Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/IPdg2/415/429/45/2006
z 25 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/IPdg2/415/429/45/2006
Data
2006.04.25



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu --> Wykaz zasad


Słowa kluczowe
pozarolnicza działalność gospodarcza
spadek


Pytanie podatnika
- czy spadkobierczyni będzie mogła przejąć i prowadzić firmę z chwilą otwarcia spadku, dopełnieniu formalności rejestracyjnych oraz czy będzie obowiązana do uiszczenia zryczałtowanego podatku dochodowego od wartości remanentu sporządzonego na dzień śmierci spadkodawcy?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 217 oraz art. 14 a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r nr 8 poz. 60 z późn. zm. ),Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany, po rozpatrzeniu wniosku z 30.01.2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, uznaje stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z treści wniosku wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Firmę tę zamierza Pani zapisać w testamencie swojej córce.
W związku z tym faktem nasuwają się Pani wątpliwości czy skutki podatkowe obciążające córkę, które Pani przewiduje są prawidłowe a mianowicie;

- czy spadkobierczyni będzie mogła przejąć i prowadzić firmę z chwilą otwarcia spadku, dopełnieniu formalności rejestracyjnych oraz czy będzie obowiązana do uiszczenia zryczałtowanego podatku dochodowego od wartości remanentu sporządzonego na dzień śmierci spadkodawcy?

Stanowisko przedstawione we wniosku;
Z chwilą otwarcia spadku, po dopełnieniu formalności rejestracyjnych, córka będzie mogła przejąć i prowadzić firmę a kontynuacja działalności gospodarczej nie spowoduje powstania obowiązku obliczenia i zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego, o którym mowa w art. 24 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego;
Postępowanie podatkowe unormowano przepisami ustawy z 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa.

W myśl zasady określonej art. 97 § 1 w/w ustawy, spadkobiercy podatnika przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy. Zgodnie z § 2 tego art. również uprawnienia o charakterze niemajątkowym przysługujące spadkodawcy na podstawie przepisów prawa podatkowego, przechodzą na spadkobierców pod warunkiem dalszego prowadzenia tej działalności na ich rachunek.

Przepis art. 98 ustawy z 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa stanowi, że do odpowiedzialności spadkobierców za zobowiązania podatkowe spadkodawcy stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego o przyjęciu i odrzuceniu spadku oraz o odpowiedzialności za długi spadkowe.Zatem majątek pozostawiony przez spadkodawcę, łącznie ze zgłoszoną przez spadkobierców do masy spadkowej wartością przedsiębiorstwa ( uwzględniającej wartość remanentu sporządzonego na dzień śmierci spadkodawcy ) podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn według zasad ustawy z 28 lipca 1983r ( Dz. U. z 2004r nr 142 poz. 1514 z późn. zm. ).

Przychody podlegające przepisom o podatku od spadków i darowizn wyłączono ze stosowania przepisów ustawy z 26 lipca o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl tej zasady wartość remanentu sporządzonego na dzień śmierci spadkodawcy nie rodzi obowiązku obliczenia i zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego, o którym mowa w art. 24 ust 3 ustawy z 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Odpowiedź w zakresie podatku Vat zostanie udzielona odrębnym postanowieniem.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 30.01.2006r oraz stanu prawnego obowiązującego w tym okresie. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art.236 §2 pkt.1 ustawy z 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie przysługuje prawo złożenia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem tutejszego urzędu, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj