Interpretacja Urzędu Skarbowego w Puławach
U.S.IV-406/17/2006/VAT
z 15 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
U.S.IV-406/17/2006/VAT
Data
2006.09.15



Autor
Urząd Skarbowy w Puławach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
lokal użytkowy
miejsce parkingowe
miejsce postojowe
opodatkowanie zaliczek
spółdzielnie mieszkaniowe
towar używany
wkład do spółdzielni mieszkaniowej


Pytanie podatnika
Czy w opisanym stanie faktycznym podlegają opodatkowaniu przez spółdzielnię mieszkaniową 1) zaliczki na poczet wkładu budowlanego (raty) wnoszone na podstawie umowy zobowiązującej do ustanowienia (zawarcia umowy o ustanowienie) spółdzielczego własnościowego prawa do miejsca postojowego (parkingowego), 2) ustanowienie własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego (pomieszczenia gospodarczego) spełniającego kryterium towaru używanego.


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. z późn. zm.), udzielając interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie:

1) opodatkowania podatkiem od towarów i usług przez spółdzielnię mieszkaniową zaliczek na poczet wkładu budowlanego (rat) wnoszonych na podstawie umowy zobowiązującej do ustanowienia (zawarcia umowy o ustanowienie) spółdzielczego własnościowego prawa do miejsca postojowego (parkingowego),

2) opodatkowania podatkiem od towarów i usług ustanowienia własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego (pomieszczenia gospodarczego) spełniającego kryterium towaru używanego,

w indywidualnej sprawie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Puławach postanawia uznać za nieprawidłowe stanowisko strony w sprawie 1) i uznać za prawidłowe w sprawie 2) przedstawione we wniosku z dnia 06.07.2006 r., złożonym 06.07.2006 r. i uzupełnionym w dniu 14.09.2006 r.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny i stanowisko podatnika w sprawie:

1) Spółdzielnia mieszkaniowa w grudniu 2001 r oddała do użytku blok mieszkalno-usługowy wraz z miejscami postojowymi usytuowanymi w podziemiach budynku. Spółdzielnia zawiera umowy zobowiązujące ją do ustanowienia (zawarcia umowy o ustanowienie) na rzecz drugiej strony spółdzielczego własnościowego prawa do miejsca postojowego (parkingowego) po wpłaceniu przez drugą stronę wkładu budowlanego. Na mocy tych umów druga strona zobowiązuje się do zapłaty wkładu budowlanego w określonych w niej ratach (wpłat zaliczkowych na poczet wkładu budowlanego) i przystąpienia w poczet członków spółdzielni. Spółdzielnia odprowadza od tych wpłat zaliczkowych na poczet wkładu budowlanego (rat) podatek od towarów i usług w stawce 22%. Następnie po wniesieniu wymaganej kwoty wkładu budowlanego (zapłacie wszystkich rat) zostanie ustanowione spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu (miejsca postojowego, parkingowego). Od dnia 01.01.2007 r. w/w budynek wraz z miejscami postojowymi będzie spełniał kryteria towaru używanego na gruncie art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług, a spółdzielni nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług od nabyć związanych z w/w budynkiem i miejscami postojowymi.Pytanie podatnika dotyczy tego, czy od przedmiotowych wpłat zaliczkowych (rat) wnoszonych w dalszym ciągu od dnia 01.01.2007 r., a więc od dnia w którym w/w budynek będzie spełniał kryterium towaru używanego, należy odprowadzać podatek od towarów i usług, czy też będą one zwolnione oraz, czy od przedmiotowych rat wnoszonych po raz pierwszy od dnia 01.01.2007 r. należy pobierać podatek od towarów i usług, czy też będą one zwolnione. Zdaniem podatnika przedmiotowe wpłaty zaliczkowe (raty) wnoszone od dnia 01.01.2007 r. korzystają ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 2 ustawy o podatku od towarów i usług jako że będą dotyczyć towarów używanych.

2) Spółdzielnia mieszkaniowa ustanawia własnościowe spółdzielcze prawo do pomieszczeń gospodarczych, które spełniają kryteria towaru używanego i nie zna przeznaczenia tych adaptowanych pomieszczeń, a spółdzielni nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług od nabyć związanych tymi pomieszczeniami oraz nie ponosiła ona nakładów na ulepszenie o którym mowa w art. 43 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług.Pytanie podatnika dotyczy tego, czy w/w ustanowienie stanowi dostawę towaru i czy wobec tego należy je opodatkować podatkiem od towarów i usług. Zdaniem podatnika, ponieważ ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego stanowi dostawę w rozumieniu art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku od towarów i usług, to dotyczą towaru używanego na gruncie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, ustanowienie to korzysta ze zwolnienia z podatku od towarów i usług

Stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego:

W sprawie 1) należy stwierdzić:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jednolity: Dz.U.Nr 54, poz. 535 z 2005 r. z późn. zm.), zwanej dalej ustawą VAT, opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast towarami, w myśl art. 2 pkt 6 ustawy VAT, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Z kolei, zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy VAT przez dostawę towarów, o której mowa w w/w art. 5 ust. ust.1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego. Zgodnie z art. 19 ust. 15 ustawy VAT w związku z ust. 13 pkt 10 tegoż artykułu, z chwilą otrzymania całości lub części wkładu budowlanego lub mieszkaniowego nie później jednak niż z chwilą ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, obowiązek podatkowy powstaje w tej części.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy VAT, zwolnieniu od podatku od towarów i usług poddano dostawę towarów używanych, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków, budowli i ich części będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobym charakterze. Definicja towarów używanych dla potrzeb podatku od towarów i usług zawarta jest w w art. 43 ust. 2 ustawy VAT, który stanowi, że przez towary używane rozumie się budynki i budowle lub ich części, jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat oraz pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej 5 lat.

Z kolei art. 43 ust. 6 ustawy VAT wprowadza ograniczenie w zwolnieniu od opodatkowania dostawy, polegające na tym, że w/w zwolnienia nie stosuje się do dostaw towarów używanych, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków oraz użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Z analizy powyższych przepisów wynika, że podstawowym warunkiem skorzystania ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy VAT jest dokonanie czynności dostawy towarów w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 i art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy VAT (w tym czynności dostawy towarów, które są przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub umowy o podobnym charakterze). Analiza pozostałych elementów zwolnienia od podatku na gruncie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy VAT uzależniona więc od tego czy nastąpiła dostawa towaru. Ponieważ w przedmiotowej sprawie nie dochodzi do realizacji dostawy towarów, a ma miejsce wpłata zaliczek na poczet wkładu budowlanego (rat), co zgodnie z zawartą umową, w przyszłości (po zapłacie całości wkładu budowlanego i przyjęciu drugiej strony umowy w poczet członków spółdzielni) doprowadzi do realizacji dostawy poprzez ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego (miejsca parkingowego), to spółdzielnia nie może skorzystać z przedmiotowego zwolnienia nie zależnie od tego, czy zaliczkowe wpłaty na poczet wkładu budowlanego będą dokonywane przed, czy po terminie, w którym lokal użytkowy, którego dotyczą te wpłaty uzyska atrybut towaru używanego oraz nie zależnie od tego, czy rozpoczną się po tym terminie, czy też będą po nim kontynuowane (w przedmiotowej sprawie terminem tym jest dzień 01.01.2007 r.). Natomiast, zgodnie z art. 19 ust. 15 ustawy VAT w związku z ust. 13 pkt 10 tegoż artykułu, obowiązek podatkowy od zaliczkowych wpłat na poczet wkładu budowlanego (rat) powstaje w tej części z chwilą otrzymania całości lub części wkładu budowlanego lub mieszkaniowego, nie później jednak niż z chwilą ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

Tak więc stanowisko spółdzielni w zakresie sprawy 1) jest nieprawidłowe. Przedmiotowe zaliczkowe wpłaty na poczet wkładu budowlanego (raty) podlegają opodatkowaniu w podstawowej stawce 22% (art. 41 ust. 1 ustawy VAT), właściwej dla towaru którego dotyczą (lokalu użytkowego, miejsca postojowego, parkingowego).

W sprawie 2) należy stwierdzić:

W przedmiotowej sprawie mają zastosowanie powołane wyżej, przy rozpatrywaniu sprawy 1), regulacje art. 2 pkt 6, art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 1 pkt. 5, art. 43 ust. 1 pkt 2 i art. 43 ust. 6 ustawy VAT.

Z analizy powyższych przepisów wynika, że w myśl art. 43 ust. 1 pkt. 2 ustawy VAT zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych (w tym czynności dostawy towarów używanych, które są przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub umowy o podobnym charakterze), pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Tak więc, aby skorzystać z w/w zwolnienia muszą zostać spełnione łącznie następujące warunki:

- czynność musi podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług – opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT).

- czynność musi stanowić dostawę towaru - przez dostawę towarów, o której mowa w w/w art. 5 ust. ust.1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego (art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy VAT), a towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty (art. 2 pkt 6 ustawy VAT).

- czynność musi stanowić dostawę towaru używanego - przez towary używane rozumie się budynki i budowle lub ich części, jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat oraz pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej 5 lat (art. 43 ust. 2 ustawy VAT).

Powyższego zwolnienia (z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy VAT) nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy VAT (towarów używanych), jeżeli przed wprowadzeniem do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków oraz użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych – art. 43 ust. 6 ustawy VAT.

Tak więc stanowisko spółdzielni w zakresie sprawy 2) jest prawidłowe. Ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu (lokalu użytkowego, pomieszczenia gospodarczego) w opisanym stanie faktycznym, z uwzględnieniem przytoczonych powyżej przepisów ustawy VAT, korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy VAT.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie tego zdarzenia. Nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie Stronie służy prawo wniesienia zażalenia w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego (na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa).

Do ewentualnego zażalenia należy załączyć znaczki opłaty skarbowej: za 5,00 zł od zażalenia oraz po 0,50 zł od każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj