Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kolbuszowej
US.I-1.1.423/2/2006
z 19 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.I-1.1.423/2/2006
Data
2006.06.19



Autor
Urząd Skarbowy w Kolbuszowej


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
naprawa gwarancyjna
potrącalność kosztów
premia
rezerwy
wynagrodzenie za pracę
wypłata


Pytanie podatnika
dotyczy momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów rezerw utworzonych na wypłatę premii oraz na naprawy gwarancyjne


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kolbuszowej, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 15 ust. 1, art. 16 ust. 1 pkt 27 i 57 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), postanawia uznać, że stanowisko strony przedstawione we wniosku z dnia 13.04.2006 r., który wpłynął do tut. organu w dniu 14.04.2006 r., dotyczące momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów rezerw utworzonych na wypłatę premii oraz na naprawy gwarancyjne jest nieprawidłowe w przedstawionym przez stronę stanie faktycznym.

W dniu 14.04.2006 r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego wniosek o interpretację przepisów prawa podatkowego. W przedmiotowym wniosku firma V. S.A. zwróciła się z zapytaniem dotyczącym momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów rezerw utworzonych na wypłatę premii oraz napraw gwarancyjnych. Zgodnie z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym spółka na koniec 2005 r. utworzyła rezerwy na wypłatę premii oraz rezerwy na naprawy gwarancyjne. W kwietniu 2006 r. spółka wypłaciła wynagrodzenia za miesiąc marzec, a wraz z nią premię (na którą była utworzona rezerwa). W marcu 2006 r. spółka poniosła koszty na naprawy gwarancyjne, wykorzystując założone w roku poprzednim rezerwy. Część wykorzystanych rezerw stanowiły koszty wynagrodzeń. Spółka wypłacone w kwietniu wynagrodzenia (na które nie było utworzonych rezerw) zaliczyła w koszty uzyskania przychodu w kwietniu. Natomiast wykorzystane rezerwy na naprawy gwarancyjne i wypłatę premii rozwiązano w marcu. Według stanowiska wyrażonego w przedmiotowym wniosku podatnik koszty wynagrodzeń wypłaconych w kwietniu za miesiąc marzec zaliczy do kosztów uzyskania w kwietniu, zaś koszty utworzonych rezerw rozwiązanych w marcu (w tym zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym stanowiące premie wypłacona w kwietniu) do kosztów marca. Natomiast utworzone rezerwy nie stanowiły kosztu uzyskania przychodu w 2005 r., a dopiero w momencie ich wykorzystania, tj. w marcu.

Ustalono, że w ww. sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa ani też postępowanie przed Sądem Administracyjnym.

Biorąc pod uwagę przedstawiony przed podatnika stan faktyczny tutejszy organ zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Przepis ten definiując podatkową kategorie kosztu uzyskania przychodu, normuje zasady, według których dokonuje się kwalifikacji wydatków ponoszonych przez podatnika jako kosztów związanych z uzyskaniem przychodu. Natomiast zasady potrącenia wydatków uznanych za koszt uzyskania przychodu normuje art. 15 ust. 4 ww. ustawy. Według ww. przepisów w przypadku kosztów, które nie zostały jeszcze przez podatnika poniesione w danym roku podatkowym są one potrącane, jeżeli wystąpią łącznie trzy warunki, a mianowicie koszty te:

  1. odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego,
  2. zostały zarachowane,
  3. są określone co do rodzaju i kwot.

W przypadku, gdy nie został spełniony chociażby jeden z tych warunków, podatnik nie ma prawa potrącić kosztów w danym roku podatkowym i wówczas potrącenie jest możliwe w roku podatkowym, w którym zostały poniesione, a więc w roku czy latach następnych. Zawarty w punkcie 3 warunek, z uwagi na użycie koniunkcji "i", wskazuje, że warunek ten jest spełniony tylko wówczas, gdy koszty są jednocześnie określone zarówno pod względem rodzaju, jak i kwoty.

Jednocześnie zgodnie z brzmieniem art. 16 ust. 1 pkt 27 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za koszty uzyskania przychodów nie uważa się rezerw innych niż wymienione w punkcie 26 tegoż artykułu, jeżeli obowiązek ich tworzenia w ciężar kosztów nie wynika z innych ustaw; nie są jednak kosztem uzyskania przychodów rezerwy utworzone zgodnie z ustawą o rachunkowości, inne, niż określone w niniejszej ustawie jako koszt. W katalogu rezerw uznanych przez ustawodawcę za koszty uzyskania przychodów zostały pominięte rezerwy na koszty do poniesienia. Zatem wynikające z art. 39 ustawy z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.) zasady biernych rozliczeń międzyokresowych, ponieważ stanowią rezerwy na poczet przyszłych kosztów, zgodnie z powołanym art. 16 ust. 1 pkt 27 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów. W przedstawionym stanie faktycznym i prawnym spółka nie ma możliwości potrącenia kosztów uzyskania przychodów w innym momencie niż wynikający z przepisów prawa podatkowego, tj. w momencie ich rzeczywistego poniesienia, a nie w momencie zarachowania.

Powyższe zasady potrącalności mają zastosowanie nie tylko do roku podatkowego, ale również do poszczególnych miesięcy w roku podatkowym, gdyż jak wynika z art. 25 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przepis ten nakłada obowiązek miesięcznego rozliczania zaliczek na podatek dochodowy, a tym samym i miesięcznego rozliczania kosztów uzyskania przychodów, przyjmując za okres sprawozdawczy okres od początku roku podatkowego do końca danego miesiąca, za który deklarowana jest wysokość dochodu i podatku.

Wobec powyższego spółka V. S.A. ustalając podstawę opodatkowania za rok 2005 postąpiła prawidłowo wyłączając z kosztów uzyskania przychodów rezerwy utworzone na wypłatę premii oraz rezerwy na naprawy gwarancyjne. Jednakże zgodnie z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym wypłata wynagrodzeń i premii (na która utworzona była rezerwa) nastąpiła w kwietniu 2006 r. i spółka winna je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu wypłacenia lub postawienia do dyspozycji pracownika, tj. kwietniu 2006 r., a nie - jak wskazano we wniosku w marcu 2006 r. - zgodnie z brzmieniem art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Natomiast koszty napraw gwarancyjnych, na które utworzono rezerwy, poniesionych w marcu 2006 r. będą stanowiły koszt uzyskania przychodu w tym miesiącu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj