczeniu można mówić, jeżeli usługi identyczne, które otrzymał podatnik niektórym odbiorcom są świadczone nieodpłatnie, innym zaś odpłatnie. Mając na względzie treść przepisu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych należy stwierdzić, że firma "WPI ...." nie świadczy tego typu usług. Dla wszystkich zainteresowanych pierwszy etap usług świadczonych przez "WPI .... " ma charakter bezpłatny, drugi etap ten szczegółowy ma już charakter płatny. Dlatego, zdaniem wnoszącego wniosek, w przypadku świadczenia bezpłatnie tego typu usług nie można mówić o tym, że będą one rodziły powstanie obowiązku podatkowego, zarówno po stronie usługodawcy jak i usługobiorcy.

Stanowisko organu : W niniejszej sprawie występujący z zapytaniem podatnik zwrócił się o wyjaśnienie, czy usługi świadczone bezpłatnie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie przygotowania bazy informacyjnej obiektów usługowych dla turystów stanowią przychód podatkowy po stronie usługodawcy jak i usługobiorcy. Na tak zadane pytanie odpowiedzią merytoryczną mogą zostać objęte skutki prawne takich czynności po stronie Spółki. Interpretacja nie może natomiast obejmować skutków prawnych takich nieodpłatnych usług po stronie usługobiorców, gdyż nie jest to już indywidualna sprawa podatnika lecz osób trzecich.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego wynika z niego, że opracowana przez podatnika własna internetowa baza informacyjna obiektów usługowych dla turystów zostanie podzielona na wersja bezpłatną - informacyjną oraz płatną w formie abonamentu - informacyjno-reklamową. Wątpliwości budzi to, czy z tytułu udostępniania przez podatnika nieodpłatnie informacji o obiektach turystycznych, u podatnika tj. w spółce powstanie dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Rodzaje przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych wymienia art. 12 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 54 poz. 654 z późn. zm.), przy uwzględnieniu postanowień art. 13 i art. 14 tej ustawy. Nie jest to wyliczenie wyczerpujące. Wśród przychodów podlegających opodatkowaniu wymienione zostały także nieodpłatne świadczenia. W praktyce i orzecznictwie przyjęta została definicja, iż przez nieodpłatne świadczenia należy rozumieć te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób prawnych, których skutkiem jest nieodpłatne tj. niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu przysporzenie majątku tej osoby mające konkretny wymiar finansowy. Inaczej ujmując - nieodpłatnym świadczeniem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu. W opisanym przez podatnika przypadku podatnik świadczyć ma nieodpłatnie usługi polegające na opracowaniu własnej bazy danych obiektów turystycznych (usługowych), z której w zakresie informacyjnym korzystać ma bliżej nieoznaczony krąg odbiorców. Jeżeli taki sposób postępowania podatnika będzie stosowany do wszystkich podmiotów, za świadczenie takich usług (umieszczanie danych informacyjnych) podatnik nie będzie uzyskiwał od nich żadnych przychodów, u podatnika z tytułu świadczeń nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Nie można bowiem ustalić wartości nieodpłatnych świadczeń w oparciu o art. 12 ust. 6 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jak stanowi art. 14 a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta maja obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14 a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie. Zgodnie z art. 14 a § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj