Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krapkowicach
PD/415-15/06/BR
z 21 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-15/06/BR
Data
2006.08.21



Autor
Urząd Skarbowy w Krapkowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu --> Wykaz zasad


Słowa kluczowe
FIFO
podatek dochodowy od osób fizycznych
sprzedaż akcji


Pytanie podatnika
Ustalenie dochodu metodą FIFO w związku ze sprzedażą akcji.


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krapkowicach po rozpatrzeniu złożonego dnia 24.05.2006 r. wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w przedmiocie ustalenia dochodu metodą FIFO w związku ze sprzedażą akcji, uznaje stanowisko przedstawione we wniosku jako prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 14a § 4 ww. ustawy Ordynacja podatkowa udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia.

Zgodnie z art. 14a § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Dnia 24.05.2006 r. do tut. urzędu wpłynął wniosek, dotyczący interpretacji prawa podatkowego, dotyczący ustalenia dochodu metodą FIFO z transakcji dotyczącej sprzedaży akcji.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w październiku 2004 r. zaciągnięto kredyt w Banku ......... S.A. na zakup akcji tego Banku. W związku z tym skierowano zapytanie czy obligatoryjnym jest przy ustalaniu dochodu ze sprzedaży akcji, zastosowanie metody FIFO, o której mowa w art.24 ust.10 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity Dz.U Nr 14 z 2000 r., poz.176 ze zm.).W kwestii tej wyrażono pogląd, iż zastosowanie powyższej metody nie jest konieczne w sytuacji kiedy zbywca posiada pełną informację na temat kosztów uzyskania przychodów.

Odpowiadając na zadane pytanie, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krapkowicach stwierdza, iż przedstawione stanowisko jest prawidłowe.

Ustalanie dochodu w oparciu o metodę FIFO uregulowaną w art.24 ust.10 w/w ustawy o podatku dochodowym polega na tym, iż zgodnie z powołanym przepisem - jeżeli podatnik dokonuje odpłatnego zbycia papierów wartościowych nabytych po różnych cenach i nie jest możliwe określenie ceny nabycia zbywanych papierów wartościowych, przy ustalaniu dochodu z takiego zbycia stosuje się zasadę, że każdorazowo zbycie dotyczy kolejno papierów wartościowych nabywanych najwcześniej. Zasadę o której mowa w zdaniu pierwszym, stosuje się odrębnie dla każdego rachunku papierów wartościowych.

Mając na uwadze treść powołanego przepisu tut. organ wyjaśnia, że jedyniew przypadku wskazanym w w/w przepisie należy stosować wspomnianą zasadę. W sytuacji, kiedy znane są ceny nabycia poszczególnych akcji dla ustalenia dochodu bierze się pod uwagę te ceny bez potrzeby stosowania metody FIFO. Skoro, jak przedstawiono w zapytaniu znane są wszystkie koszty uzyskania dotyczące sprzedaży tych akcji, domniemywać należy, że także i ceny ich nabycia, tak więc przedstawione stanowisko w tej kwestii jest słuszne.

Powyższą interpretację wydano w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w ww. wniosku oraz zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym na dzień wydania interpretacji. Zgodnie z art. 14b § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Przepis § 2 tegoż artykułu stanowi, iż interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem tutejszego organu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia. Zażalenie, zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej, powinno określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać podstawy uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj