Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krapkowicach
PDII/423-8/06/AN
z 6 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDII/423-8/06/AN
Data
2006.10.06



Autor
Urząd Skarbowy w Krapkowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
odstąpienie od naliczania odsetek
opodatkowanie odsetek
podatek dochodowy od osób prawnych
przychód
ugody


Pytanie podatnika
Czy rezygnacja wierzyciela z zasądzonych odsetek od niezapłaconych należności (zawarta w formie oświadczenia stron) bedzie stanowiła podstawę do obliczenia podatku dochodowego od osób prawnych - czy będzie stanowiła przychód?


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krapkowicach po rozpatrzeniu złożonego przez Spółdzielnię wniosku w dniu 11.07.2006 r. dotyczącego interpretacji przepisów prawa podatkowego w kwestii nie zaliczenia do przychodów odsetek od niezapłaconej należności przez dłużnika, od zapłaty których wierzyciel chce odstąpić - uznaje stanowisko Spółdzielni jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Zgodnie z art. 14a § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie.

Przepis art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.) stanowi iż stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Dnia 11.07.2006 r. Spółdzielnia złożyła wniosek w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego.
Z przedstawionego przez Jednostkę stanu faktycznego wynika, iż zgodnie z prawomocnym wyrokiem Sądu w sprawie powództwa Spółdzielni o zapłatę, zasądzone zostały od dłużnika oprócz należności głównej i kosztów procesu, odsetki ustawowe od tej należności. W związku z rozważaniem zawarcia ugody z dłużnikiem w wyniku której Spółdzielnia odstąpiłaby od zapłaty przez dłużnika zasądzonych odsetek Strona pyta, czy rezygnacja z egzekwowania odsetek zawarta w formie oświadczenia stron, będzie stanowiła podstawę do obliczenia należnego podatku dochodowego od osób prawnych, czyli czy będzie stanowiła przychód ?.

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie Spółdzielnia uważa, iż odstąpienie od dochodzenia odsetek nie tworzy przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krapkowicach przedstawione przez Jednostkę własne stanowisko w sprawie uważa za prawidłowe.

Stosownie do treści art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Zgodnie z ust. 4 pkt 2 powołanego art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do przychodów nie zalicza się kwot naliczonych, lecz nie otrzymanych odsetek od należności, w tym również od udzielonych pożyczek (kredytów).
Z treści tego przepisu wynika, iż podatnik uzyskuje przychód podatkowy dopiero w momencie faktycznego otrzymania odsetek, tak więc odstąpienie od dochodzenia odsetek nie stanowi przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Powyższe wyjaśnienie jest zgodne z powołaną przez Spółdzielnię w złożonym wniosku interpretacją Ministra Finansów z dnia 13.01.1999 r. Sygn. PB 3/5912-722-604/HS/98, z treści której wynika, iż: odsetki od należności, w tym od udzielonych kredytów i pożyczek naliczone lecz nieotrzymane zgodnie z warunkami umowy nie stanowią u wierzyciela przychodów. Odsetki takie są przychodami w dacie faktycznego otrzymania i odpowiednio w tej samej dacie zapłacone przez dłużnika są jego kosztami uzyskania przychodów. Oznacza to, że podjęte przez strony umowy decyzje odnośnie odsetek niezapłaconych o ich umorzeniu, odroczeniu terminów płatności odsetek (prolongowaniu), obniżeniu oprocentowania, całkowitym lub częściowym zaniechaniu naliczania odsetek zarówno u wierzyciela jak i u dłużnika są podatkowo obojętne, chyba, że zachodzą okoliczności określone w art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Mając powyższe na uwadze stwierdza się, że odstąpienie przez Spółdzielnię od zasądzonych odsetek - nie będzie stanowiło dla Niej przychodu.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

Powyższą interpretację wydano w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w w/w wniosku oraz zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym na dzień wydania interpretacji. Zgodnie z art. 14b § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Przepis § 2 tegoż artykułu stanowi, iż interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem tutejszego organu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia. Zażalenie, zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej, powinno określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać podstawy uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj