Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PDI/415-56/2006
z 13 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDI/415-56/2006
Data
2006.09.13



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście


Słowa kluczowe
opodatkowanie dochodów
podatek dochodowy od osób fizycznych
umowa o dzieło
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania
usługi tłumaczenia


Pytanie podatnika
Sposób opodatkowania przychodu z tytułu umowy o dzieło (w zakresie tłumaczeń) zawartej przez podatnika nie prowadzącego działalności gospodarczej z firmą mającą siedzibę poza granicami kraju.


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, działając na podstawie art. 216 par. 1 oraz art. 14a par.1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa /Dz.U. z 2005 Nr 8 poz. 60 ze zmianami/, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 10.08.2000 r. w sprawie interpretacji co do zakresu i zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stwierdza, że stanowisko Pana zawarte we wniosku dotyczące formy opodatkowania przychodu z tytułu umowy o dzieło zawartej z firmą mającą siedzibę poza granicami Polski jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 10.08. 2006 r. do Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, wpłynął Pana wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i zastosowania prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym w kwestii dotyczącej sposobu opodatkowania dochodów uzyskanych z tytułu umowy o dzieło zawartej z firmą mającą siedzibę poza granicami kraju.

Zgodnie z art. 13 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /tekst jedn. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zmian./ do przychodów z działalności wykonywanej osobiście zalicza się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:

  1. osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,
  2. właściciela /posiadacza/ nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora- jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością,
    z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9 /t.j. przychodów uzyskanych na podstawie umów o zarządzaniu przedsiębiorstwem, kontraktów menadżerskich lub umów o podobnym charakterze.

W przypadku, gdy dochody uzyskiwane są ze źródeł położonych poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, rozpatrując sposób opodatkowania tych dochodów, należy uwzględnić stosowną umowę międzynarodową w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, której Polska jest stroną.
Regulacje dotyczące sposobu uniknięcia podwójnego opodatkowania dochodów pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Francuską zawarte są w umowie międzynarodowej z dnia 20.06.1975 r. zawartej między Rządem Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej a Rządem Republiki Francuskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodów i majątku / Dz.U. z 1997 r. Nr 1 poz. 5/.

Art. 14 ww. umowy stanowi:

  1. dochody, które osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w umawiającym się Państwie osiąga z wykonywania wolnego zawodu albo z innej samodzielnej działalności podobnego rodzaju, podlegają opodatkowaniu tylko w tym państwie, chyba, że dla wykonywania swej działalności w drugim Umawiającym się Państwie dysponuje ona zwykle stałą placówką. Jeżeli rozporządza ona taką stałą placówką, wówczas dochody podlegają opodatkowaniu w tym drugim Państwie, jednak tylko o tyle, o ile mogą być przypisane tej stałej placówce.
  2. określenie "wolny zawód" obejmuje wszystkie rodzaje działalności - inne niż działalność handlowa, przemysłowa lub rolna - wykonywanych na własny rachunek, w sposób niezależny przez osobę, która osiąga zyski lub ponosi straty w wyniku, tych działalności, a w szczególności wykonywaną działalność naukową, literacką, artystyczną, wychowawczą lub oświatową jak również samodzielnie wykonywaną działalność lekarzy, prawników, inżynierów, architektów oraz tłumaczy i księgowych.

Poprzez stałą placówkę w związku z brakiem w ww. umowie stosownej definicji należy rozumieć każde miejsce /również mieszkanie na okres czasowego pobytu/ wykorzystywane przez daną osobę z dającą się zaobserwować regularnością, w celu prowadzenia działalności polegającej na uprawianiu wolnego zawodu.

Z Pana wniosku wynika, iż zawarł Pan umowę w zakresie tłumaczeń z firmą posiadającą siedzibę w Republice Francuskiej. Posiada Pan miejsce zamieszkania w Polsce, czynności tłumacza wykonuje Pan w Polsce, czyli nie dysponuje Pan stałą placówką w Republice Francuskiej, nie prowadzi Pan również działalności gospodarczej.

W oparciu o przedstawione okoliczności faktyczne oraz w oparciu o wyżej powołane regulacje umowy międzynarodowej o unikaniu podwójnego opodatkowania, należy stwierdzić, że dochody z tytułu umowy o dzieło zawartej z podmiotem mającym siedzibę w Republice Francuskiej podlegają opodatkowaniu w Polsce t.j. w kraju Pana rezydencji podatkowej.
Zgodnie z art. 44 ust. 1a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy osiągający dochody bez pośrednictwa płatników /z takim przypadkiem mamy do czynienia również wtedy, gdy świadczenie wypłacane jest przez podmiot zagraniczny nie będący płatnikiem w Polsce/ z tytułów określonych w art. 13 pkt. 2,4 i 6-9 /a więc również z umowy zlecenia lub umowy o dzieło/, z zastrzeżeniem, że dochód ten nie został uzyskany w ramach prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej - są obowiązani bez wezwania opłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w art. 44 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym.

Zaliczkę w wysokości 19% dochodu należy wpłacić do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskał Pan dochód z tytułu umowy o dzieło z podmiotem mającym siedzibę za granicą i w tym terminie złożyć deklarację PIT-53.

W konsekwencji powyższego, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu podziela stanowisko Pana, iż właściwą formą opodatkowania dochodów uzyskanych z tytułu umowy o dzieło zawartej z firmą mającą siedzibę poza granicami Polski jest opłacanie należnych zaliczek na podatek na podstawie deklaracji PIT-53.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, że niniejsza interpretacja o zakresie zastosowania prawa podatkowego, dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia .

Zgodnie z art. 14b par. 1 i art. 17b par. 2 ustawy Ordynacja podatkowa udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta a jest wiążąca dla organów podatkowych i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie przez organ odwoławczy.
Jeżeli płatnik, podatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a par. 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 14a par. 4 ustawy Ordynacja podatkowa przysługuje zażalenie.

Zażalenie, zgodnie z przepisami art. 236 par. 2 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa, wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu. Zażalenie winno zgodnie z przepisami art. 222 Ordynacji podatkowej, zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj