Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/IPdg1/423/ZS/108/06
z 22 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/IPdg1/423/ZS/108/06
Data
2006.09.22



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
nabycie nieruchomości
zasiedzenie


Pytanie podatnika
Czy nabycie przez osobę prawną własności nieruchomości przez zasiedzenie stanowi przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych i podlega opodatkowaniu na zasadach wynikających z art. 19 ust. 1 tej ustawy oraz, czy podlegającym opodatkowaniu dochodem w rozumieniu art. 7 ust 1 i 2 ustawy jest wartość nieruchomości gruntowej, czy też jej wartość z uwzględnieniem nakładów własnych Spółdzielni (wzniesionych na gruncie budynków mieszkalnych).


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 217 oraz art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Bielany, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28.06.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych odnośnie przychodów podatkowych

- uznaje za nieprawidłowe stanowisko Strony przedstawione we wniosku.


UZASADNIENIE


Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółdzielnia od 30 lat jest samoistnym posiadaczem nieruchomości stanowiącej działki budowlane na terenie Dzielnicy X. Nieruchomość ta jest zabudowana budynkami mieszkalnymi, wzniesionymi ze środków własnych Spółdzielni. Nieruchomość stanowi przedmiot własności m.st. Warszawy, nie jest obciążona użytkowaniem wieczystym.

Ze względu na toczące się wobec części nieruchomości postępowanie administracyjne, zmierzające do odzyskania własności przez spadkobierców byłych właścicieli, Spółdzielnia nie może ubiegać się o ustanowienie na swoją rzecz użytkowania wieczystego, natomiast rozważa ewentualność wystąpienia do sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia własności prze zasiedzenie.

Zdaniem Strony nabycie prze osobę prawną własności nieruchomości przez zasiedzenie nie stanowi przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z przepisem art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) do przychodów z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, zalicza się m.in. wartość otrzymanych nieodpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo płatnych świadczeń.

Zgodnie z przepisem art. 7 ust. 1 ustawy przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty. Dochodem zaś, w myśl przepisu art. 7 ust. 2 ustawy jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym.

Przedstawiona we wniosku forma wejścia w posiadanie rzeczy - nabycie nieruchomości przez zasiedzenie - jest równoznaczna z nabyciem prawa własności nieruchomości z mocy prawa. Wartość nabytej (otrzymanej, uzyskanej) na własność nieruchomości stanowi zatem nieodpłatne przysporzenie majątkowe i w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest przychodem podatnika.

Nakłady na wybudowanie budynków mieszkalnych na gruncie przedmiotowej nieruchomości, poniesione ze środków własnych Spółdzielni, nie mają wpływu na wartość nabytej nieodpłatnie w drodze zasiedzenia nieruchomości gruntowej, nie mogą być zatem uwzględnione przy ustalaniu podstawy opodatkowania. Nakłady na budynki jako inwestycje w obcym środku trwałym stanowią majątek Spółdzielni i nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów.

Wobec powyższego, w świetle obowiązujących przepisów podatkowych, stanowisko Strony przedstawione we wniosku należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień udzielenia niniejszej odpowiedzi.Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj