Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łomży
PD-415/43/IW/06
z 30 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-415/43/IW/06
Data
2006.10.30



Autor
Urząd Skarbowy w Łomży


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
deklaracja korygująca
koszty uzyskania przychodów
remanent
zwrot towarów


Pytanie podatnika
dotyczy
wystąpienia ujemnych kosztów uzyskania przychodu i skorygowania deklaracji PIT-5L,


Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pana ............... z dnia 31 lipca 2006 roku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w świetle ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (D. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w zakresie wystąpienia ujemnych kosztów uzyskania przychodu i skorygowania deklaracji PIT-5L,

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łomży stwierdza, że jeżeli zwrot dotyczy towarów zakupionych w roku 2006 to wartość zwróconego towaru nie może być wyższa od ujętych w kol. 10 księgi kosztów związanych z jego zakupem - w tym przypadku nie wystąpią ujemne koszty uzyskania przychodu, natomiast, jeżeli zwrócony towar został zakupiony w roku 2005 i zaksięgowano wydatek w poz. 10 podatkowej księgi (zakup towarów i materiałów) oraz został ujęty w remanencie sporządzonym na dzień 31 grudnia 2005 roku, który jest zarazem remanentem początkowym w roku 2006 - to zwrot towaru nie może pomniejszać kosztów roku bieżącego tj. 2006 - zmniejsza natomiast wartość remanentu początkowego przy ustalaniu dochodu według zasad określonych w art. 24 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 31 lipca 2006 roku wpłynął do tutejszego Organu podatkowego wniosek Pana .................. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji, co do zakres u i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie wystąpienia ujemnych kosztów uzyskania przychodu i skorygowania deklaracji PIT-5L.

We wniosku Strona przedstawiła stan faktyczny oraz własne stanowisko, z którego wynika, że:

"W marcu 2006r zwróciłem do dostawców towary handlowe na łączną wartość netto 72.777,67 zł (podatek naliczony VAT 16.011,09 zł). Nadmieniam, że w wyniku przeprowadzonego remanentu na dzień 31. 12.2005r wartość towarów handlowych wynosiła 212.453,07 zł.
Operacje zwrotu towarów handlowych zostały zapisane na podstawie otrzymanych korekt faktur VAT w podatkowej księdze przychodów i rozchodów oraz prowadzonej ewidencji dla potrzeb podatku VAT (w załączeniu komputerowy wydruk podatkowej księgi przychodów i rozchodów, oraz ewidencja zakupów za marzec 2006r).
W związku z powyższym dane do sporządzenia deklaracji PIT-5L za marzec 2006r wyniosły:
#61656; Przychód 77.176,13 zł
#61656; koszty uzyskania przychodu - 19.473.79 zł
#61656; dochód 96.649,92 zł
Ponieważ koszty uzyskania przychodów wystąpiły ujemne, Urząd Skarbowy wzywa mnie do skorygowania deklaracji PIT-5L za marzec 2006r.
Moim zdaniem nie mogę dokonać takiej korekty, bowiem zapisy w podatkowej księdze przychodów i rozchodów jak i ewidencji dla potrzeb podatku VAT są dokonane zgodnie z przepisami obowiązującymi w tej kwestii.
W związku z zaistniałą sytuacją zwracam się z prośbą o zajęcie stanowiska odnośnie złożenia korekty deklaracji PIT-5L za marzec 2006r."

Z przedstawionego we wniosku z dnia 31 lipca 2006 roku stanu faktycznego wynika, że Strona w marcu 2006 roku dokonała zwrotu towarów handlowych do dostawców o łącznej wartości netto 72.777,67. Operacje zwrotu towarów zaksięgowała w podatkowej księdze przychodów i rozchodów na podstawie otrzymanych korekt faktur VAT. W związku z tymi rozliczeniami w deklaracji PIT-5L za miesiąc marzec 2006 roku koszty uzyskania przychodu mają wartość ujemną. Wnioskodawca uważa, że prawidłowo sporządził deklarację PIT-5L za ww. miesiąc, ponieważ zapisy w podatkowej księdze przychodów i rozchodów jak i ewidencji dla potrzeb podatku VAT są dokonane zgodnie z przepisami obowiązującymi w tek kwestii.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łomży, mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów. Koszty uzyskania przychodów stosownie do art. 22 ust. 4 ustawy są potrącane tylko w roku podatkowym, w którym zostały poniesione.

Zgodnie z art. 24 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych u podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej i prowadzących księgi przychodów i rozchodów dochodem z działalności jest różnica pomiędzy przychodem w rozumieniu art. 14 a kosztami uzyskania powiększona o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków, jeżeli wartość remanentu końcowego jest wyższa niż wartość remanentu początkowego, lub pomniejszona o różnicę pomiędzy wartością remanentu początkowego i końcowego, jeżeli wartość remanentu początkowego jest wyższa. Z powołanych przepisów wynika, że podatnicy prowadzący działalność gospodarczą, aby ustalić koszty uzyskania przychodów w trakcie roku podatkowego muszę do sumy kosztów poniesionych w danym roku do tego czasu dodać lub odjąć różnicę remanentową.

Stosownie do § 17 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475) zakup materiałów podstawowych oraz towarów handlowych musi być wpisany do księgi niezwłocznie po ich otrzymaniu, najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży. Nie dotyczy podatników, którym księgi prowadzi biuro rachunkowe, ale zasada chronologicznego wpisu zakupu towarów handlowych również w tym wypadku obowiązuje.W oparciu o § 27 powołanego rozporządzenia podatnicy są obowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów, zwanego dalej "spisem z natury", na dzień 1 stycznia, na koniec każdego roku podatkowego, na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego, a także w razie zmiany wspólnika, zmiany proporcji udziałów wspólników lub likwidacji działalności lub jeżeli na postawie odrębnych przepisów sporządzenie remanentu zarządzi organ podatkowy.

Mając powyższe na uwadze Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łomży stwierdza, że jeżeli zwrócony towar został zakupiony w roku 2005 i zaksięgowano wydatek w poz. 10 podatkowej księgi (zakup towarów i materiałów) oraz został ujęty w remanencie sporządzonym na dzień 31 grudnia 2005 roku, który jest zarazem remanentem początkowym to zwrot towaru nie może pomniejszać kosztów roku bieżącego tj. 2006.

Podatnik dokonujący zwrotu towarów zakupionych w roku poprzednim nie może pomniejszyć bieżących kosztów uzyskania przychodów wynikających z księgi przychodów i rozchodów o tą wartość. Po stronie kosztów zostały zaewidencjonowane tylko koszty poniesione w 2006 roku natomiast zwrócone towary pomniejszają wartość remanentu początkowego.

Natomiast, jeżeli zwrot dotyczy towarów zakupionych w roku 2006 to wartość zwróconego towaru nie powinna być wyższa od ujętych w kol. 10 księgi kosztów związanych z jego zakupem - w tym przypadku nie wystąpią ujemne koszty uzyskania przychodu.

Ponieważ u podatników prowadzących księgę przychodów i rozchodów, za wyjątkiem przypadków powołanych wyżej, nie ma obowiązku dokonywania spisu z natury w trakcie roku podatkowego nie mogą oni przy ustalaniu dochodu za dany okres uwzględnić różnicy remanentowej. Po prostu remanent końcowy nie występuje.

W Pana przypadku dokonanie spisu towarów z natury zostało zarządzone przez tut. Organ podatkowy na dzień 30 września 2006 roku. Zaliczkę za m- c wrzesień zobowiązany jest Pan ustalić wg zasad określonych w art. 24 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. z uwzględnieniem różnicy remanentowej. Zatem zwrot towarów (jeżeli towary te ujęte były w remanencie początkowym), pomniejszy remanent początkowy przy ustalaniu dochodu za miesiąc wrzesień 2006 roku.

Reasumując powyższe Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łomży stwierdził, że w opisanym we wniosku stanie faktycznym i stanie prawnym obowiązującym w dacie zaistnienia tego zdarzenia stanowisko podatnika w tym zakresie jest nieprawidłowe. Koszty uzyskania przychodów w opisanym stanie faktycznym nie mogą przyjąć wartości ujemnej.

Dodatkowo informuję, że:

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę w stanie prawnym obowiązującym w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja powyższa przestanie być aktualna, jeżeli przepis prawa obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia zostanie zmieniony lub przestanie obowiązywać.

Interpretacja powyższa nie jest wiążąca dla Strony; wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa).

Na postanowienie niniejsze służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Łomży, w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie na postanowienie organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie - art. 222 ustawy Ordynacja podatkowa. W przypadku wniesienia odwołania należy dołączyć znaki opłaty skarbowej, zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 roku o opłacie skarbowej (t.j. Dz. U. z 2004 roku Nr 253, poz. 2532). Wysokość tej opłaty określona jest w "Szczegółowym wykazie przedmiotów opłaty skarbowej, stawek oraz zwolnień" stanowiącym załącznik do tej ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj