Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze
I/423-5/KM/06
z 14 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I/423-5/KM/06
Data
2006.09.14



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Zielonej Górze


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
korzyści
pracownik
telefon


Pytanie podatnika
Czy wypłacony pracownikom ryczałt na zakpu kart doładowujących do prywatnych telefonów stanowi koszt uzyskania przychodów?


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 216, art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29.06.2006 r., złożonego przez Spółdzielnię X, dotyczącego udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych, uznaje stanowisko podatnika za nieprawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


W dniu 29 czerwca 2006 r. Spółdzielnia X złożyła wniosek w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółdzielnia X planuje wypłacać pracownikom zatrudnionym służbie remontowo-konserwatorskiej ryczałt kwartalny w kwocie 150 złotych na zakup karty telefonicznej do prywatnego telefonu, jako zwrot kosztów za używanie prywatnych telefonów komórkowych do celów służbowych. Spółdzielnia stoi na stanowisku, że wypłacony pracownikom ryczałt za korzystanie z telefonów komórkowych stanowi koszt uzyskania przychodów Spółdzielni.


Po analizie stanu faktycznego i prawnego w przedmiotowej sprawie Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze zauważa, co następuje:


Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) - kosztem uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu uzyskania przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.


Katalog wyłączeń z kosztów uzyskania przychodów zawarty w art. 16 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie obejmuje swoim zakresem wydatków ponoszonych w tytułu używania przez pracowników telefonów prywatnych na potrzeby pracodawcy, dlatego też podatnik ma możliwość zaliczenia do kosztów powyżej określonych wydatków.

Warunkiem jednakże zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów pracodawcy poniesionych wydatków na rozmowy telefoniczne z prywatnego telefonu pracownika jest ich właściwe udokumentowanie, z którego wynikałoby, że prowadzone rozmowy z prywatnego telefonu dotyczyły spraw służbowych. Telefon prywatny służy z zasady osobistym celom pracownika. Przy braku odpowiednich dowodów potwierdzających wykorzystywanie telefonów dla celów działalności Spółdzielni nie jest możliwe stwierdzenie, że wydatek na korzystanie z telefonów prywatnych dotyczy funkcjonowania Spółdzielni. Dowodem może być billing zawierający rejestr przeprowadzonych rozmów. Spółdzielnia może wprawdzie jako pracodawca wypłacić pracownikowi ryczałt za używanie prywatnego telefonu do celów służbowych. Wypłata ryczałtu nie będzie jednak stanowiła dla Spółdzielni kosztu uzyskania przychodu. Przy ustalaniu ryczałtu nie udowadnia się bowiem w rzeczywistości, że kwota ta obejmuje wyłącznie rozmowy służbowe, ich ilość i wartość przeprowadzoną w każdym miesiącu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj