Interpretacja Urzędu Skarbowego w Skierniewicach
US.III/VAT/443/18/2006)
z 2 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.III/VAT/443/18/2006)
Data
2006.08.02



Autor
Urząd Skarbowy w Skierniewicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Opodatkowanie przy likwidacji działalności spółki i zaprzestaniu działalności przez osobę fizyczną


Słowa kluczowe
inwestycje w obcych środkach trwałych
likwidacja działalności
nieruchomości
opodatkowanie
spółka cywilna


Pytanie podatnika
W okresie wrzesień 2003 - marzec 2004 Podatnik dokonał zakupów materiałów budowlanych, które posłużyły do budowy pawilonu handlowego na prywatnym gruncie (grunt nie został wprowadzony do majątku wspólnego spółki cywilnej). Podatnik obniżył podatek należny o podatek naliczony wynikający z faktur zakupu tych materiałów. W umowie spółki cywilnej zgłoszono prawo użytkowania tego pawilonu i odprowadzono z tego tytułu podatek od czynności cywilnoprawnych. W ciężar kosztów nie księgowano rat amortyzacyjnych, ponieważ nie zostało notarialnie potwierdzone przekazanie pawilonu na współwłasność łączną. Po śmierci jednego ze wspólników pawilon został wynajęty, a dochody z wynajmu Podatnik rozlicza w PIT-5. Zdaniem Podatnika wybudowany pawilon należy uznać za inwestycję w środku obcym z uwagi, iż został on wybudowany na prywatnym gruncie nie wprowadzonym do wspólnego majątku spółki, podobnie jak i sam pawilon. Podatnik sądzi, iż inwestycja w obcym środku trwałym nie jest towarem w rozumieniu art. 2 pkt 6 .ustawy z dnia 11.03.2004 o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) i w momencie likwidacji działalności nie powstaje obowiązek podatkowy wynikający z art. 14 ust. 1 w/w ustawy.


Zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej.

Według art. 2 pkt. 6 w/w ustawy przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W wyroku WSA w Warszawie z 07.06.2004 r. nr IIISA1832/02 występuje nst. definicja inwestycji w obcych środkach trwałych: ogół kosztów poniesionych w związku z budową, montażem i przekazaniem nowego środka trwałego niebędącego własnością podatnika, ale używanego przez niego w działalności gospodarczej, inwestycją taką są także koszty ulepszenia używanego przez podatnika środka trwałego.

W postanowieniu tut. Organu nr US.I.1-415/14/05/EB stwierdzono, co następuje:
"Stosownie do przepisu art. 22 a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania środki trwałe (budowle, budynki oraz lokale stanowiące odrębną własność) o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu.

Z przedstawionej definicji środka trwałego wynika jednoznacznie, że aby dane składniki majątku mogły zostać zaliczone do środków trwałych - muszą stanowić własność lub współwłasność podatnika. W związku z powyższym, aby środek trwały podlegał amortyzacji w spółce cywilnej musi wchodzić w skład majątku spółki (wspólnego majątku wspólników tej spółki). Rozstrzygnięcie zagadnienia przynależności danego środka trwałego wymaga sięgnięcia do prawa cywilnego.Kwestia tworzenia wspólnego majątku wspólników uregulowana została w art. 861-862 Kodeksu cywilnego. Majątek spółki jest wyodrębnionym majątkiem wspólników stanowiącym ich współwłasność łączną.

Na gruncie przepisów Kodeksu cywilnego (art. 863 § 1) z chwilą utworzenia spółki dochodzi do powstania majątku utworzonego przez wkłady wspólników i powiększonego w okresie działalności spółki, służącego osiągnięciu wspólnego celu gospodarczego, majątku będącego wspólnym majątkiem wspólników, podlegającym szczególnym przepisom mającym na celu zapewnienie jego niepodzielności przez cały czas trwania spółki. Współwłasność tego odrębnego i przeznaczonego na określony cel gospodarczy majątku nie jest przy tym współwłasnością w częściach ułamkowych, lecz współwłasnością łączną wspólników spółki cywilnej (prawo niepodzielnej ręki), opierającą się na szczególnym stosunku osobistym łączącym wspólników. Konsekwencją tego jest zakaz rozporządzania przez wspólnika jego udziałem we wspólnym majątku oraz w jego składnikach, a także zakaz domagania się podziału tego majątku i zakaz zaspokojenia się osobistego wierzyciela wspólnika z udziału we wspólnym majątku wspólników lub z udziału w składnikach tego majątku.

W przypadku spółki cywilnej należy zwrócić uwagę na fakt, że może ona amortyzować tylko środki trwałe objęte współwłasnością łączną wszystkich wspólników. Mogą to być składniki majątku nabyte, wytworzone w wyniku działalności spółki lub wniesione do spółki jako wkład. W przypadku wniesienia do spółki cywilnej wkładu w postaci prawa nieodpłatnego użytkowania nieruchomości, nieruchomość ta nadal pozostaje własnością wspólnika. W związku z tym spółka cywilna nie ma prawa dokonywać odpisów amortyzacyjnych. W omawianej sytuacji bowiem, nieruchomość przez cały czas jest własnością wspólników. W razie rozwiązania spółki cywilnej, nieruchomość ta zostanie im zwrócona. Wynika to z uregulowań zawartych w art.875 Kodeksu cywilnego w związku z art. 871 K.c. , w świetle których to przepisów wspólnikowi zwraca się w naturze rzeczy, które wniósł do spółki do używania. Wspólnicy spółki chcąc zatem, aby dany składnik majątku stanowiący ich współwłasność był amortyzowany przez spółkę, powinni wnieść go do spółki jako wkład, przy czym w przypadku gdy jest to nieruchomość, powinna zostać zachowana forma aktu notarialnego. Z tezy uchwały siedmiu sędziów NSA w Warszawie z dnia 05.11.2001r. sygn. akt FPS 6/01 wynika, iż nie jest dopuszczalne dokonywane w ciężar kosztów uzyskania przychodów działalności prowadzonej w formie spółki cywilnej odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, których współwłaścicielami w częściach ułamkowych są wspólnicy tej spółki, w sytuacji, kiedy środki te nie zostały wniesione jako wkład do spółki."

Z powyższego wynika, iż w rozpatrywanej sprawie inwestycję budowy pawilonu na prywatnym gruncie można z jednej strony uznać za inwestycję w obcym środku trwałym, a z drugiej strony inwestycji tej nie można zakwalifikować do środków trwałych S.C. ... z uwagi na fakt, iż pawilon nie stanowi własności wspólników Spółki. Z tego powodu przedmiotowa inwestycja nie jest towarem w rozumieniu art. 2 pkt. 6 ustawy o podatku od towarów i usług i nie podlega opodatkowaniu w momencie likwidacji działalności.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj